Rainer Sosi jooksis esimesena Ruhnu saarel maratoni

Seade näitas Rainer Sosi Ruhnul läbitud distantsi pikkuseks 26,86 miili, mis on üle 43 kilomeetri. Foto: Rainer Sosi erakogu
Kaheksa aastat Ruhnul elanud ja seal piirivalvurina töötanud Rainer Sosi peab olude sunnil tõenäoliselt saarelt lahkuma. 47-aastane mees otsustas sündmuse jäädvustada möödunud reedel Ruhnul oma esimese maratoni jooksmisega. Teadaolevalt ei ole saarel varem keegi nii pikka distantsi ette võtnud.
Algul proovis Sosi joosta mööda mereranda, kuid liivasel kaldal oli seda raske teha. Ruhnule päris tiiru peale joosta ei anna, sest saare läänepoolne rannik on kõrkjates ja mudane. Marsruut kulges kodust sadamakaini, sealt jõujaama juurest mere äärde ning mööda rannikut Norrkeldini. Edasi läks padrikuks ära ning Sosi pidi ringi pöörama ja ta võttis suuna Överkirkeni, läbi metsa kiriku juurde, uuesti koduni.
Tegi koju joogipunkti
Pärast 30. kilomeetrit, hakkas Sosi jooksma Ringsu sadama ja küla vahelisel asfaltteel edasi-tagasi. “Nii pika distantsi ajal võib midagi juhtuda. Vähemalt teel keegi ikka liigub,” selgitas ruhnlane trassi muudatust. Teiseks ei oleks saanud metsa söögi-joogipunkti paigaldada. Koju sättis Sosi enne valmis banaanid, mee ja spordijoogi. Jooksmist alustas mees kell 10 hommikul. “30 kilomeetrit oli mul palav, siis hakkas järsku külm, kuigi päike paistis. Ju organism reageeris  nii mu pingutusele,” arvas ta.
Kuigi Sosi ei läinud mingit rekordit jooksma, ei ole aeg 3:18.24 elu esimese maratoni kohta sugugi kehv tulemus. Kui võrrelda saavutust pühapäeval toimunud Tallinna maratoniga, oleks see andnud protokolli järgi 164. koha. Tallinna maratonilt eemale jäämine Sosil kripeldama ei jää. “Mul ei ole suuri ambitsioone,” ütles piirivalvur.
Pilt hakkas ära kaduma
Rainer Sosi on oma elus jooksnud küll ligi kümmekond poolmaratoni, aga maratoni mitte. “Pärast 40. kilomeetrit hakkas ikka pilt eest ära kaduma. Olin nagu udu sees. Puhtalt tahtejõuga suutsin lõpuni kiirkõnni ja jooksu vahepealse sammuga. Kui oleks kellegagi koos jooksnud, oleks kergem olnud, aga iseendaga võideldes, on ikka raske,” lausus Sosi. 
Pühapäeval sõitis ta lõdvestuseks kaks korda jalgrattal sadamasse ja tagasi, et kangus jalgadest välja saada. Oma nahal on Sosi tundnud ära ka selle, mida tähendab ületreening. Kord tuli tal kodust 18 kilomeetri kaugusele joostes, jala longates tagasi pöörduda.
  
Maratoni läbimise ajaks sai Rainer Sosi 3:18.34.  Foto: Rainer Sosi erakogu
Rändauhinnaks merekarp
Rainer Sosi tulemus koos nime ja kuupäevaga kajastub rändauhinnal Ruhnu muuseumis. Auhinnaks ei ole mitte karikas, vaid suur Veneetsiast toodud merekarp. “Kui keegi jookseb veel maratoni ning teeb seda kiiremini kui mina, lisatakse tema nimi sinna juurde,” ütles Sosi, kes kavatseb veel maratone joosta, kuid teen seda siis juba mandril.
Ruhnu rahvamaja juht Andre Nõu on lubanud Rainer Sosi maratoni tulemuse üle joosta. “Edu ja mõistust talle selleks. Hoian pöialt. Oleks vägev kui saarel tekiks traditsioon ning liikumisviis istumise ja õlle kulistamise asemel,” kiitis Sosi.
Kehakaal pani liigutama
Möödunud aasta 19. mail oli Sosi tervis nii täbar, et helikopter viis ta Tallinna Põhja-Regionaalhaiglasse. Pärast haiglast väljasaamist ja arstidega konsulteerimist, otsustas mees end liigutama hakata. “Nägin haiglas surma lähedalt. See pani mind mõtlema ja ostsin omale kepid,” meenutas Sosi. 120-kilosena alustas ta tasa ja targu kepikõnnist. Algul käis pool kilomeetrit korraga. Hiljem vaheldus kepikõnd jooksmisega ja läks üle ainult jooksmiseks.
Mullu 26. juunil tegi Sosi sõber kalendrisse esimese risti. See oli päev, mil Sosi kõnniga alustas. “Üks arvas, et pean kuu aega vastu, teine, et kaks kuud. Keegi ei uskunud, et ma nii kaugele jõuan,” rääkis Sosi. Jooksma võis ta hakata siis, kui kehakaalu sai kirjutada kahe numbriga. Muidu oleks jooksmine liigesed ära lõhkunud. Nüüd jookseb ta iga päev 15 kilomeetrit. Vahel isegi üle 20 kilomeetri. Praeguseks on mehe kehakaal langenud 85 kiloni.
Tänavu 20. augustil, oma sünnipäeval, ületas Rainer Sosi Ruhnul sel aastal joostud 1000 kilomeetri piiri, tehes seda koos oma lapselapsega.
JOOKSUPORTAAL

Viimased uudised