Tsegaye Kebede lõpetas Londoni maratonil Keenia võidujada

30. Londoni maratoni võitis etiooplane Tsegaye Kebede (pildil), kes tegi lõpu keenialaste kuue aasta pikkuseks veninud valitsemisaja Londonis.

Mullu olümpiavõitja Samuel Wanjiru järel teise koha saanud olümpiapronks Kebede hakkas keenialastele tublisti vastu ning suutis viimased kümme kilomeetrit üksi ees vastu pidada. 22-aastase Kebede võiduaeg 2:05.19 jääb vaid sekundiga alla tema isiklikule rekordile ja üheksa sekundiga Wanjiru rajarekordile. Berliini MM-il kaksikvõidu saanud keenialased Abel Kirui ja Emmanuel Mutai üritasid Kebedele konkurentsi pakkuda, kuid see ei õnnestunud. Mutai võttis lõpuks 2:06.23-ga teise koha ning maailmameister Kirui leppis 2:08.04 ja viienda kohaga. Suurepärase kolmanda koha sai 37-aastane kahekordne maailmameister Jaouad Gharib Marokost 2:06.55-ga. Märtsis Lissabonis poolmaratoni maailmarekordi jooksnud Eritrea jooksuäss Zersenay Tadese lõpetas esimest korda maratoni ajaga 2:12.03 ja seitsmenda kohaga. Londoni maratoni meeste esikoht läks viimati Keeniast väljapoole 2003. aastal, kui ajaga 2:07.56 võidutses Sydney olümpiavõitja Gezahegne Abera Etioopiast.

Naiste seas võidutses venelanna Lilija Šobukhova 2:22.00-ga. Venelastele läks koguni kaksikvõit, sest Inga Abitova sai 2:22.19-ga teise koha. Aselefech Mergia Etioopiast sai 2:22.38-ga kolmanda koha. Kolmandat järjestikust Londoni maratoni võitu jahtinud Saksamaad esindav Irina Mikitenko kiusas jalavigastus, mille tõttu tuli tal 18. kilomeetril jooks pooleli jätta.

Vaatamata sellele, et Londoni maratoni korraldajad kulutasid üle saja tuhande naela, et kõik tippjooksjaid võistluse starti tuua, tunnistasid mitmed võistlejad, et pikast reisist tingitud väsimus häiris neid jooksu ajal. Nairobi ja Hispaania 36 tundi Londonisse reisinud tiitlikaitsja Samuel Wanjiru katkestas jooksu põlvevigastuse tõttu 25 km läbimise järel. “Ma hakkasin umbes 20 kilomeetri järel valu tundma ja see muutus aina tugevamaks,” sõnas Pekingi olümpiavõitja Wanjiru. “Siia reisime oli väga keeruline ja võib-olla see mõjutas mu põlve. Lennukis istumine polnud kogu aeg väga mugav.” Võitja Tsegaye Kebede järel teise koha saanud keenialane Emmanuel Mutai lisas, et ta sai võistluspaigas valmistuda vaid kaks päeva ja see mõjutas tema esitusi.