Tartu suusamaratoni võidud Prantsusmaale, Tatjana Mannima naistest teine

Tartu maratoni naiste esikolmik autasustamisel. Foto: Kaimo Puniste

Täna toimunud Worldloppeti ja Estoloppeti sarja kuuluva 44. Tartu suusamaratoni võitis prantslane Bastien Buttin kahe kaasmaalase ees. Naistest läks samuti võit Prantsusmaale, Tatjana Mannima sai teise koha.

Buttin suusatas Tehvandil kuuekilomeetrisel ringil 34 kilomeetrit kokku ajaga 1:29.28. Ka kaks järgmist kohta läksid Prantsusmaale. Teisena lõpetas ühe sekundi võitjast hiljem Benoit Chauvet ja kaks sekundit hiljem Bastien Poirrier. Kunagi varem ei ole prantslane Tartu maratoni ajaloos võitu võtnud. Stardieelselt favoriitideks peetud šveitslane Toni Livers ja enne tänast Worldloppeti sarjas liidrikohta hoidnud Liversi kaasmaalane Candide Pralong lõpetasid vastavalt neljanda ja kuuendana.

Parima eestlasena sai Kein Einaste 11. koha, jäädes võitjast maha 1.01,3. „Tundsin end täna väga hästi. Mõned kilomeetrid enne lõppu jäin prantslastest maha ning siis lihtsalt võitlesin endaga, et finišisse jõuda,“ võttis Einaste enda võistluse kokku.

Naistest võitis Tartu maratoni ajaga 1:41.22 prantslanna Aurelie Dabudyk, kes oli üldarvestuses 33. kohal. Teisena lõpetanud Tatjana Mannima kaotas talle 1.02,4-ga. Juba poolel distantsil läksid teiste eest ära saanud kaks naist – Worldloppeti sarja kindel liider, prantslanna Aurelie Dabudyk ning eestlaste suurim lootus Tartu maratonil, Tatjana Mannima. Nimetatud naised sõitsid koos kuni viimase ringini, kuid siis pani Dabudyk
sisse järgmise käigu.

“Proovisin ikkagi võidu peale minna, aga viimasel ringil, kui mehed said meid kätte, suutis Aurelie nendega kaasa minna, mina mitte,” rääkis Mannima Jooksjale. Ühe ringi peal suusatamine libisemise mõttes talle probleeme ei tekitanud, küll aga tuli pidevalt teistest suusatajatest mööda sõita. “Valisin täna pidamisega suusad, esimene ja kolmas naine suusatasid ilma pidamiseta. Ma ei ole nii tugev paaristõugetes,” lisas Mannima. Tema järel jõudis kolmandana finišisse rootslanna Maria Graefnings, kes jäi omakoda Mannimast 37 sekundi kaugusele.

Worldloppeti karikasarjas on nüüd kaheksast etapist läbitud kuus ning naiste seas jätkab endiselt liidrina Dabudyk, Tatjana Mannima tõusis tänase sõiduga üldarvestuses kolmandale kohale. Meeste seas aga kerkis Pralongi asemel sarja liidriks täna viiendana lõpetanud prantslane Ivan Perrilat-Boiteux.

44. Tartu maratoni sõitudel osales täna kokku 1550 suusatajat, kellest 1326 sõitsid pikemat, 34-kilomeetrist distantsi ning 224 suusasõpra osalesid lühemal, 16-kilomeetrisel sõidul. Kahe võistluspäeva peale kokku osales tänavuse Tartu maratoni põhipäevadel kokku 2875 suusasõpra.