Norrale MMil 30 km vabatehnikas nelikvõit, Tatjana Mannimale 43. koht

Tatjana Mannima. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES/SCANPIX
Tatjana Mannima. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES/SCANPIX

Tatjana Mannima sai täna Lahtis suusalade MMil naiste 30 km ühisstardiga vabatehnikasõidus 43. koha, kaotades nendel võistlustel oma neljanda kuldmedali võitnud norralannale Marit Björgenile kaheksa minutiga.

“Rada oli kiire ja jäine, mul hakkasid jalad krampi minema. Mul juhtub alati nii, siis kui tegemist jäise rajaga. Pidin laskumised ettevaatlikumalt sõitma ja nii vahe aina kasvas,” ütles Mannima Jooksjale. Distantsi ajal sai ta oma joogi alati kätte ja sellega probleeme ei tekkinud.

Kokku startis täna rajale 57 naist, kes alustasid pikas rivis norralanna Marit Björgeni vedamisel, kelle jaoks oli täna tegemist juba 60. stardiga tiitlivõistlustel. Ainsa Eesti suusatajana 30 km vabatehnikasõidus kaasa teinud Tatjana Mannima asus esimese 5 km järel 41. kohal, kaotades liidrile 17,4 sekundiga. Pärast kaheksandat kilomeetrit läks Mannimal raskeks ja ta jäi grupist maha. 10 km peal suusatas Mannima 44. kohal, kaotades Björgenile 1.37. Kuna päike tuli pilve tagant välja ja rada ideaalselt kõva, ükski suusataja pärast 10 km läbimist staadionile jõudes suuski vahetama ei hakanud.

15 km järel jättis võistluse pooleli soomlanna Kerttu Niskanen, liidergrupis suutis jätkata kümme naist. Tatjana Mannima läks sellest punktist läbi 43. kohal, olles liidrist maas kolm minutit. Viis kilomeetrit hiljem käis ta suuski vahetamas ja naases rajale samal positsioonil, kuid kaotades juba 5.20. Kokku vahetas pärast 20 kilomeetrit suuski kuus naist. Liidergrupis ei teinud seda keegi.

Pärast 25 kilomeetrit jäi kümnesest pundist esimesena maha šveitslanna Nathalie von Siebenthal, Mannima säilitas oma kohta, kaotades liidrile 6.14. Peagrupis hakkasid otsustavad arengud toimuma viimastel kilomeetritel. Rootslannal Charlotte Kallal murdus tõusul suusakepp ja ta rühis mäest üles ühe kepi abil. Talle ulatati raja kõrvalt küll uus suusakepp, kuid neli norralannat – Marit Björgen Heidi Weng, Astrid Uhrenholdt Jacobsen ja Ragnhild Haga läksid eest ära. Viimase tõusu lõpuks said Björgen ja Weng kahe järgneva kaasmaalase ees väikese edumaa ning laskusid suusastaadionile koos.

Sealt edasi ei andnud Björgen enam teistele võimalust ja võitis nendel tiitlivõistlustel oma neljanda kuldmedali ajaga 1:08.36. Jacobsen jõudis laskumisel Wengile küll järgi ja spurtis talle lõpusirgel isegi kõrvale, kuid suusasaapa pikkuse võrra edestas Weng Jacobseni ja võttis tema ees hõbemedali. Mõlemad kaotasid Björgenile 1,9 sekundiga. Neljanda kohaga pidi leppima norralanna Ragnhild Haga (+7,4). Kuue hulka mahtusid veel ameeriklanna Jessica Diggins (+10,4) ja soomlanna Krista Pärmakoski (+11,3). Rootslannale Charlotte Kallale 7. koht (+13,9). Tatjana Mannima lõpetas 43. kohal, kaotades Björgenile 8.00,2.

Naiste 30 km vabatehnikasõidu tulemused