Olümpialane Lily Luik võitis soolojooksuga 10 000 m Eesti meistritiitli

Naised Viljandi staadionil 10 000 m stardis. Foto: Ahto Jakson

Rio olümpiamängude maratoniks valmistuv Lily Luik võitis täna palaval ja päiksepaistelise ilmaga Viljandi linnastaadionil Valter Kalami mälestusvõistluste raames toimunud 10 000 m distantsil Eesti meistritiitli soolojooksuga ajaga 36.24,05.

Jooksu algul eraldus teistest kolmeliikmeline juhtgrupp, kuhu kuulusid Kaisa Kukk, Lily Luik ja tänavune 5000 meetri distantsi Eesti meister Egle-Helene Ervin. Ligi 50 meetrise vahega järgnes neile üksinda Mari Boikov. Boikovist omakorda tagapool jooksid kahekesi mullune 10 000 m hõbemedali omanik Olga Andrejeva ja Moonika Pilli.

Kui läbitud sai seitse ringi, otsustas Lily Luik Kaisa Kuke ja Egle-Helene Ervini maha jätta ning üksinda liidrikohal edasi joosta. Kohe hakkas Luige vahe kahe järgnevaga suurenema. Olga Andrejeva ja Moonika Pilli püüdsid kinni sinnani kolmandal kohal püsinud Mari Boikovi ning läksid temast mööda. Järgmisel ringil tõstis aga Andrejeva tempot ja sai teisel-kolmandal kohal jooksvad Kaisa Kuke ja Egle-Helene Ervini kätte, minnes ise triot vedama. Moonika Pilli jäi maha ja langes viiendale positsioonile. Kuus ringi enne lõppu jätsid jooksu pooleli Klarika Kuusk ja Liina Kivi, mis tähendas, et kümnest startinud naisest jätkas veel kaheksa.

Viis ringi enne lõppu juhtis Lily Luik järgnevate ees juba 100 meetriga, kuid vahe aina kasvas. Järgnesid kahekesi Olga Andrejeva ja Egle-Helene Ervin. Nendega pikalt koos jooksnud Kaisa Kukk jäi maha. Kaks ringi enne lõppu kiirendas Andrejeva ning Ervin temaga kaasa minna ei suutnud. Eesti meistritiitli võitis Lily Luik, kes tegi enamikele võistlejatele lõpuks ringi sisse, ajaga 36.24,05.

“Ma ei tahtnud algul vedama minna. Tahtsin vaadata, mida teised teevad ning millise tempoga minnakse,” ütles Lily Luik ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Jooksu arenedes läks tempo tema jaoks liiga aeglaseks ja otsustas üksi edasi joosta. Lily Luige jaoks oli tegemist viimase stardiga enne Rio olümpiamänge. “Ma ei ole saanud pikalt võistelda, sellepärast tahtsin täna joosta. Kaua sa ikka ainult trenni teed. Kaks nädalat on piisav aeg taastumiseks,” sõnas Luik.

Targalt alustanud Olga Andrejevale tasuks nagu mullugi hõbemedal ajaga 37.35,50. “Mul on kogemused. Ega nii palava ilmaga head aega ei jookse. Alustasin rahulikult keskmise tempoga,” rääkis Andrejeva ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Tema jaoks oli üllatus Mari Boikovi “kustumine”.

Andrejeva tundis vahepeal ka väikest hirmu, et konkurendid võivad tast mööduda. “Õnneks pidasin vastu. Teadsin, et midagi ei ole enne finišit veel otsustatud,” lisas Andrejeva. Ta on võidetud hõbemedaliga väga rahul, sest mullusega võrreldes osutusid konkurendid tänavu tugevamateks. Enne jooksu kartis Andrejeva, et võib üldse medalita jääda, sest nii Moonika Pilli kui teised on teinud võimsa arenguhüppe.

Pronks kuulus täna 37.49,46 Egle-Helene Ervinile, kes nii pikal distantsil jooksis esimest korda. Mullune pronks Kaisa Kukk pidi esimesena medalita jääma.