Esimest korda maratoni jooksnud Rauno Laumets võitis Tartu Linnamaratoni

Rauno Laumets võitjana Tartu linnamaratoni finišis. Foto: Adam Illingworth
Rauno Laumets võitjana Tartu linnamaratoni finišis. Foto: Adam Illingworth

Täna toimunud 8. Tartu Linnamaratonil triumfeeris maratonidistantsil meestest oma esimese maratoni jooksnud Rauno Laumets ajaga 2:28.36 ja naistest Kadiliis Kuiv isikliku rekordiga 2:58.46.

Poolel maal olid koos Laumets, ürituse kolmekordne võitja Raivo Alla ja tänavuse Tartu Maastikumaratoni võidumees Rauno Jallai. 30. kilomeetriks jäi Jallai maha ning õige pea suutis Laumets ka Allast lahti rebida. Raekoja platsile laotatud punasele vaibale saabuski Laumets uhkes üksinduses.

“Esimene maraton, ootusärevus oli väga suur. Mõte startida maratonil tekkis suvel, kui jooksin trennis 30 km pikema jooksu. Mõtlesin, et miks mitte proovida. Tundsin, et Tallinna Maratoniks polnud ma veel valmis. Täna läksin ettevaatliku plaaniga läbida kilomeetreid 3.40 tempos. Alguses läks kohe kiirem tempo peale ja tundsin ennast hästi. Raskeks tegelikult ei läinudki, säilitasin tempo lõpuni välja. Olen ülimalt rahul oma debüütmaratoniga,” rääkis Laumets ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

„Keskendusin enda tempole ega mõelnud kohale. Tegin kindla peale ühtlase jooksu, et lõpus mitte “haamrit” saada. Esimese maratoni kohta tuli ikka väga hea aeg,” jäi võidumees rahule.

Teiseks tõusis tugeva lõpuga Rauno Jallai (KJK Lõunalõvi) ajaga 2:30.39. “Kuu aega on liiga vähe taastumiseks, et uuesti sama kõvasti pingutada (Raubo jooksis ka Tallinnas maratoni – toim.). Esimese poole püsisin pundis ära, peale seda lasin vähe tempos järgi ja keskendusin oma jooksule. Üllataval kombel lõpu poole väga raske ei hakanudki. 38 km möödusin Raivo Allast ning sain natuke indu juurde, et tugev lõpp teha. Lõpuks aeg päris soliidne – võib igati rahule jääda,” leidis Jallai.

kolmanda kohaga pidi leppima Raivo Alla, kes finišeeris 2:32.00-ga. “Jalgade seisund ei lubanud Tallinna maratoni tempot täna hoida, eks märke sellest juba selle ja eelmise nädala jooksul kogesin, jalad olid tuimad ja valusad. Sestap lootsin lõpuni ära kesta, sest Raunode hetkeseisu ei teadnud,” ütles Alla.

“Paraku kolises “haamer” pärast 35-ndat kilomeetrit juba korralikult ja nõnda võtsin lõpuosa nagu kergelt krambiohtu keha lubas, et inimese nägu ikka ette jääks. Tartus on ikka alati hea joosta, tahtsin sellest osa saada ja ega see lõpptulemus mind kurvaks ei teegi,” lisas Alla.

Naiste konkurentsis võitis 42 km distantsi Kadiliis Kuiv (ProRunner) ajaga 2:58.46, mis on tema isiklik rekord. “Läksin starti eesmärgiga joosta aeg alla 3 tunni. Tundsin, et see peaks olema jõukohane, aga maraton on maraton ja alati võib juhtuda midagi plaanivälist,” lausus Kuiv.

Kuni 30 kilomeetrini kulges tal kõik nii nagu pidi. “Külm ilm (stardis 1 C sooja) hakkas suuremat mõju avaldama peale kahte tundi  jooksmist. Lihased olid finiši eel juba päris kanged. Õnneks täna kõik klappis ja finišeerisin uue isikliku rekordi ja esimese suurema võiduga. Olen väga õnnelik ja ääretult tänulik kõigile kaasaelajatele ja häid soove saatnud inimestele, eriti muidugi Viljar Vallimäele, kelle kavad on mind nii kaugele aidanud,” tänas Kuiv treenerist elukaaslast.

Teise koha sai naistest samuti ProRunneri jooksja Eve Talts ajaga 3:02.05. Kolmandana lõpetas Lilian Raspel 3:07.39-ga. Poolmaratonil oli meestest teist aastat järjest kiireim Raido Mitt  ajaga 1:09.14. Teisena lõpetas Dmitri Aristov (+2.14) ning kolmandana Ülari Kais (+4.25).

21 km distantsi naiste esikolmiku moodustasid Liis-Grete Arro (Täppsportlased) ajaga 1:22.17, Marion Tibar (1:24.12) ja Maris Terno (1:26.16). Kõige osavõturohkema distantsi ehk 10 km jooksu nobedaim mees oli Kenny Kivikas (31.56) ning naine Kaisa Kukk (36.53).

8. Tartu Linnamaratoni põhidistantsidele registreerus rekordilised 4036 inimest (neist 621 maratonidistantsile, 1999 poolmaratonile ja 1416 10 km distantsile). Kui juurde liita veel reedese Friday Night Runi 1490 ja laupäevaste lasteürituste 3205 osalejat, saab linnamaratoni ürituste osalejate koguarvu 8731. Lisaks põhidistantside osavõtunumbrile on rekordilised ka Friday Night Runi, lasteürituste ja koguarvu numbrid.

Tartu Linnamaratoniga tõmmati joon alla kuuest osavõistlusest koosnevale Tartu Maratoni Kuubik 2019 hooajale. Meestest triumfeeris kolmandat hooaega järjest Sander Linnus. Naistest oli parim Reeda Tuula-Fjodorov, kes võitis sarja ka 2015. ja 2018. aastal.

Tartu Linnamaratoni tulemused