Toomas Unt sai maastiku-ultrajooksu maailmatuuri etapil 15. koha

Toomas Hunt enne raske jooksu starti. Foto: erakogu
Toomas Unt enne raske jooksu starti. Foto: erakogu

Ultrajooksja Toomas Unt sai 14. aprillil Horvaatias Umagis lõppenud Ultra-Trail World Tour etapil 100 miili ehk 168 km jooksus 15. koha ajaga 23:11.59.

“Algus läks ladusalt. Esimene „maraton“ andis pildi ette millega tegemist. Tõususid harjumatult palju. Enamus laskumist olid samuti väga suure negatiivse gradiendiga. Esimeses pooles proovisin neid siiski hooga joosta (kui palju lahtiseid kivikamakaid ei olnud), et reisi hoida. Pimedas tundus laskumisi hooga joosta minu jaoks ulme oskus. Kohati ei olnudki nagu rada, lihtsalt turnisid kive mööda alla,” kirjeldas Unt rada.

Esimesed 40 km viisid raja kõrgemasse punkti. Merepinnalt tuli tõusta pea 1400 m kõrgusele. “Lõpus ronisime lumetuisus mööda nähtamatut rada tipu suunas. Kui kõrgeim tipp võetud, siis hakkas allapoole turnimine. Kohati sai joosta, aga kohati oli nagu mööda Mustamäe järsku nõlva alla puude vahel ja mitte 25 meetrit vaid ikka pikalt,” meenutas Unt.

Poolele maale jõudis ta 12 tunni ja 3 minutiga. Kõige kurnavamad tõusud ja laskumised olid mehe jaoks 121 ja 135 km vahel, sest lahtiseid kive ja kohati muda esines nii tõusudel kui laskumistel. “Kui 136 km jõudsin, siis tundsin, et jalgades veel jõudu on, aga mootor töötab aurudel. (Pärast seda tegi Unt söögipeatusi.) Peale 146 km oli valdavalt allamäge ja joostav rada. Finiši järgne emotsioon, kui tead, et oled kõik mis vaja välja käinud ja enne kõike endale tõestanud, et suudad küll! See vist ongi, miks selliseid hulluseid tehakse,” arvas Unt.

Ultrajooksu tulemused