Tartu maratoni võitis rajarekordiga soomlane Niko Koskela

Tartu maratoni esimeste finiš. Foto: Adam Illingworth
Tartu maratoni esimeste finiš. Foto: Adam Illingworth

Hoolimata viimase nädala soojakraadidest, sõideti täna legendaarne suusapidu Tartu maraton klassikalisel Otepää-Elva 63-kilomeetrisel rajal. Meeste konkurentsis läks võit esmakordselt Soome, kui tulises grupifinišis saavutas uue rajarekordiga 2:31.08 võidu soomlane Niko Koskela.

Võitajaga sama minuti sees, vaid mõni sekund hiljem lõpetasid ka järgmised seitse meest. Soomlasele järgnesid prantslane Damien Tarantola (+1,4) ja šveitslane Fabio Lechner (+2,9). „Suurepärane on olla esimene soomlasest võitja! Vaatasin, et ükski soomlane pole varem Tartu Maratoni võitnud ning mõtlesin, et võtan täna selle võidu ära. Olud olid väga kiired, mis tegi rekordi võimalikuks,“ ütles Koskela.

Eestlastest sai parimana Mart Kevin Põlluste 8. koha ajaga 2:31.14. “Võitja selgitati viimasel 500 meetril. Lõpus osutusid teised teravamaks kui mina. Rada oli väga kiire ja vahesid sisse sõita keeruline. Soomlane näitas viimastel meetritel kiirust, millele teised ei suutnud vastata. Jään enda sõiduga rahule, olin pildis ja suutsin konkureerida võidu nimel,” sõnas Põlluste.

Naiste seas kordas mullust vägitegu rootslannast Worldloppeti karikasarja liider Maria Gräfnings (2:50.59,2). Talle järgnesid kahekordne Tartu maratoni võitja Tatjana Mannima (+3.04) ning prantslanna Marie Kromer (+4.38).  Tatjana Mannima sõnul oli rada väga kiire. “Kuna ma paaristõugetes ei ole tugev, otsustasin minna tavalise klassikaise vahelduva tehnikaga, kasutades suuskadel kliistrimääret. Suured tänud hooldemeestele,” lausus Mannima. Naiste liidriga ta koos ei sõitnud täna, sest rootslanna läks kohe paaristõugetega eest ära.

Samal ajal põhidistantsidega oli kavas ka nostalgiahõnguline Tartu Maraton Vintage. Ühtekokku registreeris eelmise aastatuhande varustusega 63 ja 31 km distantsidele 104 retrosõitjat. Kokku pani end tänastele põhisõitudele kirja 4867 suusasõpra, neist 3506 pikemale 63 km distantsile ja 1361 lühemale 31 km distantsile.

Tartu Maratoni Kuubiku hooaeg veereb edasi 12. mail, kui joostakse 37. Tartu maastikumaraton.

Tartu maratoni tulemused