Saku maratoni võitis septembris juba kolmanda maratoni jooksnud Margus Luhtoja

Margus Luhtoja on septembris jooksnud juba neli maratoni. Foto: Külli Leola
Margus Luhtoja on septembris jooksnud juba kolm maratoni. Foto: Külli Leola

Täna toimus Saku sügisjooksu raames ka maratoni distants, mille võitis Margus Luhtoja ajaga 2:48.17. Tegemist on omamoodi saavutusega, sest alles nädal tagasi jooksis ta Saaremaal Ultima Thule maratoni ja kaks nädalat tagasi SEB Tallinna Maratonil, kus pärast maratoni startis veel poolmaratoni distantsil.

Veel eile õhtul vaevles Luhtoja palavik ja praegugi nohu, ilmselt mingi viirushaigus. “Endale oli ka üllatuseks, et suutsin nii hästi kesta. Väga palju endast jõudu andma ei pidanud. Seadsin eesmärgiks finišisse joosta,” ütles Luhtoja ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Nädal tagasi joostud Ultima Thule maraton tal jalgades tunda ei andnud. “Täna kellegagi võidu joostes oleks küll raskeks läinud,” tunnistas Luhtoja.

Juba nädala pärast, 1. oktoobril stardib ta Tartu Linnamaratonil, kus jookseb samuti täispika maratoni. Eelmisel aastal sai ta Tartus esimest korda aja alla kolme tunni. “Kuna juba kirjas olen ja stardimaks tasutud, siis tuleb minna. Kui natuke puhkaksin, siis oleksin ilmselt parema lõpuajaga, aga mulle lihtsalt meeldib väga joosta,” lausus Luhtoja.

Teise koha sai Saku maratonil Andres Klettenberg ajaga 3:40.24. Kolmandana lõpetas Ülo Suursaar 3:51.21-ga. Naistest võitis maratoni Kaili Vainumaa ajaga 3:52.30. Järgnesid Ulvi Lond 3:55.13-ga ja Maichl Suur (SK ProRunner) 4:35.54-ga. Maratoni lõpetas 16 jooksjat.

Poolmaratoni võitis meestest ajaga 1:23.23 Janar Juhkov, kes eile jooksis Tallinnas Pirital Lillepi pargis ekideni Eesti meistrivõistlustel klubi Treeningpartneri teises võistkonnas. “Püüdsin algul joosta 3.40 -3.45 min/km peale. See ka õnnestus. Kui 10 km tagasipöörde koht tuli, siis peale seda pidin üksi jooksma. Enam polnud kelle tuules liduda, tuulistes kohtades kelle selja taha minna.” sõnas Juhkov. Enne Saku vahele jõudmist ta tempo langes. “Sain aru, et mul pole mõtet rapsida, kuna eesmärki ma ei täida, vaid nüüd tuleb ennast säästa ja joosta kindla esikoha peale,” tõdes Juhkov. Saku vahel tõuse võttes langes tempo kohati isegi 4.27 min/km. “Raske oli vaimselt ja füüsiliselt. Oleksin kellegagi koos jooksnud, siis oleks paremini läinud. Kui lõpuni jäi 1 km, tundsin kehas kergendust,” lisas jooksumees.

Tema klubikaaslane Villu Eller osutus Sakus teiseks ajaga 1:27.09. Ka tema osales eile ekidenil. Kolmanda koha sai Ragnar Virma ajaga 1:27.58.

Naistest võitis poolmaratoni ekideni pronksmedali naiskonnas Treeningpartnerit esindanud Klarika Kuusk ajaga 1:29.27. Tema edu järgnevate ees oli üle veerand tunni. “Täna tundus suisa lust ja lillepidu joosta pärast eilset 5 kilomeetrit. Niigi tegin seal isikliku rekordi 20.00. Tänast jooksu nautisin,” ütles Kuusk ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Naise sõnul “põdes” ta eilset ekideni küll, sest esindas ikkagi tervet naiskonda ja vastutus oli suur. “Pikkadel distantsidel tunnen ennast justkui “omas mahlas”. Saan end korralikult käima alles pärast kaheksandat kilomeetrit,” lisas Kuusk.

Teisena lõpetas Sakus poolmaratoni Julia Seleznjova 1:46.15-ga ja kolmandana Kristina Kossinkova 1:49.43-ga. Poolmaratoni finišisse jõudis 21 jooksjat.

Kõige lühema ja osavõturohkeima ehk 10 km distantsi võitis Sakus Arvi Alamaa ajaga 35.23. Järgmiste kohtade nimel käis kõva rebimine kahe mehe vahel. Ajaga 36.02,9 suutis siit teise koha võtta Lauri Monvelt. Vaid kuus sajandikku jäi talle alla Alan Lebrecht, kelle lõpuajaks fikseeriti 36.03,5. Naistest võitis 10 km jooksu Liliana Torn ajaga 40.22. Teiseks tuli Eve Kitvel 45.43-ga ja kolmandaks Kaja Masing 36.57-ga. Kokku osales 10 km distantsil 58 jooksjat.