Paide-Türi rahvajooksu võitsid Ibrahim Mukunga Wachira ja Jekaterina Patjuk

Ibrahim Mukunga Wachira Türi staadionil. Foto: Riho Lüüs
Ibrahim Mukunga Wachira Türi staadionil. Foto: Riho Lüüs

Eesti linnajooksude sarja eelviimase osavõistlusena täna kavas olnud 36. Paide-Türi rahvajooksu 13,6 km pikkuse põhidistantsi võitsid keenialane Ibrahim Mukunga Wachira ja naistest Jekaterina Patjuk Tartu ülikooli akadeemilisest spordiklubist uue, kuid ülinapi rajarekordiga 47.01,0.

Mukunga ülekaal osutus täna võimsaks, sest ta edestas teisena lõpetanud mullust võitjat Tiidrek Nurmet üle minuti. Keenialane läbis distantsi ajaga 40.49,1. Türi staadionile teisena jõudnud Nurme aeg oli 41.50,3. Tiidrek Nurme sõnul alustas ta koos Mukungaga väga kiirelt. “Ta pani kõik käigud sisse. Esimesed kolm kilomeetrit jooksime 2.55 tempos. Neljandal kilomeetril hakkas Mukunga eest ära minema. Viiendal kilomeetril sai selgeks, et minust talle täna vastast ei ole. 5 km vaheaeg tuli 14.40-ga,” ütles Nurme ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Kui keenialasel hakkab praegu tippvorm saabuma, siis Nurme sõnul oli tema vormi ajastamine MMi maratoni jaoks. Tänavusele hooajale tõmbas Nurme joone alla. “Mul on väike vigastus, mis õnneks täna ei seganud, aga ikkagi ka see on vaja välja ravida. Võibolla detsembris teen veel ühe stardi,” arutles Nurme. Ta valmistub järgmise aasta veebruaris toimuvaks maratoniks, mis ei tähenda, et teda enam staadionil üldse võistlemas ei näe. “Eks staadionile on raske tagasi tulla küll, kui oled maratonitempos jooksnud. Kiiret 1500 m jooksjat minust enam ei saa, kuid 5000 m distantsil võin hea ettevalmistusega veel midagi korda saata,” arvas Nurme.

Kolmanda koha sai Paide-Türi rahvajooksul omakorda Nurmele üle minuti kaotanud Kaur KIvistik 23.02,8-ga. “Tegin peale staadionihooaega treeningpausi, tõmbasin hinge ja pidasin plaane, mis edasi saab. Nüüd olen paar nädalat jälle regulaarselt harjutanud ja otsustsingi, et teen Paide-Türi jooksul esimese korraliku pingutuse. Jooks õnnestus hästi, olen rahul enesetunde ja tulemuse suhtega. Õnneks omad mehed eesotsas Argo Jõesooga tegid ka väga soliidset tempot meie grupis. Viimasel 2 km tõstsin natuke tempot ja grupp lagunes laiali ja nii õnnestuski 3 üle joone tulla,” mainis Kivistik. Talle järgnesid Roman Hvalõnski Spartast (43.02,8), Argo Jõesoo Läänemaa kergejõustikuklubist (43.12,9) ja Ilja Nikolajev Jooksupartnerist (43.22,8).

Jekaterina Patjuk suure võidukarikaga. Foto: Harry Lemberg
Jekaterina Patjuk suure võidukarikaga. Foto: Harry Lemberg

Naistest võitis kümnendat korda jooksu üldarvestuses 12. kohal finišeerinud Jekaterina Patjuk ajaga 47.01,0, kes edestas vaid kuue sajandikuga 2015. aastast enda nimel olevat rajarekordit. “Seda, et rekord tuli, sain teada alles finišis. Mul oli raske alustada, sest uus asfalt trassi esimestel kilomeetritel tundus harjumatu. Mehed aitasid mul tempot hoida. Viimasel kahel kilomeetril tõstsin kiirust,” rääkis Patjuk ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Teiseks tuli tema klubikaaslane Liina Luik 49.31,4-ga, kes suutis Patjukiga koos püsida esimesed paar kilomeetrit.

Kolmas koht kuulus Minna Kuslapile (SK Jooksupartner) ajaga 54.19,7. “Võtsin eesmärgiks joosta ühtlaselt 4 minuti kilomeetrile joosta ja nii ka läks. Tuleb hoida end järgmise nädala Tartu Sügisjooksu 10 km distantsiks. Jooksin Paide-Türi rahvajooksul esimest korda ja mulle rada täitsa meeldis,” ütles Kuslap. Kuue hulka mahtusid veel Anne-Ly Palm, Klarika Kuusk ja Liliana Torn.

Veidi rohkem kui poole lühema, 6,5 km pikkuse distantsi Kirnalt Türile võitis meestest Olavi Allase (KJK Järvala) ajaga 19.50,8, kes pani kohe stardist alates korraliku tempo peale. “Vaatasin, kes esimese 0,9 km olnud vahefiniši peale välja lähevad, aga üllatuseks ei läinud kedagi peale minu enda ja nii otsustasingi selle ise kindlalt ära võtta. Seal mul oli edu päris korralik, allamäge sain esmasest spurdist ära taastuda ja ca 500 m rahulikumalt joosta,” lausus Allase ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Pärast seda seda jõudis Lauri Hussar talle siiski järele ja mehed jätkasid koos paarisrakendis. Teise vahefiniši laskis Allase enda sõnul konkurendil ära võtta. Kuna kohtunikud nägid, et mehed ületasid selle kõrvuti, pälvisid mõlemad vahefiniši auhinna. Türile jõudes tõusu lõpus Allase kiirendas ja vahe hakkas Hussariga vaikselt kasvama. “Viimasel kilomeetril tundsin, et läksin vist veidi vara eest ära, sest lõpp tuli väga raskelt. Muidu olen rahul, sest tegemist ikkagi minu kodujooksuga, kus ma 2005. aastal M12 vanuseklassis sain oma esimese võidu ja karika, nüüd siis tuli ka esimene absoluutne võit,” kommenteeris Allase.

Teisena lõpetanud Karel Hussar (SK Jooksupartner) kaotas talle 17,6 sekundiga ja Bert Tippi 41,1 sekundiga. Naistest näitas kõva minekut 2004. aastal sündinud Luna-Aleksandra Lagoda (SK Mitš), kelle võiduajaks fikseeriti 22.27,2. Teise koha sai Kelly Nevolihhin (KJK Vike) 23.24,7-ga. Kolmandana jõudis finišisse Jekaterina Mirotvortseva (KJK Kalev Sillamäe) 25.41,4.-ga.

Paide-Türi rahvajooksu 13,6 km tulemused

Kirna-Türi 6,5 km tulemused