Tallinnas saab näha jooksukuulsusi

Tallinna saabus ka Stefano Baldini, kes võitis 1996. aastal maratonis Euroopa meistritiitli. Foto: Zimbio
Täna algas Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsikeskuses kolm päeva kestev Euroopa kergejõustikuliidu iga-aastane kalendrikonverents, mis toob Eesti pealinna töökoosolekutele ning pidulikule auhinnagalale mitmeid endisi kergejõustikutähti, sealhulgas kesk- ja pikamaajooksjaid. 
Koosolekutel, mille esmaseks eesmärgiks on Euroopa 2014. aasta võistluskalendri kinnitamine, osaleb teiste seas mitmekordne olümpiavõitja ja Londoni olümpiamängude korralduskomitee esimees Sebastian Coe, kes on tegev ka rahvusvahelise kergejõustikuliidu (IAAF) asepresidendina. Coe võitis 1980. aastal Moskva olümpiamängudel ja 1984. aastal Los Angelese olümpiamängudel kuldmedali 1500 m jooksus ning hõbeda 800 m jooksus. Samuti püsitas mees distantsidel 800 meetrist kuni 1 miili jooksuni kokku 8 maailmarekordit. Tallinnasse saabunud enam kui 250 külalise hulka kuuluvad ka maratoni olümpiavõitja ja kahekordne Euroopa meister itaallane Stefano Baldini ning 5000 meetri olümpiavõitja, kolmekordne maailmameister ja Euroopa rekordi omanik 3000 meetri jooksus rumeenlanna Gabriela Szabo.
Laupäeva, 12. oktoobri õhtul kogunevad Euroopa kergejõustikujuhid Lennusadamasse pidulikule auhinnagalale, kus avaldatakse tänavused Euroopa aasta parimad kergejõustiklased. Ühtlasi kuulutatakse välja Rising Star auhinna laureaadid, kes valiti hääletamise teel fännide, ajakirjanike, Euroopa kergejõustikuliidu liikmesorganisatsioonide ning ekspertide kolleegiumi poolt. Kui varasematel aastatel on Euroopa kergejõustikuliit avaldanud võitjad juba enne galaüritust, siis tänavu selguvad Euroopa parimad esmakordselt auhinnagalal.
Mo Farah võib samuti Tallinna tulla. Foto: Zimbio
Eelmisel aastal pälvis meestest Euroopa parima kergejõustiklase tunnustuse Londoni olümpiamängudel 5000 meetri ja 10 000 meetri jooksus kuldmedali võitnud Somaalia päritolu Suurbritanniat esindav Mo Farah. Farah kuulub ka tänavu nominentide hulka, sest tegi ta kuldse duubli eelmainitud distantsidel ka augustis Moskvas toimunud maailmameistrivõistlustel. Kas jooksukuulsus ise Tallinna tuleb, näitab aeg. Lisaks Farah´ile peretendeerib parimaks meeskergejõustiklaseks veel 11 sportlast. Pikamaajooksjatest on nende seas ka Pranstusmaa takistusjooksja  Mehiedine Mehkissi-Benabbad, kes võitis MMil pronksi ja püstitas Teemantliiga etapil Pariisis Euroopa rekordi 8.00,09.

12 naisnominendi hulgas on kolm kesk- ja pikamaajooksjat: Rootsi esindaja Abeba Aregawi – võitis nii sise EMil, MMil kui ka Teemantliigas 1500 m distantsi; 800 m jooksja venelanna Maria Savianova – MMi hõbemedaliomanik ajaga 1.57,80; 37-aastane itallanna Valeria Straneo – üllataja MMil, kes saavutas maratonis teise koha, tulles jooksualal vanimaks medalivõitjaks.

Samuti antakse galal üle Euroopa kergejõustikuliidu treeneritöö autasud, millega tunnustatakse treenereid nende hindamatu panuse eest ala arendamisel. Eraldi pärjatakse Women’s Leadership auhinnaga naisi, kes on eeskujuks oma töö ja juhtimisalaste saavutuste poolest ning kergejõustiku väärtuste kandjatena.
ETV näitab laupäeva õhtul kell 19.10 galast otseülekannet. Telepilt jõuab üle maailma kõigile EBU liikmetele. Samuti läheb kokkuvõte auhinnagalast Eurospordi eetrisse.
JOOKSUPORTAAL