Põltsamaalt jõudis kõige kaugemale Hannes Veide

Hannes Veide. Foto: erakogu
Hannes Veide. Foto: Hannes Veide selfi

Eile Põltsamaalt alanud esimese ja omapärase võistlusformaadiga jooksu “Põgenemine Põltsamaalt” võitis Hannes Veide, kes suutis ööpäevaga läbida 160,5 kilomeetrit.

Laupäeva keskpäeval alustasid 39 jooksjat põgenemist Põltsamaalt eesmärgiga jõuda 24 tunni jooksul võimalikult kaugele alguspunktist. Üheks jooksu peamiseks reegliks oli see, et ohutuse mõttes ei tohtinud rohkem kui 1 kilomeetri ulatuses või üle 1 korra kasutada ühtegi Eesti ega Läti põhimaanteed.

Lätti siirdunud Hannes Veide jõudis Valmiera kaudu Võnnu alla (Cēsis) ja sai võidutulemuseks 160,5 km. “Võtsin stardist suuna Kamarisse ja jõeäärest rada kõvasti lühendades, tuli seda teha pahkluuni vees kahlates. Edasi Kolga-Jaani, ning Viljandi, edasi suunaga Sultsi, Õisu. Lätis tuli pikalt liikuda ühte üliporist kruusateedpidi. Väsimus vaikselt kogunes. Olin jõudmas Valmierasse, kuid esmalt ei märganud ühtegi tanklat söögi/joogivarude täiendamiseks,” rääkis Veide, kes kasutas selleks bussijaama.

Hommikul päkesetõusul jõudis Veide Cesisesse ning võttis tempo alla, sest lõpuni jäi veel tund aega. “Konkurendid olid mind survestanud pikalt ja ega minu jooksuvorm veel kõige parem hetkel veel ei olegi, seega jälgisin pingsalt seljatagust. Enesedistsipliini tõttu veel istuma ei jäänud ja viimase kilomeetri jooksin ööpäeva kiireima,” meenutas Veide.

Kirdesse suuna võtnud Priit Valk kogus 148,62 km, aga temal sai tund enne võistluse lõppu kindel maa otsa, ta lõpetas oma jooksu Narva-Jõesuu muulil. Kolmas oli tulemusega 144,37 kilomeetrit ja samuti Cēsise lähedal lõpetanud Reigo Lehtla.

Naistest pidasid maha tasavägise heitluse Siiri Pilt ja Ulvi Lond. Lõpuks jäi peale 24 tunni jooksu Eesti eksrekordiomanik Pilt, kes läbis 105,41 km ja lõpetas jooksu Valka taga Lätis. Ulvi oli küll pikalt naiste arvestuse liider, aga ka talle tuli Purtse kandis meri vastu ja tulemuseks jäi 104,36 km, mille ta läbis vähem kui 23 tunniga. Mairi Põder oli naistest kolmas (95,35 km).

Võrdluseks: Veide ja Pildi isiklikud rekordid klassikalises 24 tunni jooksus on vastavalt 208,829 km ja 184,229 km. Tulemused on arvutatud stardi- ja lõpetamise koha vahel linnulennult, mitte konkreetselt piki maanteid läbitud kilomeetrite alusel, ehk siis raja planeerimine oli möödunud võistluse üks olulisi osiseid.