Roman Fostit edestanud Tiidrek Nurme sai MMi maratonil 40. koha

Tiidrek Nurme ja Roman Fosti koos treener Harry Lembergiga pärast MM maratoni. Foto: EKJL

Tiidrek Nurme sai täna Londonis kergejõustiku maailmameistrivõistlustel maratonijooksus 40. koha ajaga 2:20.41, edestades kaasmaalast Roman Fostit üle kahe minuti. Fosti tulemuseks 53. koht ajaga 2:23.58.

Nurme sõnul läks kõik plaanipäraselt kuni 35. kilomeetrini, kus ta sai niiöelda “haamri”, mistõttu kaotas viimase 7 kilomeetriga ajas viis minutit. “Olen rahul oma etteastega, kuid mitte tulemusega. Samal ajal pean tõele aru andma, et alles ju sain maratoonariks, nüüd madistan maailma parimatega,” lausus Nurme.

Pärast finišit ootas Nurmet ees dopingukontroll. Ta tundis kaasa tema proovi ootavale inimesele, sest vedeliku kättesaamisega läheb pärast maratoni kaua aega. Ent vereproovi võeti Nurmel juba reede hommikul, mil dopingukütt kella 6 paiku Londonis uksele koputas. Tiidrek Nurme jaoks oli Londoni MMi maraton elu viies maraton. Eelmise jooksis ta aasta tagasi Rio olümpial, kus saavutas 155 mehe konkurentsis 63. koha ajaga 2:20.01.

Roman Fostlt tabas viimases ettevalmistusperioodil kõhujama, mis andis täna uuesti tunda ja ta pidi 20. kilomeetril võttis tempo alla, eeldades, et saab hiljem taas kiirust tõsta. Paraku kõhus hakkas keerama ja ta pidi raja ääres oksendama, see juhtus temaga ka pärast finišit. Fosti mõtles küll vahepeal, et mida ta seal sörgib ja tuleb rajalt ära, kuid tänu eestlaste ergutusele raja ääres suutis ikkagi jätkata.

Maailmameistritiitli võitis alles oma kolmanda maratoni jooksnud keenialane Geoffrey Kipkorir Kirui ajaga 2:08.27. Hõbemedal läks etioopialasele Tamira Tolale 2:09.49-ga. Pronksi võitis tagant tulnud tansaanialane Alphonce Felix Simbu ajaga 2:09.51. Parima eurooplasena sai britt Callum Hawkins 4. koha isikliku rekordiga 2:10.17. Keenialane Gideon Kipkemoi Kipketer, kes pikalt esimeste seas jooksis, pidi leppima 5. kohaga.

Kokku asus maratoni stardijoonele 98 meest, kes pidid läbima Londonis neli ligi 10 kilomeetri pikkust ringi. 5 km vaheaeg 15.57 läks itallasele Daniel Meuccile. Roman Fosti läbis selle vaheajapunkti 62. kohal, olles liidrist vaid 7 sekundit (16.04) tagapool, Tiidrek Nurme jätkas 70. kohal, kaotades Fostile ühe sekundiga.

Edasi hakkas suur grupp lagunema, kui tempot asusid tegema Aafrika jooksjad, sealhulgas keenialased Gideon Kipkemoi Kipketer ja Geoffrey Kipkorir Kirui ning etioopialane Yemane Tsegay. 10 km vaheajapunkti jõuti briti Callum Hawkinsi juhtimisel ajaga 31.35. Tiidrek Nurme asus 52. kohal ajaga 31.48 (+13) ja Roman Fosti 60. kohal ajaga 31.49 (+14).

15 km peal püsis suures grupis veel 31 meest. Tiidrek Nurme läks sellest punktist läbi 49. kohal ajaga 47.45, jäädes esimestest maha 49 sekundiga. Roman Fosti jooksis 58. kohal ajaga 47.47 (+51). Poolele maale ehk 21,1 km peale jõudis juhtgrupp etioopialase Tamirat Tola vedamisel ajaga 1:05.28. Tiidrek Nurme jätkas 51. kohal ajaga 1:07.29, kaotades liidrile 2.01. Roman Fosti oli seal 55. kohal, üks sekund Nurmest taga.

Pärast poolt distantsi eraldust juhtgrupist kiirelt kolm meest: keenialased Gideon Kipkemoi Kipketer ja Geoffrey Kipkorir Kirui ning etioopialane Tamirat Tola. Kipketer ei suutnud trios kaua vastu pidada ja jäi üpris pea konkurentidest maha, kuid suutis mõned minutid hiljem nad kinni püüda. Edasi jätkati taas kolmekesi koos. Mehed läbisid 25 km ajaga 1:16.43, edestades lähimat jälitajat 12 sekundiga. Tiidrek Nurme asus 48. kohal ajaga 1:20.04 (+3.21) ja Roman Fosti 52. kohal ajaga 1:20.12 (+3.29).

Keenialane Gideon Kipkemoi Kipketer jäi kaasmaalasest Geoffrey Kipkorir Kiruist ja etioopialasest Tamirat Tolast nüüd lõplikult maha, olles neist 30 km peal 23 sekundiga maas. Duo läks vaheajapunktist läbi ajaga 1:31.28. Tiidrek Nurme jooksis 42. kohal ajaga 1:36.30 (+5.02) ja Roman Fosti 51. kohal ajaga 1:37.12 (+5.44).

Etioopialasel Tamirat Tolal õnnestus konkurendist keenialasest Geoffrey Kipkorir Kiruist lahti rebida ja üksi ees jätkata, ent 35. kilomeetril tekkis vastupidine seis, Kirui suutis Tola kinni püüda ja temast mööduda. 35 km vaheaeg läks liidrina kirja Kiruile ajaga 1:46.11. Tiidrek Nurme tõusis 37. kohale ajaga 1:53.18 (+7.07), kuid Roman Fosti langes 53. kohale ajaga 1:56.06 (+9.55). 40 kilomeetri peal kaotas Tola liidrile Kiruile 52 sekundiga, vaheaeg 2:01.36. Tiidrek Nurme kukkus koha võrra, olles 38. kohal ajaga 2:12.21 (+10.45), Roman Fosti asus 53. kohal ajaga 2:14.58 (+13.22).

Naiste maratonijooksus püsis kuni 10 km enne lõppu veel koos 14-liikmeline juhtgrupp, mis veidi hiljem lagunes 9-liikmeliseks. 5 kilomeetrit enne lõppu jätkasid kahekesi ees Bahreini jooksja Rose Chelimo ja keenialanna Edna Ngeringwony Kiplagat. Neile järgnesid väikese vahega kahehesi keenialanna Flomena Cheyech Daniel ja ameeriklanna Amy Gragg. Viimasel kahel kilomeetril olukord rajal muutus. Chelimo püüdis kinni vahepeal temast ette saanud Kiplagati ja võitis tema ees maailmameistritiitli ajaga 2:27.11. Hõbedale tulnud Kiplagat jäi temast maha 7 sekundiga, saades lõpuajaks 2:27.18. Pronksile jooksis end sama ajaga ameeriklanna Amy Gragg, kes suutis lõpus vastu panna Danielile, jättes keenialanna medalist 3 sekundi kaugusele.