Saaremaal toimub järgmisel aastal Ultima Thule maraton

Praegu on Saaremaa suurimaks jooksuürituseks kolme päeva jooks.
Foto: Mallor Malmre

Kuressaares käinud ajakirjanik Rasmus Kagge pakkus Saaremaa arengukonverentsil välja, et Pythease Ultima Thulet saaks Saaremaal ära kasutada mõne spordiürituse korraldamisel. Sellest mõttest ajendatuna toimubki järgmisel aastal Ultima Thule nimeline maraton.

Pytheas oli IV sajandil eKr. kreeklasest maailmarändur. Anestesioloogia emeriitprofessor, Tartu Ülikooli Kliinikumi looja ja perearstisüsteemi alusepanija Raul Talvik tõestas oma vastilmunud raamatus “Teekond maailma ääreni”, et Pytheas pidas Ultima Thule all silmas Saaremaad. Maratoni marsruut võiks Rasmus Kagge arvates kulgeda Kaali kraatri, Angla tuulikute või mõne muu huvitava paiga juurest läbi.

“Mind kutsuti konverentsile rääkima, kuidas saaks Ultima Thulet Saaremaa heaks ära kasutada. Ma ei ole väga tugev ettevõtluses ja ei oska öelda, kas uue Ultima Thule nimelise juustu- või õllebrändi loomine tooks Saaremaale tuhanded uued turistid, küll aga käin ma järjest enam ise välismaal osalt sellepärast, et seal spordivõistlustel osaleda. Näen, kuidas lihtne jooksmine meelitab üle maailma kohale masse,” rääkis Kagge Jooksuportaalile. Viimane näide on Berliini maraton, kus ta ise septembris käis. “Lihtsuses peitub võlu. Usun, et Ultima Thule nimeline jooksuvõistlus tuleb ära teha, Olgu ta selles formaadis maraton, kus tegelikul lipata saavad kõik ehk esindatud on erinevad distantsid, mitte ainult 42,1 km,” leidis Kagge.

Endine kümnevõistleja ja praegu Kuressaare linnapeana töötav Madis Kallas kinnitas Jooksuportaalile, et üritus kindlasti järgmise aasta teises pooles korraldatakse. “Praegu on eesmärgiks, et esimene kord saaks 2016. aastal ära korraldatud. Jooksude kalendrid on juba lukus ja suurt jooksu enam niivõrd hilja kalendrisse ei pane. Esimesel aastal on tähtis idee,” ütles Kallas. Maratoni toimumise aeg ei ole tema sõnul veel täpselt paika pandud.

Pika traditsiooniga Saaremaa kolme päeva jooksu peakorraldajale Tõnu Vaherile ei meenu, et Saaremaal oleks varem maratoni läbi viidud. “1970. aastate lõpus tehti mulle ettepanek teha maraton trassiga Leisist Kuressaarde. Leidsin, et linnukse pärast maratoni korraldada ei olnud mõtet. Kes see ikka oleks jooksma tulnud,” ütles Vaher Jooksuportaalile. Tol ajal toimus Eestis vaid paar maratoni aastas, üks neis leidis aset Vändras.

JOOKSUPORTAAL