Sparta jooksjad võtsid poolmaratoni Eesti meistrivõistlustel nelikvõidu

Poolmaratoni meeste esikolmik Eesti meistrivõistluste autasustamisel. Foto: Ahto Jakson

Täna selgitati Narva Energiajooksu raames välja poolmaratoni Eesti meistrid. Meestest kuulus lausa nelikvõit Spordiseltsi Sparta jooksjatele.

10 kilomeetri peal tekkisid parajad vahed esimeste jooksjatele vahel sisse. Poolmaratoni distantsil tuli Eesti meistriks ja Narva Energiajooksu võitjaks kindla eduga Roman Fosti Spordiseltsist Sparta, kes läbis 21,1 kilomeetri pikkuse distantsi ajaga 1:07.53. Fosti teeb enne augusti MMi maratoni veel paar võistlust. Londoni MMi eelselt lubas ta joosta ka Eesti meistrivõistlustel 5000 m distantsil.

Üldarvestuses sai Narva Energiajooksul teise koha Nikolai Volkov Venemaalt, ajaga 1:08.48. Eesti meistrivõistluste hõbemedali ja üldarvestuses kolmanda koha võitis Raido Mitt samuti Spordiseltsist Sparta, tulemusega 1:08.56, edestades Eesti meistrivõistluste arvestuses pronksmedalile tulnud klubikaaslast Raivo Allat vaid kuue sekundiga. Ka neljas koht kuulus Eesti meistrivõistluste arvestuses Spartale, selle võttis Tõnu Lillelaid ajaga 1:11.16.

Raido Miti sõnul oligi tal täna miinimumeesmärgiks hõbemedal võita ja läks seetõttu ka enesekindlalt jooksma. “Sisimas mõtlesin küll, et äkki on võimalik Roman Fostiga koos joosta, aga täna veel mitte,” ütles Mitt ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Mitt ise oma ajaga rahule ei jäänud ja lubas hakata tööd tegema selle nimel, et minuteid veelgi poolmaratoni tulemusest kärpida.

Raido Mitile paistab lisaks orienteerujana maastikul võistlemisele ka asfaldijooksud sobivat. “Pind on kindel ega pea nii palju keskenduma sellele, kuhu jalga panna ja saab pühenduda oma rütmile,” lausus Mitt. Maratoni mees jooksma veel ei kipu. “Poolmaraton jääb kindlasti minu maksimumdistantsiks lähiaastatel. Võibolla siis võtan maratoni ette, kui mul vanust juba 30,” arvas Mitt.

Pronksi võtnud Raivo Alla pidas pronksmedalit mingis mõttes heaks saavutuseks. “Teiselt poolt on kahju, sest lõpuosa oleks võinud teisiti minna. Raido Mitt osutus tugevamaks ja mul ei õnnestunud viimasel kilomeetril teha soovitud kiirendust. Mul sai jaks otsa. Ka peale 15. kilomeetrit läks raskeks, aga viimases joogipunktis sain siiski energiat juurde,” lausus Alla.

Kahes esimeses joogipunktis ei saanud ta jooki kätte, lõpuks sai ta juua treener Ahto Tatteri käest, kes raja ääres ergutas. Sparta treeneri Ahto Tatteri sõnul toimus Alla jootmine pärast 17. kilomeetrit selleks ettenähtud jootmisalas, mille kohta ta küsis luba ka seal lähedal viibinud kohtunikult. “Võtsin laua pealt topsi ja ulatasin Raivo Allale,” kinnitas Tatter.

Meeste noorsoo klassis võitis Eesti meistritiitli Jürgen Külm klubist Treeningpartner, arvestades palavat ilma, suurepärase ajaga 1:17.27. Ta edestas üle kolme minuti hõbemedalile tulnud Igor Skatškod (JK Tempo), kelle lõpuaeg 1:21.13. Ponksmedal kuulus Treeningpartneri jooksjale Frank Abnreile ajaga 1:22.40.

Naiste esikolmik poolmaratoni Eesti meistrivõistluste autasustamisel. Foto: Ahto Jakson

Naiste poolmaratonis võitis Narva Energiajooksul esikoha ja poolmaratoni Eesti meistritiitli Lily Luik Tartu Ülikooli Akadeemilisest Spordiklubist ajaga 1:19:56. “Võistlus osutus minu jaoks oodatust raskemaks. Olen õnnelik, et kaitsesin neljandat korda meistritiitlit, eelmine aasta jäi kahjuks vahele. Aega lootsin siiski kiiremat. Polnud nii palju energiat ja jõudu, et täna kiiremini poolmaratoni joosta,” tunnistas Luik ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Teise koha ja Eesti meistrivõistluste hõbe kuulus Kaisa Kukele klubist Treeningpartner, kes läbis distantsi ajaga 1:21.24. “Mingit aega ei jooksnud. Palav oli, jooksin koha peale. Targalt alustamine sai võtmeks, sest neil, kes kiirelt alustasid, läks üsna raskeks,” sõnas Kukk ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Pronksmedal läks Sparta Spordiseltsi jooksjale Marion Tibarile ajaga 1:22:27.

Naiste noorsoo klassis võitis Eesti meistritiitli Astrid Mai Barsegjan klubist Treeningpartner ajaga 1:27.59. “Esimesed 10 km distantsist möödusid ülima kergusega ja olin isegi üllatunud, et millal nüüd raskeks läheb? Viimasel 6 km tekkis piltlikult “sein” ette, rapsisin end kuidagi finišisse ja hea, et noorsooklassi võitsin, sest energiat kahte näppu üles tõsta enam lõpusirgel polnud,” viitas Barsegjan võidumärgile. Lõpuaeg tuli tal võrreldes eelmise aastaga kehvem, kuid samas soojakraade seekord 12-14 rohkem (mulluse Narva Energiajooksu ajal ainul +6 ja vihm) ja enamiku distantsist jooksis Barsegjan üksi.

Hõbemedalile jooksis end Kerda Timmusk (TÜASK), kelle lõpuaeg 1:45.13.

Narva Energiajooksu 7 kilomeetri pikkusel distantsil olid kolm kiiremat meest Mihhail Semenenko (22.56) Venemaalt, Deniiss Košelev Sillamäelt (23.31) ja Rainer Kravets klubist Prorunner (24.21). Naiste parimad olid sel distantsil vaid 13-aastane Luna-Aleksandra Lagoda Spordiklubist Mitš (25.36), Minna Kuslap klubist Jooksupartner (26.44) ja Merill Mägi Sparta spordiseltsist (26.53).

Ida-Virumaa ajaloo suurimast rahvaspordisündmusest võttis osa 4500 spordisõpra. Esindatud Eesti kõik maakonnad ja 12 välisriiki, arvukalt osalejaid Narvast ja teistest Ida-Virumaa piirkondadest. Esindatud olid mitmed spordiklubid, koolid ja töökollektiivid. Narva Energiajooksul osales ligi 500 Eesti Energia töötajat koos kaaslaste ja lastega. Koos teistega finišeerisid Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ja Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo.