Paide-Türi rahvajooksul valitsesid olümpialased Tiidrek Nurme ja Lily Luik

Põhidistantsi meeste esikolmik autasustamisel. Foto: Ahto Jakson
Põhidistantsi meeste esikolmik autasustamisel. Foto: Ahto Jakson

Täna ideaalsetes ilmastikuoludes toimunud Eesti linnajooksude sarja viimase etapi – Paide-Türi rahvajooksu 13,6 km pikkuse põhidistantsi võitsid Rio olümpiamängudel maratonijooksus Eestit esindanud Tiidrek Nurme ja Lily Luik.

Nurme jõudis Türi staadionile finišisse ajaga 41.28, mis on pool minutit aeglasem kui Pavel Loskutovile kuuluv rajarekord. Keenialane Ibrahim Mukunga Wachira kaotas talle kuue sekundiga ja kolmas mees Roman Fosti 27 sekundiga. Fosti lõpuaeg 41.55. Esikuuikusse mahtusid veel Priit Lehismets (44.18), maratoni Eesti meister Heinar Vaine (44.26) ja Elar Vulla (44.42).

Tiidrek Nurme ja tema treeningpartner keenialane Ibrahim Mukunga Wachira panid kohe algul hirmsa hoo peale, läbides esimesed kolm kilomeetrit 2.56-ga. Roman Fosti nendega kaasa minna ei suutnud. Nurme sõnul ongi Mukungal kombeks kiirelt alustada. “Kes kaasa lähevad, saavad seda valu tunda. Täna läks Mukungaga mees-mehe võistluseks. Ta dikteeris algusest peale tempot, üritasin talle vastata,” rääkis Nurme ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele.

Pärast kolmandat kilomeetrit sai Nurmele selgeks, et Mukunga suurt tempomuutust enam teha ei saa. “Sain seda aru Mukunga hingeldamisest. Nii otsustasingi olukorda kontrollida kuni lõpuni välja. Poolel distantsi oli minu jaoks selge, et tänane jooks saab olema pigem tugev treening kui tugev võistlus,” lausus Nurme. Tagantjärgi ütles Nurme, et läks ikkagi tugevaks võistluseks, sest Mukunga suutis vaatamata raskele hingeldamisele Nurme kannul püsida.

Ka vahefinišites läks omamoodi võitluseks. Kui tavaliselt on nii, et enne vahefinišit keegi spurdib ette ja läheb eest ära, siis täna seda ei juhtunud. Esimese 200 m Kuma vahefiniš läks Tiidrek Nurmele, samuti 3 km vahefiniš. 7,5 vahefiniši noppis endale Ibrahim Mukunga. “Kogemata unustasin 12 km vahefiniši ära. Oleksin võinud selle ise võtta, aga läks Mukungale,” tõdes Nurme. 2 kilomeetrit enne lõppu hakkas ta tempot tõstma, et näha, kuidas konkurent sellele reageerib. Mukunga ei suutnud tempomuutusega kaasa minna ja nii tekkis kahe mehe vahel väike vahe sisse.

Tiidrek Nurme arvates mõjutas Mukunga tänast etteastet eelmisel laupäeval Rootsi 30 km pikkune maastikujooks, kus Mukunga sai 9. koha. “Muidu oleks läinud viimasel kilomeetril kõvaks heitliuseks. Üks käik mul veel küll varuks jäi ja oleksin suutnud kiiresti reageerida. Hoidsin seda käiku igaks juhuks lõpuni välja,” sõnas Nurme. Järgmisel pühapäeval stardib ta Viljandi linnajooksul, tuues põhjuseks korraldajate hea suhtumise tippsportlastesse. “Minu jaoks on iga võistlus nii emotsionaalselt kui füüsiliselt ikkagi kurnav. Taastumine võtab mitu päeva aega. Ega see ei ole nii muuseas, eriti kui ma Mukungaga võistlema pean. Mütsiga lööma minna ei saa,” rääkis Nurme.

Oma tänavuse hooaja tahtis ta lõpetada juba SEB Tallinna Maratoni 10 km jooksuga, kuid pidi Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi eest väljas olema ekideni Eesti meistrivõistlustel. “Kui ma juba ekidenil olin, siis miks mitte ka Paide-Türi rahvajooks ja Viljandi linnajooks. Alati on tore võistelda oma ala parinmatega,” tunnistas Nurme. Viljandi linnajooks tõmbab tema tänavusele hooajale joone alla. Mukunga läheb oktoobris Keeniasse tagasi. Nurme ühineb temaga detsembris. Nii kaua harjutab Nurme Eestis ja tegeleb ka koduste asjadega. Vaja on kooliasjad korda saada, lisaks on Nurmel peres kaks väikest last.

Järgmisel hooajal on Tiidrek Nurmel tõsine plaan joosta Lissaboni poolmaratonil Eesti rekord. “Panen kõik rauad tulle, et see asi ära teha. Olen küll 30-aastane, aga mul on veel aega küll, et üks-kaks olümpiatsüklit kaasa teha. Neli aastat kindlasti jätkan,” lubas Nurme. Vanus pikamaajooksule piirangut tema hinnangul ei sea, pigem on küsimus motiveerituses ja selles, kas tervis vastu peab.

Täna Paide-Türi rahvajooksul 3. koha saanud Roma Fosti sõnul ei ole ta suutnud oma jalgu päris korda saada, mille taha jääb ka aeglasem algus. “Kuna mul on maraton lähedal, siis peale Tallinna poolmaratoni on ka trennid edasi korralikult jätkunud. Seis on parem kui mõned nädalad tagasi, seda just funktsionaalses mõttes. Jalgade seisu on vaja veel paremaks saada, siis võib oodata head jooksu ka Shanghaist,” prognoosis Fosti.

