Sparta kukutas Tartu Ülikooli spordiklubi ekideni troonilt

Sparta klubi jooksja Taavi Tambur andis vahetuse üle ankrumehele Raivo Allale, kes tõstis klubi kolmandalt kohalt esimeseks. Foto: Olga Andrejeva
Sparta klubi jooksja Taavi Tambur andis vahetuse üle ankrumehele Raivo Allale, kes tõstis klubi kolmandalt kohalt esimeseks. Foto: Olga Andrejeva

Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi aastaid kestnud ülevõim ekideni Eesti meistrivõistlustel sai täna lõpu, sest alles teatejooksu viimases vahetuses suutis spordiklubi Sparta meeskond panna oma paremuse maksma ning võita kuldmedalid.

Tallinnas Lillepi pargis alanud ekideni 5 km avavahetust jooksis Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi meeskonnas 800 m jooksja Raimond Valler, kes andis teatevahetuse üle Tiidrek Nurmele. Teist vahetust jooksnud Nurme tegi 10 km pikkusel etapil, mis suutis ja tekitas järgnevate võistkondade ees suure edu. Teise ja kolmandana järgnesid samuti parajate vahedega Treeningpartner ning Sparta. Juba paistis, et medalid on otsustatud, kuid nii see siiski polnud.

Olulised sündmused jooksurajal hakkasid arenema viimasel ehk kuuendal 7,195 km pikkusel etapil. Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi ankrumehena jooksis vahetust Hasso Paap, Treeningartneri au kaitses Mark Abner ja Sparta lähetas rajale Raivo Alla. Pärast esimest ringi oli Paabu ja Abneri vahe väga väikeseks kahanenud. Kolmandale ringile läksid mehed juba koos, Alla jäi neist maha 12 sekundiga. “Hoia selja taha järgi,” hõikas Treeningpartneri treener Urmas Randma raja kõrvalt Abnerile.

Viimasele ringile läks liidrina hoopis Raivo Alla, kes kasutas kahe konkurendi omavahelist võitlemist ära. Rajalt tuli info, et Ats Sõnajalg aitas Raivo Allal vahetuse keskosas tempot teha. Sellele juhtisid tähelepanu juhtumit märganud jooksjad, kes andsid info edasi treener Urmas Randmale. Viimane lubas protesti mitte sisse anda. Raivo Alla tõi Sparta meeskonna esimesena finišisse, kukutades troonilt mitmeid aastaid järjest ekideni troonil valitsenud Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi. Sparta võiduaeg täna 2:16.17. Meeskonnas jooksid Mario Mustasaar, Roman Hvalõnski, Ats Sõnajalg, Kaup Sasmin, Taavi Tambur, Raivo Alla.

Raivo Alla sõnul ei teinud ta kuus nädalat suvel midagi ja hakkas juuli algul uuesti harjutama. “Eks kehale on selline puhkus hea. Vorm läheb küll alla, aga siis hakkad uuesti end üles ajama. Ega ma ei olnud mitu aastat puhanud ka,” rääkis Alla ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Viimast teatevahetust alustades startis ta lootusega konkurendid ees kinni püüda. “Esimesel ringi vahe vähenes. Mõtlesin, et kui ma üle 10 sekundi ringiga tagasi võtan, siis võiksin järgi jõuda. Kolmanda ringi algul sain aru, et võin nad kätte saada, kui nad just tugevat spurti ei tee. Kuna mul hooajast väsimust pole, suutsin värske jooksu teha,” lausus Alla.

Mees ei plaani tõsist võistlussporti väga enam teha, sest ka pere nõuab oma osa. Vahepeal sai Alla isaks. 1. oktoobril Tartu linnamaratonil lubas ta stardis olla. Alla ei ole aasta aega maratoni jooksnud, pärast mullu sügisel Valencias jooksmist.

Hõbemedalid riputati täna kaela Treeningpartneri meeskonnale, kelle koguaeg oli 2:16.31. Meeskonnas jooksid Marti Medar, Priit Lehismets, Jaanus Kallaste, Dmitri Aristov, Priit Aus, Mark Abner. Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi pidi leppima pronksmedalitega ajaga 2:16.58, sest Hasso Paap lasi kahel konkurendil viimasel vahetusel endast mööduda. Klubi eest jooksid täna Raimond Valler, Tiidrek Nurme, Markus Joonas Palu, Kenny Kivikas, Ott-Jaanus Heile, Hasso Paap.

Kolm paremat naiskonda autasustamisel. Foto: Taavi Tambur
Kolm paremat naiskonda autasustamisel. Foto: Taavi Tambur

Naiskondadest alustas ekideni võimsalt Nõmme kergejõustikuklubi esindaja Helin Meier, kes lõpetas avavahetuse liidrina. Paraku ei kestnud nõmmekate õnn kaua, sest teist, 10 km pikkuse distantsiga vahetust jooksnud Kaisa Kukk tõstis oma vahetuse esimese 2,5 km ringiga Treeningpartneri liidriks. Kolmandana järgnes Moonika Pilli Jooksupartnerist. Teisel ringil püüdis oma vahetust neljandana alustanud Sparta esindaja Olga Andrejeva Kuke ja Pilli kinni ning andis pärast veel kahe ringi läbimist teatavahetuse üle liidrina.

Otsustavaks sai neljas vahetus, mille 10 km distantsi jooksis Jooksupartneri ridades Liina Tšernov, kes tõstis oma naiskonna esikohale. Sealt alates teisel kohal püsinud Spartal ja kolmandal kohal jätkanud Treeningpartneril ei olnud kahe viimase vahetusega Jooksupartneri vastu enam midagi teha. Nii tuligi Jooksupartneri naiskond ekidenis Eesti meistriks koguajaga 2:41.29. Naiskonnas jooksid Külli Pirksaar, Moonika Pilli, Minna Kuslap, Liina Tšernov, Alle-Ly Palm, Liina Kivi.

Hõbemedalid kuulusid Spartale (2:44.22) koosseisus Brit Rammul, Olga Andrejeva, Liis-Grete Arro, Jana Treier, Pille Hinn, Õnne-Liina Jakobson ja pronksmedalid Treeningpartnerile (2:45.25), keda esindasid Viivi-Anne Soots, Kaisa Kukk, Klarika Kuusk, Mari Boikov, Kairi Scmidt, Astrid Mai Barsegjan.

Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi naiskonnas pidi täna oma esimese selle hooaja võistluse tegema Jekaterina Patjuk, kuid ühe naiskonna liikme haigestumise tõttu klubi startida ei saanudki.

Treeningpartneri kolmandas meeskonnas jooksis täna asendusliikmena oma viimase võistluse teinud Sergei Tšerepannikov, kes pärast ekideni autasustamist järgnenud tordisöömist pidulikult niiöelda pensionile saadeti.

Ekiden on maanteeteatejooks, kus maratonidistants on jagatud 6 etapiks, jooksjad läbivad järjekorras 5-10-5-10-5-7,195 km.

Meeskondade tulemused

Naiskondade tulemused