Saksa doktorant võttis Andi Noodal kõrvast laktaadiproovi

Kuno Hottenrott Andi Noodalt vereproovi laktaadi määramiseks kõrvast võtmas. Foto: Laura Hottenrott
Kuno Hottenrott Andi Nooda kõrvast laktaadi määramiseks vereproovi võtmas. Foto: Laura Hottenrott

Ameerika Ühendriikides treeninglaagris harjutav keskmaajooksja Andi Noot elas eile läbi omapärase kogemuse, kui sakslasest doktorant võttis pärast lõigutrenni tema kõrvast vereproovi laktaadinäidu määramiseks.

Noot käis trenni tegemas Cottonwoodis 1050 meetri kõrgusel asuval staadionil, sest ülevalpool näitas termomeeter kaks külmakraadi ja lumi on maas. “Ilm vaheldub väga järsult. Üleeile jooksime t-särgis, aga eile hommikul sadas lumi maha,” rääkis Noot Jooksuportaalile. “Meiega tuli kaasa jookusteaduste doktorant Kuno Hottenrott, kelle tütar on siin saksa koondisega laagris. Ta võttis laktaadiproove sakslastelt ning küsis, kas võib ka minult pärast trenni võtta.”

Doktorandil pidi kombeks olema ka välismaalaste käest võtta kõrvast vereproovi laktaadi jaoks. “Ju ta võrdleb neid näitajaid sakslaste omadega,” arvas Noot. Hottenrott võttis tema kõrvast proovi kolm minutit pärast lõigutrenni. Noot jooksis staadionil naelikutega erineva pikkusega lõike 100-600 meetri distantsil. Tema laktaadinäiduks osutus 11,3 mmol/l.

“Olen juba kolm kuud siin harjutanud ja tunnen, et liiga palju on mugavustsoonis tööd, nüüd tuleb hakata kannatama. Mahu ladumine ongi mugavustsoonis töö, aga mul on vaja kibedat andmist,” sõnas Noot, kes lubas hooaja avastardi teha juba aprillis.

Andi Nooda treeneri Endel Pärna sõnul ei näita laktaadinäit pärast lühikesi lõike midagi. “On see hea või halb näit, ei oska öelda. Õige ülevaate saamiseks tuleks joosta 2000 meetri pikkuseid lõike,” ütles Pärn, kes laseb oma õpilastel laktaadi määrata kaks korda aastas, sügisel ja kevadel. Selle järgi saab teada, kui kiirelt tuleks lõike trennis joosta. “Kuna harjutatakse erinevates tingimustes, näiteks kas siledal maal tuulevaiksega või maastikul ja kõva tuulega, tuleks eelkõige lähtuda pulsist,” arvas Pärn.

JOOKSUPORTAAL