Tõnis Juulik elab Keenias ühes majas Itaalia esinumbriga

Läbi seiklusrikka teekonna Keeniasse jooksulaagrisse jõudnud ja seal neljandat nädalat harjutav saarlane Tõnis Juulik elab ühes külalistemajas itaallaste esinumbri Andrea Lalliga ning teeb üldkehalist ettevalmistust maailmatasemel holladlasest füsioterapeudi juhendamisel.

Tõnisel kulus Tallinnast Keenia väiksesse umbes 6000 elanikuga Itenisse jõudmiseks 31 tundi. Reis hõlmas erinevat transporti: taksot, laeva, trammi, bussi, lennukit ja matatut (Toyata Hiace kaubikust ümbertehtud nn väikebuss, kuhu mahutatakse kuni paarkümmend inimest – toim.). Kuigi algul plaanis Tõnis Keenia pealinnast Nairobist lennukiga edasi minna, otsustas ta matatu kasuks, kuna see tuleb ligi neli korda odavam. “Jõudsin ideed mitu korda kahetseda, sest autojuhid on siin ikka väga hullud. Ei ole just kõige toredam, kui samas sõidusuunas tuleb vastu suur rekka, mis teeb möödasõitu. Pidime kokkupõrke vältimiseks kraavist läbi sõitma,” kirjeldas Tõnis oma seiklusi sihtkohta jõudmisel. Tee ääres märkas ta ühte matatut, mis oli veoauto poolt korralikult käkrasse sõidetud.

.

Müüvad samu asju

.

Inimesed Keenias on Tõnise sõnul sõbralikud. “Enamus näeb valges inimeses vaid raha ja kasu,” rääkis Karala külast pärit jooksumees, kelle sõnul kujutab iga keenlane omamoodi ärimeest. “Kahjuks ei tea nad turumajanduse toimemehhanismidest kuigi palju, sest pakkumine ületab kõvasti nõudlust. Enamus putkasid müüvad samu asju ja neid on palju,” lausus Tõnis.

Lapsed käivad Keenias koolis või karjatavad loomi. “Kui nad näevad valget inimest, siis kisavad muzungu (tõlkes valge inimene) ja jooksevad karjana kokku. Viisakamad küsivad inglise keeles kuidas läheb või tervitavad, osad küsivad ka raha. Lapsed tunduvad rõõmsameelsed. Isegi kummi veeretamine on neile lõbu pakkuv tegevus,”rääkis Tõnis.

.

Viis itaallast samas majas

.

Kui esimese nädala harjutas Tõnis Keenias üksi, siis oktoobri lõpus saabusid sinna ka Itaalia tippjooksjad koos treeneriga. Praegu elab ta samas külalistemajas viie itaallasega, kelle hulka kuuluvad treener, kaks noort jooksjat, paraolümpia pronksmedaliomanik maratonis ja itaallaste esinumber Andrea Lalli. Viimane loodab õnnestumise korral jõuda detsembris toimuvatel krossijooksu Euroopa meistrivõistlustel esikolmikusse. Itaallasel on murdmaajooksudest ette näidata Euroopa juunioride ja noorsoo meistritiitel.

2 kilomeetrit Tõnisest eemal elavad ja treenivad veel 2 eestlast: Taavi Tambur ja Olga Andrejeva. Nad on Keenias olnud juba 2 kuud. Mõlemad plaanivad joosta maratoni novembri lõpus.

Elukalliduse üle Tõnis Keenias kurta ei saa.“Hinna ja kvaliteedi suhe on üsna hea. Maksan elamise ja kolme söögikorra eest pisut üle 13 dollari (ligi 150 krooni) päevas,” kiitis ta.

.

Hollandlasest füsioterapeut viib läbi ÜKEt

.

Lisaks jooksutreeningutele osaleb Tõnis kolm korda nädalas üldkehalist ettevalmistust (ÜKE) ja venituste kompleksi sisaldaval treeningul, mida viib läbi aastaid Keenias elanud hollandlasest füsioterapeaut. Enne Aafrikasse tulekut tegutsenud hollandlane Inglismaa kuulsas jalgpalliklubis Arsenal.

“Trenn algab venitustega misjärel võetakse läbi erinevad lihasgrupid: selg, kõht, puusad ja jalad. Lõpus on kerged jooksuharjutused,” märkis Tõnis. “Minu jaoks on need trennid väga tähtsad, kuna pean tugevdama oma lihaseid, et uuele tasemele jõuda. Samas aitavad venitus- ja jooksuharjutused parandada minu tasakaalu jooksu ajal. Praegu kipun jooksma rohkem parema jala peal,” lisas ta. Saarlase üheks eesmärgiks Keenias on leida hea jooksutehnika, mis muudaks tema jooksu ökonoomsemaks ning sujuvamaks. Aafrikast tagasi peaks Tõnis jõudma jõuludeks.

JOOKSUPORTAAL

Foto: Alver Kivi