Sparta jooksutreener Ahto Tatter võitis Saku Trail Run maastikujooksu

Ahto Tatter Saku terviserajal jooksmas. Foto: Saku Trail Run

5. korda Saku metsas 6. mail toimunud maastikujooksu Saku Trail Run 16 km põhidistantsi võitis meeste arvestuses Ahto Tatter Spartast ja naistest alles eelmisel päeval Kuressaare linnajooksul võidutsenud saarlanna Liliana Torn klubist Täppsportlased.

Sparta joooksutreener Ahto Tatter läbis raja ajaga 1:05.36. Saku Trail Runi osalemise soov tekkis tal jooksu kodulehte uurides, kus fotod rajalt koos vahva kirjeldusega, mis ees ootab. “Maastikujooksud on mulle alati meeldinud. Trenni oli plaanis niikuinii teha ja nii saigi Saku jooks valitud. Kuna samal nädalavahetusel toimus suuremaid jooksuvõistlusi, võis arvata, et konkurents ei pruugi tulla väga tugev. Võitu ma ma muidugi ei oodanud,” ütles Tatter ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Esimese ringi lõpetas ta koos klubikaaslase Joel Puulmanniga, kes jooksis 8 km distantsi. Edasi jätkas Tatter üksinda. “Võit tuli kindlalt, aga rada oli nõudlik ja sundis pingutama. Korraldajad kavandasid väga huvitava ja füüsiliselt raske raja, kus esines palju järske kurve, juurikaid ja pehmet pinnast,” sõnas Tatter.

Alates möödunud aasta detsembrist on ta treeninud pikemate pausideta eesmärgiga valmistuda Londoni maratoniks, kus ka osales. “Varasemast suuremat rõhku olen pannud lihashooldusele, Teraapialaegase ja Sander Jürsi abiga olen püsinud terve ja nautinud jooksmist. Trenni ma palju ei tee, maksimaalselt 4-5 korda nädalas. Nädala maht on olnud 40-60 km, korraga ma palju ei jookse, tavaliselt 8-15 km, enne maratoni ka mõned pikemad jooksud kuni kaks tundi,” lausus Tatter.

Esiplaanil on tal ikkagi Spartas teiste jooksjate juhendamine. “Suhteliselt hea vormi on andnud teiste Sparta jooksjatega mõnikord koos treenimine. Mulle mõjub vormi viimiseks kõige paremini fartlek tüüpi tempovahetusjooksud, mida kasutame sageli Sparta jooksutreeningutel. Ajalisi eesmärke ma võistlusteks seadnud pole. Treeningutel jooksen tunde järgi, sageli ilma kellata. Eesmärk on nautida treeninguid ja mõnikord võistlemist. Mulle meeldivad pigem väiksemad jooksuvõistlused,” rääkis Tatter. Järgmise jooksuvõistlusena liiguvad ta mõtted kodusaare Hiiumaa Maratoni poolmaratoni distantsi poole.

Tatterile järgnesid Saku Trail Runil Norma OK esindaja Tanel Kannel ajaga 1:06.51 ja kolmanda ületas lõpujoone Andres Bauvald. Ahto Tatter saabus esimeselt 8 km ringilt 30 sekundilise eduga järgmiste ees ja suutis teisel vahet veelgi kasvatada rohkem kui minuti võrra. Meeste 8 km klassis läks võit samuti Sparta klubi esindajale Joel Puulmannile, kes edestas 49 sekundiga Mart Kivi Jooksupartnerist ning kolmanda koha jooksis välja Triathlon Estonia esindaja Aare Kesamaa. Joel Puulmann jõudis finišisse koos klubikaaslase Ahto Tatteriga, kes aga suundus edasi veel ühele ringile.

Naiste 16 km distantsil oli sarnaselt eelmisele aastale teistest üle Liliana Torn Täppsportlaste klubist, kes edestas teisele kohale jooksnud Margit Mälterit (Sparta) rohkem kui 6 minutiga. Võit tuli saarlannale vaatamata sellele, et eelmisel päeval jooksis ta Kuressaare linnajooksul 10 km distantsil, mille samuti võitis. “Kuna Trail Run on rabas jooksmine väga pehmel ja porisel pinnasel, siis natuke andsid jalad tunda küll,” tunnistas Torn ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Kolmanda koha saavutas Edit Kannel Norma OK-st ajaga 1:23.42.

Naiste 8 km distantsil kuulusid esikolmikusse Liina Kesamaa (Triathlon Estonia), Kaire Koik (Porter Racing) ja Viktoria Kütt. Noormeeste 8 km distantsi võitis jooksu 5 aastase ajaloo jooksul juba 4. korda Kert Kask (Sparta) ajaga 33:28. Talle järgnes Saku Sportingu esindaja Ranno Kannel. Neiude 8 km distantsi võitis Marleen Kesamaa (Triathlon Estonia) ajaga 47:49.

Päikesepaistel ja 17 soojakraadiga toimunud jooksul said tulemuse kirja 51 jooksjat. Järgmine Saku Trail Run toimub 5. mail 2019.