Tallinna Maratoni üldvõit kuulus Roman Fostile, Eesti meistrid on Fosti ja Kaia Lepik

Eesti meistrivõistluste meeste medalikolmik autasustamisel. Foto: Ahto Jakson
Eesti meistrivõistluste meeste medalikolmik autasustamisel. Foto: Ahto Jakson

Täna toimunud Tallinna Maratoni täispika maratonidistantsi võitsid Roman Fosti ja uue Tallinna Maratoni rekordiga keenialanna Daisy Langat. Eesti meistriteks maratonijooksus tulid Roman Fosti ja Kaia Lepik.

Roman Fosti (Sparta SS) võiduajaks fikseeriti 2:24.07. Suure osa distantsist üksinda jooksnud Roman Fosti jäi võiduga väga rahul ja kiitis raja ääres ergutamas olnud kaasmaalasi. “Esimese eestlasena võita Tallinna maraton, emotsioonid on suurepärased! See on ühtlasi minu esimene maratonivõit 18 joostud maratonist, mis on ka omaette saavutus,” kommenteeris Fosti. “Vaimselt olid viimased 10 km kõige raskemad, kui pidin üksinda jooksma. Alla 2.20 saavutamiseks ma päris ribadeks end joosta ei tahtnud, seetõttu võtsin lõpus rahulikumalt. See, et Tallinnas selline võimas maraton toimub, on super! Hea reklaam linnale ja raja ääres kaasa elavad inimesed annavad väga palju juurde,” sõnas Fosti.

Eesti meistrivõistluste hõbemedal riputati kaela Ülari Kaisile (Individuaalsportlane) isikliku rekordiga 2:31.06. Tema eelmine tippmark oli 2:40. “Fosti läks algul eest ära, talle järgnes Priit Lehismets. 15. kilomeetril saime pundiga Lehismetsa kätte. Edasi jooksin eest ära ühtlase rütmiga, vahe hakkas kasvama ja nii ta läks,” ütles Kais ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Pronksile jooksis end Aleksander Kulešov (Treeningpartner) 2:35.01-ga. “Kohe algul sai selgeks, et võidab Roman Fosti, kuid teisele ja kolmandale on võimalik joosta. Otsustasime koos Indrek Ilumäega joosta algul 3.40 tempoga kilomeetri kohta. 4 kilomeetrit enne lõppu jõudsin Ivar Ivanovile järgi, kuid juba 500 meetrit hiljem jäi ta tõusul must maha,” kirjeldas Kulešov maratoni käiku.

Eesti meistrivõistluste arvvestuse naiste medalkolmik koos Kaia Lepiku treeneri Riho Mentiga. Foto: Ahto Jakson
Eesti meistrivõistluste arvestuse naiste medalkolmik koos Kaia Lepiku treeneri Riho Mentiga. Foto: Ahto Jakson

Naistest võitis maratoni keenialanna Daisy Langatile ajaga 2:33.50. Üldarvestuse teine ning Eesti meistrivõistluste kuldmedal kuulus Kaia Lepikule (Täppsportlased) ajaga 2:52.23. “Ma ei uskunud üldse, et suudan võita, sest nädala tagasi olin veel haige. Mõtlesin, et kui suudan lõpuni joosta, oleks väga hästi. Mingid head kohta ma küll ei lootnud. Mul oli nohu ja kurk valus. Kui ikka hapnik ei käi läbi, siis ega joosta ka ei jõua,” rääkis Lepik ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Varem on ta pooltõbisena jooksnud ja 40 kilomeetril saanud “haamri.” “Täna küll sellist asja polnud, et ei jõua, möödusin 36. kilomeetril tumedanahalisest naisest ja lihtsalt tiksusin lõpuni,” lisas Lepik. Eelmisel aastal otsustas ta Berliini maratoni kasuks, kuid tänavu tahtis kodus joosta. “Lõpuosas kartsin täna munakivi osa, sest olen päka peal jooksja, kuid läks ka seal hästi,” jäi Lepik rahule.

Hõbemedali teenis Kaisa Kukk (Treeningpartner) tulemusega 2:55.48. “Kuu aega tagasi jooksin võistkondlikul triatlonil maratoni. Sellele järgnes kaks nädalat hiljem raske treeninglaager Šveitsis. Väga värske ma praegu ei ole. Olen rahul, et teine koht tuli. Oktoobris esindan Eesti politseid Dublinis. Seega kolme kuuga kolm maratoni,” märkis Kukk. Ta jooksis enamuse distantsist kuni 35 kilomeetrini koos Kaia Lepikuga, kuid pidi vahepeal oksendamas käima, mida tegi ka lõpus pärast maratoni. Pronksi võitis Marion Tibar (Individuaalsportlane) tulemusega 2:56.57.

Poolmaratoni distantsi võitis Tallinna maratonil Tiidrek Nurme (TÜ/ASK) ajaga 1:03.27. Nurme edestas tugeva lõpuspurdiga Keenia jooksjat Peter Kiprotichit (1:03.29) ning teist Keenia meest Weldom Kerichit (1:05.37). Kuigi Tiidrek Nurme seadis eesmärgiks Eesti rekordi purustamise, siis pettunud ta polnud. “Võtsin ju üldvõidu. Olen 13 korral Eesti rekordeid purustanud erinevatel distantsidel. Püüan ka seda rekordit edasi ja isu aina kasvab. Berliini maraton oli minu jaoks sel hooajal ikkagi kõige olulisem sündmus ja pärast seda oli veidi keeruline end uuesti kokku võtta. Olen väga rahul, võitsin Keenia 10 000 meetri meistrivõistluste 5. koha mehe ees!” Nurme sõnul tekis tal 10 km peal ka raske hetk. “Tekkis korraks tunne, et kas sellise tempoga lõpuni suudan, aga kosusin ära ja tulin peaaegu samas rütmis lõpuni,” sõnas Nurme.

Naiste poolmaratoni võit kuulub keenialanna Nora Chebetile ajaga 1:12.56. Teise koha sai ajaga 1:15.41 ukrainlanna Olha Kotovska ning kolmanda koha Lily Luik (TÜ/ASK) ajaga 1:18.54.

Tallinna Maratoni tulemused