Otepää-Tartu jooksumaratoni võitis libedusega võideldes Valmar Sisask

Otepää-Tartu jooksumaratoni on joostud ka talvistes oludes. Foto: Madis Irves

Täna toimunud 43. Otepää-Tartu jooksumaratoni võitis Valmar Sisask ajaga 3:10.18, kelle jaoks esikoht tuli üllatusena.

“Minu ees jooksis üks mees pikalt eest ära, aga ilmselt ta katkestas. Sellepärast ei osanud arvatagi, et võidan. Distantsi teine pool osutus raskeks. Tahtejõud sai suuresti määravaks, sest lumi, pori ja jää metsavahel väsitasid päris ära,” ütles Sisask Jooksuportaalile. Mullu osales ta sel maratonil esimest korda ja lõpetas toona 5. kohal.

“Tempovalik oli nüüd samasugune kui mullu, aga eelmisel aastal puhus kõva tuul,” meenutas Sisask, kes üritas küll jõuvarusid tänavu säästa distantsi teiseks pooleks, aga need kulusid tal ikkagi lõpuks ära. Teise koha saavutas mullune võitja Rait Pallo 3:12.00-ga ja kolmanda koha Peeter Kand 3:17.26-ga.

Naistest võitis maratoni Kätlin Aasmaa ajaga 3:33.42. Järgnesid Siiri Pilt 3:35.40-ga ja Jane Saluorg 3:40.29-ga. 53 startinust lõpetas maratoni 52 jooksjat. Pangodist alanud poolmaratoni distantsil kuulus nii meeste kui naiste arvestuses suure eduga esikoht spordiklubi ProRunner jooksjatele.

Meestest võitis esimese koha Olari Orm ajaga 1:14.52 ja naistest Jolanta Liepiņa ajaga 1:23.14. Meestest sai teise koha Ormi klubikaaslane Pärtel Piirimäe 1:23.01-ga ja kolmanda koha Janar Pähn (VAK Staier) 1:24.54-ga. Naistest kuulus teine koht ProRunneri jooksjale Karin Redile ajaga 1:35.30 ja kolmas koht tema klubikaaslasele Ingrit Ernitsale (M50 parim) 1:51.15-ga.

Otepää- Tartu jooksumaraton on vanim jooksumaraton Eestis. Maraton on toimunud ilma vaheaegadeta 43 korda. Maraton on toimunud enamasti kevadtalvel. Esimene maraton leidis aset 23. veebruaril 1974. aastal. Toona tähistasid korraldajad Eesti Vabariigi aastapäeva. Algselt vedas üritust jooksumees ja iseseisvuse eest seisja Küllo Tiido, kes valmisas medalid, mille teisele küljel oli kujutatud Eesti Vabariigi vapp.

Esimesel maratonil heitlesid esikoha pärast kaks Nõukogude Liidu koondise liiget orienteerumises Arvo Kivikas (s.1950) (praegune ISC juht ja omanik, meie olümpiakoondiste riietaja ja sponsor) ja Jaan Miljan (s.1947). (praegune Eesti Maaülikooli professor,) Lõpuspurdiga võitis Miljan.

Üritus on toimunud läbi aegade erineva arvu osavõtjatega, osalejate arv on jäänud 7 ja 132 vahele. 2012 aastal lõpetas 115 jooksjat. Neli korda on maratoni võitnud Aare Kuum, kelle käes on ka rajarekord 2:27.57 Kõik 43 korda on maratoni läbinud Elva mees Matti Silber.

Algul joosti maratoni Tartust Raekoja platsilt Otepääle. Stardi andis raekoja kella esimene löök kell 12, mis on stardiajaks jäänud siiani. Viimased 23 korda on olnud start Otepääl ja finiš Tartus. Sama kaua on korraldatud ka poolmaratoni, mille start asub poolel distansil Pangodis.