Munamäe-Võru maastikujooksu võitis sarjas teiseks tulnud Anti Puustus

anti
Anti Puustus võitjana finišisse jõudmas. Foto: Võrumaa Spordiliit

Täna toimunud Võrumaa pikamaajooksusarja viimase ehk 10. etapina kavas olnud Munamäe-Võru maastikujooksu 14 kilomeetri pikkuse põhidistantsi võitis meestest Anti Puustus (KJS Sakala), kes sarja kokkuvõttes pidi tunnistama suusataja Raido Ränkeli paremust. Naistest osutus täna parimaks Laura Joonas orienteerumisklubist Võru.

Puustus läbis maastikul kulgenud raja ajaga 49.38. Teise koha sai talle 17,4 sekundit kaotanud Martin Vilismäe. Kolmandana jõudis finišisse Timo Truu (Vastseliina Spordiklubi). Anti Puustus mõtles enne jooksu, kas üldse täna starti minna. “Tartu linnamaratonil tampisin jalad ära, aga viisakusest otsustasin ikkagi joosta. Sarja liidrit Raido Ränkelit kohal polnud. Jalad on praegugi valusad. Üleminekuperiood ka juba. Väga palju täna siiski pingutama ei pidanud,” rääkis Puustus ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele.

Viiendal kilomeetril läks ta koos ühe konkurendiga grupil eest ära, kuid hoides kaaslase järgi jooksis korraks 30 meetrit valesti. “Õnneks tagant hõigati ja pöörasime otsa ringi. Sain juhtgrupi tõusu peal uuesti kätte. Viimasel kolmel kilomeetril jooksime taas kahekesi koos,” kirjeldas Puustus võistluse käiku. Kilomeeter hiljem järgnenud laskumisel jäi Puustus korraks 200-meetrise vahega teiseks, sest võttis laskumist ettevaatlikumalt ning pidurdas. “Viimasel kilomeetril kergel tõusul vajutasin korraks, sain ta kätte ja läksin oma teed,” ütles Puustus.

Naistest võitis jooksu üldarvestuses 50. kohal lõpetanud Laura Joonas ajaga 1:00.28. Teine koht kuulus alles N14 vanuseklassis võistlevale Triinu Hausenbergile (Andsumäe SK) 1:02.03-ga. Kolmandaks tuli Martina Himma 1:02.32-ga. Kokku lõpetas põhidistantsi 212 jooksjat.

Kui enne tänast etappi asus Võru pikamaajooksusarja arvestuses liidrikohal suusataja Raido Ränkel kuuepunktilise eduga Anti Puustuse ees, siis pärast tänast etappi jäi Ränkel ikkagi esimeseks kuuepunktilise eduga. Mees ise viibib praegu suusalaagris, kus valmistub võistlushooajaks. Täna võidu võtnud Anti Puustusel jäi sarja kokkuvõttes üldvõidust mõni punkt puudu. Kümnest etapist läks arvesse 7 parimat. “Kütioru jooksul eksisin korraks rajalt. Oleksin seal kasvõi teise koha saanud, oleks sellest sarja üldvõiduks piisanud,” arvas Puustus. Uhtjärve jooksul sai ta kolmanda koha ja lootis Kütioru jooksul kaotatud punktid tagasi võtta, aga paraku see ei õnnestunud. Kolmandaks tuli sarja kokkuvõttes Jürgen Külm (Treeningpartner).

Anti Puustus peab Võrumaa pikamaajooksusarjas enda jaoks kõige raskemaks Rõuge viie järve jooksu, kus pidi isegi kukkumise porisel rajal üle elama. “Mulle meeldivad rohkem maanteejooksud. Järgmisel aastal nii raskeid jookse ette ei võta. Suurel kiirusel kipub taoline maastik hüppeliigeseid väänama. Ma olen kukkunud küllalt. Järgmisel hooajal tahan rohkem linnajooksude sarja tõsiselt võtta,” lausus Puustus, kes on Võrumaa pikamaajooksusarjas osalenud järjest kolm hooaega. Nüüd võtab Puustus nädala puhkust, et alustada uut ettevalmistusperioodi. “Siiani tegin trennis pikemaid otsi. Nüüd vähendan kilometraaži ja hakkan tegema kiiremaid treeninguid. Maratoniks valmistudes jooksin 120-150 kilomeetrit nädalas,” sõnas Puustus.

Raido Ränkel harjutab kümnedat päeva suusalaagris, neist teist päeva viibib ta mägedes 2000 m kõrgusel Itaalias Val Senaleses. Suusatreeningud toimuvad 3000 m kõrgusel üle merepinna. Ränkel tahab ka järgmisel aastal Võrumaa pikamaajooksusarjas kaasa teha. “Kui kodus olen ja treeningutega saab ühildada neid võistlusi, siis osalen kindlasti. Võrumaa pikamaajooksusarjas on võimalused 50/50 maastikul jooksjal ja maanteejooksjal. Etappe on üsna võrdselt, aga mulle tõi pigem võidu stabiilsus,” lausus Ränkel. Suusamehe hinnangul ei oleks Anti Puustusel Kütioru jooksul teisest kohast siiski sarja üldvõisuks piisanud. “Kui arvestada 7 parimat tulemust, siis oleks ta ikkagi 3 punktiga kaotanud, kui oleks Kütiorus teine olnud,” arvutas Ränkel.

Naistest võitis Võrumaa pikamaajooksusarja Krsitel Sibul (OK Kobras) 3485 punktiga. Teine koht kuulus Maigi Vaiklale (SK Prorunner) 3422 punktiga. Kolmas on kokkuvõttes Sirli Hanni 3418 punktiga.