Paduvihm ujutas üle Ööjooksu ajavõtusüsteemi

Ekstreemse Eesti Ööjooksu finiš. Foto: Ain Liiva
Ekstreemse Eesti Ööjooksu finiš. Foto: Ain Liiva

Eile õhtul umbes tund pärast tänavuse Eesti Ööjooksu starti kandusid Rakvere kohale ähvardavad äikesepilved ja koos sellega tugev paduvihm ning tormituul, mis pani nii suurürituse korraldajad kui ka parasjagu distantsil jooksukilomeetreid mõõtnud osalejad korralikult proovile ning viisid rivist välja ka ajavõtusüsteemi.

Ehkki suurem maru läks mööda, asendudes pideva vihmasajuga, jättis see võistlusele oma jälje. „See oli tõeline loodusstiihia: inventar, tehnika, rajapiirded – kõik oli marutuule ja paduvihma meelevallas,“ rääkis Eesti Ööjooksu peakorraldaja Marko Torm. „Suutsime ainult tänu abiliste ja meeskonna ennastsalgavale tööle vältida hullemat. Kahjuks sattusid looduse meelevalda ka ajavõtusüsteemid, mis jäid paarikümne sentimeetri sügavuse vee alla. Lõpuajad on seetõttu puudulikud ja ametlikke tulemusi ajavõtu teostaja parimatele paraku kinnitada ei suuda,” tõdes Torm.

Võistluse järgselt küll parimaid tunnustati, kuid nende järjestus tehti kindlaks visuaalselt. “Palume siinkohal vabandust kõigi osalejate ees, kelle lõpuaeg ilmastikuoludest johtuvalt ei fikseerunud.“ Siin tuli appi klubi Treeningpartner treener Urmas Randma, kelle abil paremusjärjestus poolmaratoni distantsil õnnestus paika panna. Enamik jooksjad ei lasknud ennast looduse vingerpussist häirida ja rühkis vapralt finišisse. Üsna ekstreemsetes tingimustes lõppenud seitsmendale Eesti Ööjooksule tuli ligi 8500 osalejat, neist arvukamalt ehk 4500 jooksjaga oli esindatud 10 km distants.

Poolmaratoni võitis Argo Jõesoo (Läänemaa kergejõustikuklubi) ajaga 1:12.24. Esimesena finišijoone ületanud eestlane edestas sarnaselt mullusega taas teise kohaga leppima pidanud Juri Vinogradovit Peterburist üle minuti. Venelase lõpuaeg 1:13.56. Kolmanda koha sai Ivar Ivanov (KJK Lõunalõvi) 1:14.32-ga.

Argo Jõesoo sõnul sai ta Ööjooksul korraliku emotsiooni. “Välk, rahe ja vihm. Lisaks kõva tuul. Teised jooksid üpris rahulikult. Vedasin pool maad, siis jäi Vinogradov maha. Ütlesin talle, et ta ise ka veaks, kuid venelane lasi tempo alla 3.40 peale. Vaatasin, et järgnevad mehed tulevad juba järgi ja otsustasin eest ära minna,” ütles Jõesoo ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Nii ekstreemset jooksu ei ole ta oma elu jooksul varem kogenud. Kui varem on tulnud Ööjooksul kepikõndjate vahel slaalomit joosta, siis seekord Jõesool korraldajatele midagi ette heita polnud. Tema ees sõitis jalgrattur.

Kiireima naisena jõudis finišisse  Kaisa Kukk klubist Treeningpartner, kes enda sõnul sai lõpuajaks umbes 1:22. Ta meenutas, et tuule tõustes lendas rajapiire tema nina alt läbi. “Distantsi esimene pool oli palav ja lämbe. Edasi pidin tuult murdma, kruusa muud sodi lendas näkku, vesi ulatus piltlikult öeldes põlvini. Kuna asfalt veega kaetud, pidin jälgima, et kuhugi auku ei astuks. Lihased läksid külmaks,” kirjeldas Kukk rajal valitsenud olusid ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Tal õnnestus 3.45-ga kilomeetri kohta alustanud Moonika Pillist, keda aitasid “jänestena” kaks klubikaaslast Jooksupartnerist, mööduda.

Kolmanda naisena jõudis finišisse  Kaisa Lepik (Täppsportlased) umbkaudse ajaga 1:25.  “Sain esimestel kilomeetritel aru, et aega täna ei jookse. Väga palav ja õhku polnud ning siis tuli torm,” lausus Lepik.

10 km distantsil kaitses mullust esikohta meestest Marti Medar Treeningpartnerist, kes tänavu lõpetas ajaga 33.42. “Meil vedas, vähemalt esimestel lõpetajatel. Me ei saanud ei äikest ega vihma. Pärast jooksu läksin autosse, siis hakkas vihma kallama. 40 minutit ootasin seal, sest sadas nii kõvasti,” ütles Medar. “Eeldasin, et keegi tuleb mulle stardist ära joostes järgi, aga ei tulnud kedagi. Läksin omas tempos ning juhtisin kogu distantsi. Seitsmendal kilomeetril tuli mulle rattur ette ja ütles, et vahe on järgmisega 200 meetrit,” lisas Medar.

Talle järgnesid Aleksandr Kulešov ajaga 34.51 ja Karl Rauno Miljand ajaga 35.00. Kõiki naisi edestas alles 12-aastane Kohtla-Järve tüdruk Luna-Aleksandra Lagoda ajaga 37.09, teiseks tuli Marion Tibar 37.52-ga ja kolmandaks Minna Kuslap 39.49-ga.