Toomas Unt läbis Laulasmaa Ultral 211 km vähem kui ööpäevaga

Toomas Unt Laulasmaa Ultral. Foto: Anu Raja
Toomas Unt Laulasmaa Ultral. Foto: Anu Raja

9-10. juunini toimunud ultrajooksu Laulasmaa Ultra võitis Toomas Unt, kes suutis 211 kilomeetrit läbida vähem kui ööpäevaga ehkt täpsemalt 23 tunni 33 minuti ja 2 sekundiga.

Undi jaoks oli tegemist juba viienda Laulasmaa Ultraga. Esimesed kolm aastat läksid mehe enda sõnul rohkem osalemise eest. “Eelmisel aastal alustasin sisukamalt treenimisega ning seadsin eesmärgiks läbida täisdistants kontrollajas,” ütles Unt ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Laulasmaa Ultra on viies järjestikune ultrajooks, kus Toomas Unt poodiumile tõusnud. Eelmisel aastal saavutas ta Sigulda Mountain Marathon M40 vanuseklassis 1. koha, Haanja 100 2. koha, Viimase Öö Unistusel (12 tunni jooks) 3. koha, Aktivitus Ultra Trail 100 miilis 2. koha.

Tänavuse Laulasmaa Ultra miinimumiks seadis Toomas Unt poodiumikoha, kui võimalik, siis ka võita ajaga alla 26 tunni. “Eelnevast kogemusest teadsin, et hea tulemuse jooksmiseks ei saa alguses lonkima jääda, sest teises kolmandikus läheb raskeks niikuinii,” rääkis Unt. Ta läbis esimesed 21,1 km pikkused ringid aegadega 2:02, 2:01, 2:07, 2:08. “Edasi lasin hoo alla, sest selline tempo ei olnud mulle jätkusuutlik. Liiga palju oli veel minna. Esimesed ringid jooksin 3. kohal, kuid peatselt tõusin esimeseks. Vahe teise kohaga kasvas, kuid sel ajal alles kõik algas.”

Unt pidas oluliseks Ultras nagu kestvusjooksus ikka jooksu ajal endale väikseid motiveerivaid eesmärke seada. “Kui mõelda peale kahe maratoni läbimist ainult sellele, et 127 km on veel jäänud joosta, siis on raske valu ja pingutust kannatada. Lõpuaja ning kogu distantsi peale ma ei mõelnud, need olid liialt suured tükid. Seadsin eesmärgiks visalt teisel kohal jooksnud Raul Kangur ringiga kinni püüda. Jooksin mõttes tõusust tõusuni ja toitlustuspunktis toitlustuspunktini,” lausus Unt.

Umbes poole jooksu ajal taipas ta, et nii ajaline kui kohaline eesmärk saavad täidetud. “Täielikku „haamrit“ ja kukkumist ma ei kartnud, sest viimaste pikkade jooksudega olen oma kehatunnetuse hästi kätte saanud. Kolm ringi enne lõppu hakati stardialas juba ergutama, et aeg tuleb alla 24 tunni. Ma ei pööranud sellele liiga suurt tähelepanu, ka viimastel ringidel saab kustuda,” sõnas Unt. Ta pingutas edasi piiri peal ja kui tundis, et sirgel või tõusul pingutas pisut üle, lasi tempos järgi, kuni pulss langes. “Õnneks keha pidas hästi vastu, kõik oli paigas – nii ettevalmistus, kui toitumine, ilm suurepärane, olulist tempo kukkumist ei tulnud ka viimasel 50 kilomeetril,” täheldas Unt.

Kuigi tal läks raskeks ja vahepeal süda pahaks, lihased valutasid ja varbaid sai korduvalt ära löödud, tasus pingutus võitja sõnul end ära finišijärgsete emotsioonidega – rahulolu tundega, et oled endale midagi tõestanud. Järgmiseks suuremaks eesmärgiks on Toomas Undil septembri lõpus 24 tunni jooksus viia isiklik rekord tublisti üle 200 kilomeetri.

Toomas Undi järel sai Laulasmaa Ultral teise koha Priit Valk, kel kulus 211 km jooksmiseks 26:49.48 ja kolmanda koha Tarvo Siim ajaga 28:37.31. Naistest võitis ultrajooksu saarlane Raili Rüütel tulemusega 31:41.17. Teisele kohale jooksis mullune võitja Ulvi Lond tulemusega 177,8 kilomeetrit (aeg 29:09.50,3 ja kolmandaks Liina Kesamaa tulemusega 177,8 kilomeetrit (aeg 29:48.32). Kokku suutis 53 startinust 211 kilomeetrit vastu pidada kuus jooksjat.

Laulasmaa Ultra tulemused