Raudmees Heiko läheb ekstreemsele Celtman triatlonile sinist särki püüdma

27. juunil, vaid loetud päevad pärast jaanipühasid, ootab Jõgevamaalt pärit Heiko Seppa ees  raskemat sorti väljakutse. Jahedas Šoti mägismaal loodab ta esimese eestlasena läbida karmi võistlusraja ja -tingimustega tuntud Celtman Extreme täispika triatloni.

Celtmani jooksurada. Foto: Colin Henderson
Celtmani jooksurada. Foto: Colin Henderson

Mitmel korral kurikuulsal Norseman Xtreme triatlonil karastunud Heiko sõnul ei tea ta päris täpselt isegi, mida Celtmanilt oodata. „Usun, et raskeimaks saab olema Šotimaa ühe kõrgeima tipu, Ruadh-stac Mòri vallutamine,“ räägib Heiko. „Jooksurada viib otse selle tippu ja siis teiselt poolt alla tagasi ning just alla tulek on kohutavalt ohtlik ja keeruline. Hetkel pidi seal olema ka väga porine, kuna suvi magas õigel ajal tuleku maha.“

Šotimaa raskused saavad tegelikult alguse juba enne mägismaale liikumist, kui avaalana tuleb ujuda traditsioonilised 3,8 km Loch Shieldaigi järves, kus veetemperatuur naljalt üle 10 plusskraadi ei tõuse. Jahedale ujumisele järgneva 202 kilomeetri pikkuse rattaraja juures toob Heiko välja lühikesed ja järsud tõusud, mis peaksid talle enda sõnul paremini sobima, kui Norsemani mägine rattarada.

Maratonijooks käigus tuleb lisaks eelmainitud Ruadh-stac Mòrile ületada veel teinegi, pea sama kõrge, Spidean Coire nan Clachi mäetipp. Kõik võistlejad, kes enne jooksuetapi mägedeosa piiraja sisse ei mahu, suunatakse finišisse kergemat teed pidi ning peavad sinise finišeerijasärgi asemel leppima valget värvi kehakattega.

2014. aasta võitjal Johan Hasselmarkil kulus eelnimetatud nn. „sinise raja“ alistamiseks kokku 11 tundi ja 41 minutit. Viimasena endale ihaldatud värvi finišisärgi selgasaanu läbis raske katsumuse ajaga üle 19 tunni.

Ohutuse huvides on osavõtjate arv Celtmanil piiratud 205 võistlejani. Arvestades startisoovijate kordades suuremat hulka on võistlusele pääsemiseks tarvis seega kõvasti loosiõnne. “Tegelikult proovisin minagi juba eelmine aasta siia võistlema saada, aga siis ei pääsenud peale,“ selgitab Heiko. „See aasta oli aga kiri postkastis ja tuju hea.“

Video möödunud aasta Celtmani võistlusest: https://www.youtube.com/watch?v=vQPqHRcg2uM