Raivo Alla võitis võimsa rajarekordiga Tartu Linnamaratoni

Raivo Alla Tartu Linnamaratoni võitjana finišis. Autor: Kaimo Puniste
Raivo Alla Tartu Linnamaratoni võitjana finišis. Foto: Kaimo Puniste

Raivo Alla võitis täna 5. Tartu Linnamaratoni ajaga 2:28.09, ületades varasema rajarekordi rohkem kui nelja minutiga. Poolmaratonil võidutses endine laskesuusataja Indrek Tobreluts ja 10 km distantsil spordiklubi ProRunner esindaja Rauno Laumets.

Alla läks juhtima juba stardist, kuid polnud tegelikult lõpuni teadlik, mis aja peale jookseb. “Tulemus tuli rahuliku ettevalmistuse pealt. Tegin suvel pausi. Ekidenil hea esimene andis alust oletada, et ka maratoni jaoks on vorm üsna hea,” lausus Alla ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Võitu ta enda jaoks tähtsaks ei pidanud, mistõttu sai pingevabalt joosta. „Ei pannud kella käe peale ja jooksin enesetunde järgi,“ ütles Alla, kes oli eriti rahul, et suutis tuulistes oludes ja raskel rajal joosta isikliku rekordi lähedase tulemuse. Alla isiklik rekord pärineb seejuures eelmisest aastast, kui ta jooksis Rotterdamis 2:27.04.

Isiklikku rekordit ta eesmärgiks ei võtnud, sest ei teadnud oma seisundit enne jooksu, kuid arvas siiski, et aeg võib alla kahe ja poole tunni tulla. Peale 18 kilomeetrit puhus tugev tuul, mis andis eriti tunda alates 20 kilomeetrist, kus tuli tuulesein vastu. “Jõe äärde jõudes enam tugevat vastutuult ei olnud. Isiklik rekord oleks sellistes oludes raske olnud, kuigi lõpus tempot hoides oleksin ka selle kätte saanud. Ei olnud lõpus põhjust ennast nii palju survestada,” hindas Alla oma jooksu.

Teisena lõpetas täna ajaga 2:34.28 lätlane Jevgenijs Turkins ja kolmandana ultramaratoonar Rait Ratasepp. „Ma ei uskunud, et suudan eelmise aasta aega näidata,“ ütles Ratasepp, kes jäi oma eelmisel aasta võidu toonud tulemusele 2:34.40 alla kõigest viie sekundiga. Naistest oli kiireim maratoonar Jana Treier (Sparta), kes lõpetas ajaga 3:07.47. Teise koha sai tema klubikaaslane Margit Mälter 3:11.01-ga ja kolmanda koha Sille Puhu 3:11.26-ga.

Poolmaratonil napsas võidu endine Eesti parim laskesuusataja Indrek Tobreluts. „19 kilomeetrit oli selline rahulik jooksmine. Aga kui Lossi tänava tõusuni jõudsime, siis sai selgeks, et tuleb vajutada,“ rääkis Tobreluts, kes jooksis pikalt koos Karel Viigipuu, Dmitri Aristovi, Marek Nõmmiga, kuid näitas sellest nelikust viimastel kilomeetritel kõige väledamat jalga.

Tobreluts finišeeris ajaga 1:14.32, teine oli Dmitri Aristov (1:14.35) ja kolmas Karel Viigipuu (1:14.38). Kiireima naisena jõudis finišisse lätlanna Ilona Marhele, kes oli finišis suurepärase ajaga 1:18.03, mis andis talle üldarvestuses koguni kuuenda koha. Teiseks tuli Sigrid Valdre ajaga 1:31.37 ja kolmandaks Maris Tamm (TÜASK) 1:33.56.

Rauno Laumets 10 km distantsil. Foto: Risto Võsaste

10 km distantsil võidutses SK ProRunner esindaja Rauno Laumets, kes sai ajaks 32.29. “Läksin oma jooksu tegema. Plaan oligi rahulikult alustada ja kõik lõpu peale jätta. Tempo oli mulle sobiv ja lõpus tegin mõned teravamad liigutused ja suutsin Ivar Ivanovi selja taga hoida,” sõnas Laumets ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Ivanov kaotas Laumetsale 11 sekundiga. Kolmandana tuli finišisse lätlane Anatolijs Macuks ajaga 32.46.

Kiireimaks naiseks osutus Rauno Laumetsa klubikaaslane lätlanna Jolanta Liepina ajaga 37.38. Temast jäi 20 sekundiga maha Olga Andrejeva. “Jooksin Jolantaga esimesed 1,5 km koos, tõusu peal otsustasin end natuke säästa ja jäin paarkümmend meetrit maha. Tugeva vastutuulega pikal lõigul vahe suurenes veelgi,” tõdes Andrejeva. Tagant lähenes talle Egle-Helene Ervin, kuid viimastel kahel kilomeetril suutis Andrejeva kiirendada ja Liepinale lähemale jõuda. “Jäin jooksuga rahule. Tahtsin küll isiklikku rekordit parandada, aga juba esimestel kilomeetritel sain aru, et tuleb koha peale jooks – raske rada ja tugev tuul ei andnud võimalust,” nentis Andrejeva. Tema järel sai kolmanda koha Egle-Helene Ervin ajaga 38.48.

Tartu Maratoni Kuubiku tiitli võitis meestest Allar Soo, kes täna lõpetas kõrge 16. kohaga. Ta edestas Sander Linnust, kes täna üllatas kuuenda kohaga ja kindlustas sellega teist kohta. Kolmas koht läks Aimar Hussarile. Naistest läks Tartu Maratoni Kuubik 2016 tiitel Sille Puhule, kes lõpetas täna ajaga 3:11.26 ja oli sellega paremuselt kolmas naine finišis. Kokku startis tänasele 5. Tartu Linnamaratonil 3226 inimest. See on ühtlasi uus osalejate rekord.