Jooksmine

Eesti karikavõistlustel ei lubatud Nike Vaporfly jalatsitega joosta

2 minutit lugemist
Nike Vaporfly jooksujalatsid
Nike Vaporfly jooksujalatsid

Nike Vaporfly jooksujalatsid

Möödunud pühapäeval Tallinnas Lasnamäe kergejõustikuhallis toimunud Eesti talvistel karikavõistlustel ei lubatud jooksjaid starti Nike Vaporfly jalatsitega, kuna käib uurimine, kas need võivad anda teiste sportlaste suhtes eelise.

Meeste 3000 m jooksu starti ei lubatud karikavõistlustel Nike Vaporfly jalatsitega Dmitri Aristovit ega Mark Abnerit, mistõttu nad pidid võistluseks teised jalatsid jalga tõmbama. “Need olid keelatud, aga miks, ei tea,” imestas Aristov.

Võistlustel kantavatele jooksujalatsitele kehtivad nõuded on toodud Maailma Kergejõustikuliidu (WA) tehniliste määruste punktis 5.2. (Võistlusmääruste eelmises redaktsioonis Määruse 143). Selle määruse kohaselt ei tohi jalatsite konstruktsioon nende kandjale mingeid lisaeeliseid pakkuda. “Kui uute jalatsimarkide ilmumisel tekib põhjendatud kahtlus, et need võivad lisaeelisesid anda, on WA-l õigus algatada uurimine ja kahtluste tõeseks osutumisel vastava jalatsimargi võistlustel kasutamine keelata. Nike Vaporfly puhul säärane kahtlus tekkis ja WA uurimine praegu käib. Otsust on oodata lähiajal,” ütles ajakirja Jooksja Jooksuportaalile Eesti kergejõustikuliidu tehnilise komisjoni esimees Peeter Randaru.

“Ilmselt on antud jalatsimargi suhtes tekkinud kahtlustest teadlikud ka neid kasutada soovivad jooksjad. Miks muidu seda äsjastel Eesti karikavõistlustel kohtunikelt küsima tuldi. Kas WA uurimise ajal tohib uurimisalust jalatsimarki võistlkustel kanda või mitte? WA määrused sellele ühest vastust ei anna,” märkis Randaru. Üldlevinud tõlgenduse kohaselt ei lubata võistlustel kasutada inventari, võistlusvahendeid, mõõteseadmeid jne, mille määrustepärasuse suhtes esineb pisimgi kahtlus. “Kindlasti ei kinnitata “kahtlastes” jalatsites joostud tulemusi kahtluste tõeks osutumisel rekorditeks,” lausus Randaru.

Just eelnevast lähtudes vastas ta Eesti karikavõistlustel kahe inimese küsimusele, kas Nike Vaporfly jalatistega võib jooksma minna, eitavalt, põhjendusega, et käib uurimine ja on võimalik nende keelustamine WA poolt. “Tunnistan, et kõnealune keeld võib olla vaieldav ja sõltub sellest, kuidas määrust soovitakse tõlgendada. EKJL-i tehniline komisjon ja kohtunikekogu juhatus pole antud teemat arutanud ja ühist seisukohta kujundanud. Kuna vastata tuli kohe, lähtusin põhimõttest parem karta, kui kahetseda,” selgitas Randaru.

Mingisugust ainut Eestis kehtivat Nike Vaporfly kasutamise keeldu Randaru sõnul pole ega saagi olla. “Kas WA uurimise ajal neid jalatseid mujal kasutada lubatakse või keelatakse, ei tea. Juhul, kui lubatud WA otsust lähipäevadel ei tule, arutame asja kollegiaalselt ja avaldame EKJL-i ametliku “jah” või “ei” enne Eesti talviseid meistrivõistlusi,” lubas Randaru.

Rahvusvaheline kergejõustikuliit lubas küll Nike Vaporfly jalatsitega võistelda, kuid piirab edasist arengut. Ent Nike Alphalfly mudeliga keelati jooksmine. Just nendega jooksis keenialane Eliud Kipchoge maratoni alla kahe tunni.