Tartlase David Arutyunyani muljed Pihkva jooksumaratonist

Lõbus seltskond stardi eel. Vasakul David. Foto: erakogu

Umbes kuus aastat tagasi pöördusin Pihkvamaa Spordikomitee poole ettepanekuga korraldada Pihkva linnas maraton. Sealt vastati mulle, et minu mõte on arvesse võetud ning seda on varemgi välja käidud. Eelmise aasta 21. mail leidiski kauaoodatud maraton aset. Mullu oli osutunud võistluse toimumine kogu Pihkva linnale suureks auväärseks sündmuseks. Esimesel Pihkva maratonil osales viis eestlast, neist pälvis Maichl Suur Põlvast N40-49 vanuseklassis 1. koha.

Ka sel aastal 21. mail toimunud II Pihkva maratonist võttis osa jooksjaid erinevatest riikidest, sealhulgas ka Eestist. Registreerisin ennast võistlusele online aprillis. Viimase vooru registreerimise hinnaks maratonile kujunes 1500 rubla ehk 25 eurot. Võistluse raames peeti maratoni, poolmaratoni ning 7 km jooks ja kepikõnd. Ühisstart anti Pihkvas Pskova jõe ääres Soome pargis. Kokku pidid maratoonarid läbima neli 10,55 km ringi. Raja profiil pole justkui kõige siledam. Pihkva maraton on ette nähtud rohkem maastikumaratoni austajatele.

Rada kulges mööda kogu kesklinna. Sel aastal oli tegemist uue rajaga, mis ei sundinud enam jooksjaid sildadele ja pärast trepist alla jooksma. Joostes sai imetletud erinevaid vaatamisväärsusi ning kuulda kohalike suust iga arhitektuurimälestise ajalugu. Ringi kahes toidupunktis pakuti energiajooki, vett, banaane, rosinaid, märja nuustiku ja WC kasutamise võimalust. Korraldajad õppisid mõned eestikeelsed fraasid pähe, millega mind ergutasid kommentaatorid rajal. Näiteks „Tubli! Jookse kiiremini!“ või „Tere tulemast David“. Aeg ajalt kostus ka eesti keelt turistide seas. Polegi imestada, sest paljude võrumaalaste lemmikuks nädalavahetuse retkepaigaks on just Pihkvamaa. Viimane kannab loosungit: „Siit algab Venemaa“.

Ületasin oma 61. maratoni ajaga 4:45.01, mis andis mulle 49. koha. Mullune aeg Pihkva maratonil 4:46.42. Teise Eesti jooksjana sai Vladimir Rõžov 26. koha ajaga 3:42.12. Kokku lõpetas maratoni distantsil 53 jooksjat. Maratoni võitis pihkvalane Grigory Mikhin ajaga 2:48.39. Mullu oli tema võidu tulemus 2:49.31. Poolmaratoni võitis pihkvalane Sergey Makarevich ajaga 1:14.52. Ka 7 km võit jäi Pihkvamaale, selle võttis Maksim Lebedev ajaga 26.43.

Silvia Narvik koos venna Elmar Ekholmiga finišis. Foto: erakogu

Poolmaratoni lõpetas neli Eesti jooksjat: 25. koht Aleksandr Vassiljev Kohtla-Järvelt 1:37.15; 35. koht Kalle Rein Põlvast 1:40.30; 55. koht Elmar Ekholm Lagujast 1:48.40; 62. koht Aleksanr Komšin Kohtla-Järvelt 1:51.23.
7 km distantsil osales üks nõrgema soo jooksja Eestist – Silvia Narvik, kes lõpetas ajaga 42.40, mis andis talle üldarvestuses 36. koha ning N50 vanuseklassis 1. koha.

Silvia oli meeletult õnnelik ning tõdes,  et ei tulnud Pihkvasse asjatult võistlema. Teda premeeriti rahaliselt, medali ning ilusa aukirjaga. Elmar Ekholm sai Pihkva maratonist teada interneti kaudu ning kaasas oma õegi võistlusele. Nii saigi Silviast võitja. Elmar Ekholmi sõnul ei ole Pihkva maratoni puhul tegemist rekordi püstitamise rajaga, vaid sobib pigem enda proovile panemiseks. Iga lõpetaja sai medali, millel kujutatud Pihkva linna sümboolika ning maratoni loosung  „Верь в себя!“ ehk „Usu endasse!“.

Kinkisin peakorraldajale Boris Vinogradovile Eesti lipukese ning kuke aasta kalendriga tassi. Vinogradov ütles, et vaatamata sellele, et 21. mail korraldati üle kogu Venemaa 21 erinevat kergejõustikuvõistlust, tuldi siiski Pihkva linna tänavaid joostes tervitama mitte ainult Venemaalt, vaid ka Ukrainast, Leedust, Poolast, Eestist, Valgevenest ja Lätist. Vinogradov kiitis Eesti spordikultuuri ning lausus, et talle meeldis Eestis. Ta loodab, et ka järgmisel aastal leiab Pihkvas maraton aset. Seda enam, et tuntud Venemaa televisiooni firma Trikolortv on nüüd oma õla Pihkva maratonile alla pannud.

Olles seekord Venemaal, helistasin ma oma kohalikust eestlasest tuttavale. Rasmus nentis, et neil Venemaal jooksuvõistluste arv ja geograafilised korralduse paigad aina paljunevad ning laienevad. Paljudes kohtades märkab Venemaal jooksjaid ja kepikõndijaid.