5. kohal lõpetanud Eesti maratoni meistri Heinar Vaine sõnul ei olnud tänane jooks niivõrd SEB Tallinna Maratonist taastumises, kui selles, et ta ei ole veel uut vormi üles ehitanud. “Maratoni jalgades ei ole, organismis võib veel olla. Teen Viljandi linnajooksu ka veel kaasa, siis on hooaeg läbi ka. Tänast jooksu võtsin pigem meelelahutusega, eks pingutada tuli kka,” ütles Vaine ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Vaine arvas, et Viljandi linnajooksul saab tal raske olema, sest seal on ikkagi tõusudega rada ning Tiidrek Nurme ja Ibrahim Mukunga kohal, kuid lubas pingutada nii nagu praegu jõuab.

Paide-Türi rahvajooksu paremad naised autasustamisel. Foto: Ahto Jakson
Paide-Türi rahvajooksu paremad naised autasustamisel. Foto: Ahto Jakson

Naistest võitis täna Paide-Türi rahvajooksu Lily Luik ajaga 49.21, mis andis talle üldarvestuses 20. koha. Kas olümpiamaratonist taastunud? “Ma usun, et olen taastunud ikka. Endiselt olen niiöelda puhkerežiimil, kus päevas üks trenn, jooksen või sõidan ratast ning ujun. Ei saa öelda, et tänane võit oleks kergelt tulnud, sest endaga tuli ikka võidelda, et head tempot hoida. Pole erilisi kiirustrenne teinud, sellepärast ka tundus raskem. Konkurentsi poolest jah, võib öelda, et võit tuli kergelt, kuna polnud naistest kellegagi koos rajal pusida,” kommenteeris Lily Luik ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Tänavune hooaeg lõppes Luigele Rio olümpia maratonijooksuga.

Teisena lõpetas täna Kasia Kukk klubist Treeningpartner 52.01-ga. Temale kuulus esikoht Eesti linnajooksude sarja kokkuvõttes. “Jooksin koha peale. Sarja arvestuses oli võit kindel. Jalg tundus natuke kahtlane, pealegi on mul hooajal juba joostud küll. Pigem nautisin jooksu,” lausus Kukk ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele.

Kui jalg lubab, osaleb Kukk ka Saaremaa kolme päeva jooksul. “Seal tuleb, mis tuleb. Midagi Saaremaa jooksuks ma spetsiaalselt tegema ei hakka. Tõmban otsad kokku, aitab küll. Annan teistele ka võimaluse,” vastas Kukk küsimusele, kas ta Moonika Pillit Saaremaa enda konkurendiks ei pea. Kolmanda koha sai Paide-Türi rahvajooksul Liina Kivi (Jooksupartner) ajaga 54.07. Tema klubikaaslane ja Eesti meister maratonis Moonika Pilli pidi seekord leppima 4. kohaga, tema aeg 54.19.

Lühemal, Kirna-Türi 6,5 km pikkusel distantsil võidutses meestest pärast mõnekuist pausi võistelnud Keio Kits ajaga 19.34. Teisena lõpetas Olavi Allase (KJK Järvala) 20.12-ga. Keio Kits läks eest ära esimese kilomeetri lõpus koos Risto Võsastega, kes võitis Kirna mäel olnud vahefiniši. “Täna tahtsin pigem kindlalt teise koha peale joosta. Eelkõige jälgisin Raimond Vallerit, kes viimasel kahel aastal mind võitnud. Õnneks oli stardis ka Rauno Reinart, kellega koos hoidsime tempot üleval. Raimond jäi ca 2 km peal maha. Raunoga jooksime kõrvuti kuni Türi alguseni, seal ma pisut lisasin tempot ja väike vahe tuli sisse,” selgitas Allase ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Keio Kitsega ta ei riskinud kaasa minna. “Pigem varblane peos kui tuvi katusel. See on kõigest rahvajooks, kus loeb ainult koht, mitte aeg. Seepärast otsustasingi pigem kindlalt koha peale joosta,” lisas Allase. Kolmas oli Rauno Reinart (SK Prorunner) ajaga 20.25.

Naistest võitis lühema distantsi viirushaigusest paranenud Kelly Nevolihhin (KJK ViKe) ajaga 25.01, mis andis üldarvestuses 15. koha. “Lühemal distantsil jooksmine on mulle traditsiooniks saanud. Tegin seda juba 12 korda. Pikema maa peale ei olegi mõelnud. Lühike on hea sutsakas hooaja lõppu,” ütles Nevolihhin ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Pärast haigusest paranemist on ta saanud vaid kolm päeva harjutada, mistõttu õiget särtsu veel sees pole. Tänast jooksu võttis ta tempotrennina, kuid vahepeal läks ikka raskeks ka. Järgmisel laupäeval võistleb Nevolihhin Jõulumäel klubide karikavõistlusel murdmaajooksus 1000 m distantsil, kus esindab oma koduklubi ViKe.

Kaks järgmist kohta tänasel lühemal distantsil läksid Ida-Virumaale. Teiseks platseerus Saina Mamedova (KJK Sillamäe) 26.05-ga ja kolmandaks Anastassia Bogatõrjova 26.27-ga.

Paide-Türi rahvajooksu 13,6 km tulemused

Kirna-Türi 6,5 km tulemused

Viimased uudised