Saaremaa kolme päeva jooks toimub uuendatud radadel

Hetk mulluse Saaremaa kolme päeva jooksu esimese päeva rajalt. Foto: Riho Lüüs
Hetk mulluse Saaremaa kolme päeva jooksu esimese päeva rajalt. Foto: Riho Lüüs

14.-16. oktoobril toimuva Saaremaa kolme päeva jooksu kõige suuremad uuendused võrreldes eelmise aastaga seisnevad ümbertehtud võistlusradades.

Esimese päeva 10 km pikkune etapp joostakse tervenisti uuel rajal. Muudatus sai sisse viidud mitmel asjaolul. „Liikluskoormus reedeõhtusel tipptunnil Kuressaare ringteel ja mõningatel tänavatel on panid mõtteid mõlgutama uue raja valikul. Sel aastal alanud mahukad remonttööd Tallinna tänaval said otsustavaks sammuks uus rada ära testida,“ põhjendas ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele muutusi Saaremaa kolme päeva jooksu üks korraldajaid Helen Jürjo.

Uus reedene rada viib peale paari kilomeetrit eramajade rajoonis jooksmist Roomassaare sadamasse ja mere äärde kõrgete kadakate vahele – merelinnale iseloomulik keskkond võiks osalejatele meeldida vahelduseks linnatänavatele.

Kui 1991. aastal toodi reedene etapp Sõrvest Kuressaarde, siis 25 aastat asus stardi- ja finišipaik Saaremaa ühisgümnaasiumi ümbruses. „Nüüd liikusime linna teise gümnaasiumi juurde reedese võistlusrajaga. Sellega seoses pöörame kindlasti osalejate tähelepanu, et kui varem oli jooksu sekretariaat Vallimaa tänaval Kuressaare spordikeskuses, siis nüüd Kuressaare gümnaasiumis (Nooruse tn. 1) – kohe reedese stardi ja finiši kõrval,“ ütles Jürjo. Kooli vastu Kaevu tänavale jääb Kuressaare Tervisepark, kust mullu läks läbi kolmanda päeva jooksurada.

Muudatused on samuti jooksu laupäevasel, teisel 16,195 km pikkusel etapil Sõrves. Kui seni asus noortejooksu etapp põhijooksust tükk maad eemal ja vanemad ei saanud oma lastele kaasa elada, siis sel aastal mõõtsid korraldajad mitmeid rajavalikuid traditsioonilise Iide küla ümber, et kõik oleks kompaktsem ja paremini logistiliselt teostatav. „Nii noortejooksu kui põhijooksu stardid ja finišid on Iide külas. Vahemaad suurte ja väikeste startide vahel ei ole suured – mõnisada meetrit,“ tutvustas Jürjo. Täpsemad rajaskeemid on näha kodulehel www.saaremajooks.ee Osalejad saavad sekretariaadis koos rinnanumbriga infolehed uute radadega.

Väiksemaid muudatused pandi sisse ka pühapäevasesse, 16 km pikkusesse etappi Kuressaares. Lasteaia tänav jäi põhijooksu stardile kitsaks. Nii antakse tänavu põhijooksu start Lossi tänavalt pargi poole. „Ühe uuendusena saavad põhijooksul ja noortejooksul osalejad joosta ümber lossi, mis on üks linna sümboleid, mille kompromissina jäi lõpuosas välja Tervisepargi ring,“ selgitas Jürjo. Algselt soovisid korraldajad selle asemele panna natuke lühema Musumänniku pargiringi Tuulte Roosis, aga seal võib osutuda vihmaga pinnas väga vesiseks. Plaanide kohaselt tehakse rajakatte parandustöid ja tulevikus saab selle osa võibolla sisse võtta.

Võistkonnad on tänavu kolmeliikmelised. Varem võis igas võistkonnas olla ka neli liiget. „Kuna meilt küsiti, miks on mees- ja segavõistkonnad ühes arvestuses, siis otsustasime need lahku lüüa. Sellega lisandus kolm uut auhinnatavat võistkonda. Nii otsustasime, et muudame võistkonnad kolmeliikmeliseks ja kaotame varuliikme ära,“ lausus Jürjo. Võistkonna tulemus sõltub nüüd igast liikmest. „Mõningal määral lisab see põnevust võistkondlikus arvestuses viimase päevani, sest enam ei saa loota varuliikmele. Arvame, et osalejad võtavad selle uuenduse vastu positiivselt,“ prognoosis Jürjo.

Võistkondlikku arvestust peetakse tänavu meeskondadele, naiskondadele, segavõistkondadele, veteranide võistkondadele (M40 ja N35 või vanemad liikmed) ja noorte võistkondadele (M16 ja N16). Nagu mullugi, seatakse pingerida ka paaridele. Paaride arvestuses osalemine ei välista kuulumist mõnda võistkonda võistkondlikus arvestuses. Praeguse seisuga on end Saaremaa kolme päeva jooksu põhijooksule kirja pannud 632 osalejat. Koos noortejooksuga küündib osalejate arv üle700, mis tähendab uut osavõturekordit.

Viimased uudised