Tartu Linnamaraton kinnitab laulusõnu: Kauneim linn on Eestis Tartu!

Tänavu 5. oktoobril toimuv Tartu Linnamaraton on kõige kiiremini kasvav Tartu Maratoni Kuubiku sarja üritus, mille stardijoonel oli eelmisel aastal ligi 8000 rahvasportlast. Mullu võttis põhidistantsidest osa rekordilised 3754 inimest ning lasteüritustest 2873 last. Päev varem on linnamaratoni programmis kavas meelelahutuslik Friday Night Run, eelmisel aastal nautis 4 km pikkust rada 1243 jooksusõpra.

Tartu Linnamaratoni raja mõnusaima koha tiitli võib kahtlemata anda Lossi tänava tõusule. 42 ja 21 km jooksusõbrad saavad tõusunukikest „nautida“ jooksu viimastel kilomeetritel.

Lossi tõusu kohta on levinud kahte tüüpi arvamust:
A) See on liiga raske lõpupingutus;
B) Tegu on Tartu linna ühe ikoonilisema kohaga, Lossi mäenukk peab kindlasti rajal sees olema!

Pea kõikidel Tartu Linnamaratonidel startinud Margus Konnula alias Contra sõnul on kõnealune tõus justkui raja maasikas, mida pikisilmi oodata. „Kui sinna ülesminek on liiga lihtne, tähendab see seda, et olen rajal liiga laisk olnud. Kui tippu jõuan, siis tuleb mulle alati meelde laulurida „Kes kord käinud seal, ei sel meelest läe kaunid tunnid Toomemäel“,“ rääkis ta.

Kirglik jooksumees Martti Orr, kes on osalenud Tartu Linnamaratoni poolmaratoni distantsil, nimetas seda tõusu raja meeldejäävaimaks osaks. „Õnneks või õnnetuseks polnud ma ennast raja profiiliga enne võistlust tuttavaks teinud … Stardis poole kõrvaga kuulsin, kuidas teadustaja rääkis mingist lõputõusust, aga see väga ei heidutanud. Paar kilomeetrit enne lõppu avastasin siis enda jaoks Lossi tõusu. Ütleme nii, et haamrit ei saanud, aga jooksmine muutus korraga väga ebameeldivaks. Kõndima ei hakanud, aga tempo langes ja lähedal olnud finiš ei tundunud ühtäkki enam nii lähedal,“ sõnas Martti.

Lossi tõusuga või Lossi tõusuta? „Eks siin jagunevad osalejad kahte leeri. Ühed ütlevad, et kui minna rekordit jahtima, siis see tõus tõmbab tempot natuke alla. Teiste jaoks on tõus kindlasti koha südames leidnud ja nemad ei kujuta Tartu Linnamaratoni Lossi tõusuta ettegi. Minule isiklikult jättis too küngas positiivse mälestuse – palju ergutajaid, hea vaade Tartu linnale, meeldejääv pingutus,“ lausus Orr.

Marttiga oli nõus ka Contra. „Kui Lossi tõus mingil põhjusel ära jäetakse, siis oleks see nagu roim maratoni vastu. Isikupära läheks väga palju kaotsi,“ ütles ta.

Endiselt on põhidistantside jooksjatele ja kõndijatele nautimiseks kaunid kohad Karlovas, Supilinnas ning Toomemäel. 8. Tartu Linnamaratonil saab joosta nii 42 km distantsi kui ka 21 km pikkust poolmaratoni ja 10 km jooksu. Viimasele on oodatud ka (kepi)kõndijad.

Rohkem infot ja registreerimine: www.tartumaraton.ee