Palav ilm pani jooksjad Tartu Maastikumaratonil proovile

Ibrahim Mukunga Wachira Tartu maastikumaratoni 24 km finišis. Foto: Tarmo Haud
Ibrahim Mukunga Wachira Tartu Maastikumaratoni 24 km finišis. Foto: Tarmo Haud

Tänasel palaval kevadpäeval joosti Otepää-Elva vahelisel trassil 36. Tartu Maastikumaraton (endise nimega Tartu Jooksumaraton). Kahel põhidistantsil (42 ja 24 km) said võidurõõmu tunda vastavalt Sander Linnus ja Ibrahim Mukunga Wachira.

Kõige rohkem jooksjaid, 1274, registreerus 24 km distantsile. Alates 2015. aastast võistlust domineerinud keenialane Ibrahim Mukunga Wachira tegi ka täna asjad selgeks juba jooksu varajases faasis. Mullu sokkides järgmisi rohkem kui nelja minutiga võitnud Mukunga Wachira tänane lõpuaeg oli 1:20.24.

„24 km rada on väga hea, sobib mulle hästi. Täna oli natuke liiga kuum, kohati isegi kuumem kui Keenias, mis tegi jooksu väga raskeks,“ rääkis võidumees Wachira Mukunga.

Tartu Maastikumaratoni kahekordne võitja Roman Fosti (Sparta) sai teise koha ajaga 1:24.21. “Kuna treenin Eestis üksi ja Spartal toimus samal ajal treeninglaager Otepääl ja jalad olid ka hästi viimasest maratonist taastunud, siis mõtlesin, et pundis trenni teha on parem kui üksi. Samas tahtsin nii palju kui võimalik end säästa, et suudaksin nädala pärast joosta Põhjamaade meistrivõistlustel isikliku rekordi 10 km maanteejooksus,” lausus Fosti ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Fosti sõnul aitas ta täna Raivo Allat. “Viiimased 3 km jooksin tugevamalt ja tundsin, et selle palavusega oleks täna raske olnud täistuuridel joosta,” tõdes Fosti. Tartu Linnamaratoni valitsev tšempion Raivo Alla (Sparta) lõpetas kolmandana ajaga 1:25.25.

Kuus kiiremat naist 24 km distantsi autasustamisel.
Kuus kiiremat naist 24 km distantsi autasustamisel.

Naiste konkurentsis lõpetas 24 km distantsi esimesena tunamullune võitja Kaisa Kukk  ajaga 1:36.52, kes pühendab tänase võidu emadepäeva puhul emale. “Hea, et üldse lõpetasin. Viimane kilomeeter oli küll nii raske, et kui keegi oleks minust mööda jooksnud, ei oleks midagi teha olnud. Joogipunkte oleks pidanud tihedamalt olema. Mul hakkas pistma, mida ei ole kunagi olnud,” rääkis Kukk ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. “Teadsin, et tempoga tuleb täna tagasi hoida. Suutsin joosta siiski 4.00 km kohta. Ajale ei mõelnud, pigem seadsin eesmärgiks õnnelikuna finišisse joosta.” Kukk peab enda eeliseks seda, et jooksis umbes sama palava ilmaga Šveitsis 10 km distantsil.

Kaisa Kukele järgnes eelmise aasta kiireim Olga Andrejeva (Sparta) ajaga 1:40.31. “Pool nädalat enne võistlust sain teada, et mul on madal rauasisaldus veres, kuid otsustasin ikka startida. Esimesed 3 kilomeetrit jooksin Kaisa järgi, siis, ta kiirendas ja ma tundsin, et mul pole kiirenduseks jõudu.  Ma ei suutnud pulssi üles ajaga nagu pidur oleks peal olnud. Jooksin edasi nii nagu hetkel keha lubas,” ütles Andrejeva. Palavus teda ei mõjunud ja ei aidanud ka pulssi üles ajada. Joogipunktides Andrejeva ei joonud. Kolmanda koha sai Minna Kuslap (SK Jooksupartner) ajaga 1:41.03.

Esmakordselt oli Tartu Maastikumaratoni programmis kavas 42 km jooksudistants, mille stardijoonele tuli 194 jooksjat. Lõuna-Eesti vaheldusrikkas looduses kulgeva jooksu võitis Tartu Maratoni Kuubiku sarja liider Sander Linnus ajaga 2:48.37. “Jube raskeks läks. Lõpus päike kõrvetas ikka korralikult. Kui rada lühema trassiga kokku läks hakkas slaalom pihta. Pidin jooksjate vahel sik-saki jooksma, mis võttis ka energiat,” sõnas Linnus ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Enamuse ajast jooksis ta koos Joosep Tammemäega. 14 km enne lõppu püüdsid mehed kinni Tõnu Lillelaidi. “Kuna teised maha jäid ei saanudki aru, sest rahvast oli rajal palju. Õnneks õde aitas mind veega ja sain ennast kasta. Ainult joogipunktidega oleks väga raskeks läinud,” tunnistas Linnus. Lõpupoole ei olnud tal ülevaadet, kaugel konkurendid asuvad ja tundis väheke hirmu, et järsku mõni neist ilmub välja. „Ma olin enda jaoks enne starti tempo paika pannud, proovisin seda hoida. Jooksu teises pooles andsid poisid tempos järgi, aga ka minu jaoks oli lõpp ikka väga raske,“ sõnas Linnus pärast jooksu.

Teisena lõpetas Sander Hannus, kes finišeeris pool minutit hiljem. Kolmandaks tuli Cris Poll (SK ProRunner) tulemusega 2:54.35. Naistest oli maratonidistantsil kiireim Tea Pärnik (3:36.03).

Kokku registreerus tänasele Tartu Maastikumaratoni põhipäevale 3409 jooksjat ja kepikõndijat. Lisaks 42 ja 23 km jooksudele olid täna kavas 24 km kepikõnd (227 osalejat), 10 km jooks (997), 10 km kepikõnd (454) ning 5 km jooks ja kepikõnd (251).

Järgmine Tartu Maratoni Kuubiku sarja osavõistlus on 37. Tartu Rattaralli, mis toimub 27. mail.

Tartu Maastikumaratoni 24 km tulemused

Tartu Maastikumaratoni 42 km tulemused