Tiidrek Nurme ründas Narvas poolmaratoni Eesti rekordit

Tiidrek Nurme Narvas finišeerimas. Foto: EKJL
Tiidrek Nurme Narvas finišeerimas. Foto: EKJL

Energiajooksu raames toimusid täna Narvas EV100 poolmaratoni Eesti meistrivõistlused, kus  Tiidrek Nurme üritas enda nimele saada Pavel Loskutovi nimele kuuluvat Eesti rekordit, kuid seekord see ei õnnestunud. Küll aga võitis ta suure eduga Roman Fosti ees Eesti meistritiitli.

Nurme jooksis täna poolmaratoni ajaga 1:03.57. Väljaspool Eesti meistrivõistlusi jooksnud keenialane Dominic Kiptarus finišeeris temast kaks sekundit varem. Pavel Loskutovi nimele kuuluv Eesti rekord on 1:03.00. Nurme isiklik rekord on 2013. aastal Roomas joostud 1:03.13.

“Tahtsin täna Eesti rekordit joosta. Mul oli ka selleks hea konkurent keenialase näol, kes mind lõpuni aitas. Rada osutus natuke nõudlikumaks, kui esialgu arvasin. Tõusu peale läks 25 sekundit kaduma. Lisaks üks terav tagasipööre, mis tähendas korraks seisma jäämist ja uuesti jooksma hakkamist. Ka sinna võis 5 sekundit minna. Ilm oli natuke tuuline, päris palju tuli tuules rassida, kuigi pärast puhus tuul tagant,” rääkis Nurme ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Samuti pidas ta Kreenholmi õuest läbi jooksmist kohaks, kus jalg kruusa peal tagasi andis.

“Ideaaltingimusi ei olnud Eesti rekordi jooksmiseks, kuid treeningute põhjal hindasin, et oleksin ideaaltingimuste korral rekordi ära jooksnud. Selle raja peal nii kiiresti joosta – võin ikkagi endaga rahul olla,” hindas Nurme oma tänast võistlust. Nüüd läheb ta ilmselt laagrisse, et valmistuda Euroopa meistrivõistlusteks maratonijooksus. “Olen väga heas seisus, siit edasi maratonile minna on lausa lust ja lillepidu,” lisas Nurme.

9 kilomeetrit püsis keenialase Dominic Kiptaruse je Tiidrek Nurme tempos vastu ka Roman Fosti, kuid edasi kiirus rauges. Hõbedale tulnud Fosti sai kirja aja 1:06.18. “Ukrainlane läks rajalt ära ja segas vastutuul. Ma ei valmistunud selleks võistluseks korralikult ega olnud valmis kiirelt jooksma. Isiklikel põhjustel vaevasid mind uneprobleemid. Kerge oli alla anda, kui tekkis raske moment,” lausus Fosti. “Olen mugavustsoonis üksi treeninud, on vaja kellegagi koos harjutada. Aastad tulevad peale ja pingutus ei ole enam nii kerge,” lisas ta.

Mulluse hõbeda vahetas tänavu pronksi vastu välja Raido Mitt tulemusega 1:09.33. “Olen väga rahul. Läksin pronski peale välja ja arvestasin, et Raivo Allaga selle nimel jooksen. Pärast Kreenholmi sain mõnemeetrise edu sisse grupi ees. Jäime Alla ja venelase Vladimir Sozonoviga kolmekesi, linnast väljudes sai venelane pikalt eest ära. 17. kilomeetril tundsin, et minekut ei ole ja ilmselt jääb Allaga asi lõpu peale. Promenaadi peal, kaks kilomeetrit enne lõppu sain Alla ees edu sisse,” sõnas Mitt. Lõpusirgel püüdis ta kinni ka venelase Sozonovi ning läks temast mööda.

Kaisa Kukk, Leila Luik ja Olga Andrejeva poolmaratoni Eesti meistrivõistluste autasustamisel. Foto: EKJL
Kaisa Kukk, Leila Luik ja Olga Andrejeva poolmaratoni Eesti meistrivõistluste autasustamisel. Foto: EKJL

Naistest võitis poolmaratonis Eesti meistritiitli Leila Luik (TÜASK) ajaga 1:18.36. “Vorm on tõusuteel. Vaatan positiivselt sügise poole. Trenni tuleb veel palju teha. Tänane võistlus andis ka positiivsust juurde. Vastupidavust tuleb veel parandada. Poolmaraton jäi treeningtsükli sisse ja ekstra ma selleks ei valmistunud. Enne tänast jooksu võtsin natuke rahulikumalt, et värske olla,” ütles Luik. Eesti meistrivõistlustel tahab ta joosta 5000 m ja 10 000 m distantsil. Maratoni jätab ta sügiseks, kuid Tallinna maratonil ei osale.

Treenerina sai seega enim rõõmu tunda Harry Lemberg, kes on nii Nurme kui Luige juhendaja. Naistest jooksid end hõbedale Kaisa Kukk (Treeningpartner) 1:20.07-ga. “Minu jaoks väga raske jooks. Esimest korda elus hakkas mul 10. kilomeetril pistma. Pidin tempo alla laskma ja tulin oma teise kohaga lõpuni. Midagi ei olnud teha. Lõpp läks raskeks, värskust üldse ei ole. Väsimus vist sees,” tunnistas Kukk.

Pronksile tuli Olga Andrejeva (Sparta SS) ajaga 1:22.52. “Läksin jooksma väsimuse pealt. Esimesed 10 km kannatasin, keha ei tahtnud pingutada ja protestis vastu. Peale 10 km jooksin end lahti ja tunne läks paremaks. Üllatas hea aeg finišis, ei oodanud nii head tulemust madalseisust,” kommenteeris Andrejeva.

Narva Energiajooksu poolmaratoni tulemused