Taavi Lehemaa pälvis Lapimaa maratonisarjas eriauhinna

Vasakult Morten Priks, Taavi Lehemaa, Kaarel Kasper Kõrge, Kristjan Koll. Foto: erakogu

9.-13. aprillil toimus Lapimaal Muonios 41. Lapimaa maratonisari suusatamises (Lapponia Hiihto), kus viie päevaga läbiti kolm maratoni pikkustega 60, 50 ja 80 km. 12 kolmeliikmelise võistkonna hulgas sai Muomio kohalik võistkond Äkäslompo, kuhu kuulusid eestlased Taavi Lehemaa ja Morten Priks, teise koha. Individuaalarvestuses pälvis Lehemaa parima välismaalasena eriauhinna.

Veel pidi kuuluma võistkonda üks naine, kelleks oli Soome U-23 vanuseklassi meister Anna-Kaisa Saari. Teine eestlastest koosnev võistkond Kaarel Kasper Kõrge ja Kristjan Koll ning tšehhitar Klara Moravcova tulid kolmandaks. Maratonisarja võitis soomlaste võistkond Koström Ski-Doo koosseisus Soome meistrivõistluste medaliomanik Kari Varis ja Sotši olümpiamängude medalivõitjad Kerttu Niskanen ning Juho Mikkonen.

Eestlaste võistkondliku heade kohtade üle võib ainult head meelt tunda, sest neil on ette näidata küllalt head kohad tänavustelt Eesti meistrivõistlustelt, mis oli ühtlasi olümpiamängude katsevõistluseks 15 km vabatehnikasõidus. Kristjan Koll tuli seal neljandaks, Kaarel Kasper Kõrge viiendaks, Morten Priks kuuendaks. Lehemaa saavutas 15+15 km suusavahusega sõidus 8. koha. Tänavu saab tema arvele kanda samuti Estoloppeti sarja kokkuvõttes saavutatud kolmanda koha.

Individuaalselt lõpetas kolmeetapilise võistluse 192 suusatajat üheteiskümnest erinevast riigist. Peamiselt osalesid siiski soomlased, kuid esines ka mitmeid tugevaid võistlejaid nii Rootsist, Švreitsist ja Prantsusmaalt. Eestist võistlesid peale ülaltoodute veel Wordloppeti sarja suusatajad Erki Unn ja Aigar Kallas.

60 km võistlusel õnnestus neljal kõvemal eestlasel koostööd tehes kohe algul eest ära minna ja edumaad kasvatada, kuid peale 22 km algas raske ja pikk tõus, kus meie mehi tabas kiire alguse tõttu tagasilöök ehk sportlaste keeles tuntud „haamri” nime all, millest ei õnnestunudki enam välja tulla. Kõige paremini kosus sellest Lehemaa, kuid temagi mitte täielikult. Ta lõpetas siiski meie paremana 14. kohal ajaga 3:27.55. 50 km distantsil võtsid meie suusatajad juba ettevaatlikumalt, eriti Lehemaa, kes seekord pidi leppima 19. kohaga ajaga 2:28.36. 80 km saavutas Lehemaa 15. koha ajaga 3:51.37. Vahepeal murdis ta kepi ja sai uue alles 10 km pärast.

80 km võitis soomlane Juho Mikkonen ajaga 3:43.33, edestades viimasel meetritel kogu distantsi vedanud Kari Varist kahe sekundiga. Nemad olid ka kokkuvõttes kaks paremat. Naistest võitis selle kolmikürituse Kerttu Niskanen. Eestlaste kohad kokkuvõttes: 12. Taavi Lehemaa, 14. Kaarel Kasper Kõrge, 18. Kristjan Koll, 21. Morten Priks 149. Aigar Kallas, 157. Erki Unn. Lehemaa parandas oma möödunud aastast üldkohta 8 koha võrra ja pälvis eriauhinna kui parim välismaalane.

Taavi Lehemaa saavutused on väga tublid, sest ta tegi seda Tartu ülikooli majanduse õppimise kõrvalt. Isegi selle võistlussarja ajal tuli jõuda siluda lünki magistritöös. Kõikide raskuste kiuste suutis ta hooaja jooksul läbida ettevalmistustsüklis 550 km. Eesti tippudel koguneb kilomeetreid siiski 250 km võrra rohkem. Teine väga oluline küsimus Lehemaale on toetajate leidmine. Põlve otsas tänapäeval kaugele ei sõua, on vaja nii kvaliteetseid laagreid kui varastust ja füsioteraapilist abi. Kuigi mehel tahet jagub ja tulemused näitavad edasiminekut, ka tippujõudmise iga on veel aastate kaugusel, kuid toetuse puudumine võib edasisele karjäärile punkti panna.

autor: Endel Susi