TUBLI ESITUS! Algo Kärp lõpetas olümpial klassikasõidu maratoni 17. kohal

Algo Kärp. Postimees/Scanpix

Südilt suusatanud Algo Kärp sai täna PyeongChangi taliolümpiamängudel ühisstardiga meeste 50 km klassikatehnikasõidus 17. koha, Andreas Veerpalu lõpetas võistluse 38. kohal.

Kokku startis maratonidistantsile 69 meest. Esimese 10 km järel asus Algo Kärp 24. kohal, kaotades liidrile 15,5 sekundiga. Kaks ja pool kilomeetrit hiljem kerkis ta 22. kohale, jäädes maha vaid 8 sekundiga. Pärast esimest suusavahetust 16 km peal jäi Kärp 15-mehelisest juhtgrupist maha. Kui pool maad sai sõidetud, suusatas Kärp 14. kohal, kaotades liidrile 1.28.

Edasi langes ta mõned kohad tahapoole, olles 33. kilomeetril 20. kohal. Põhjuseks kukkumine, kuna staadionile laskudes libises eestlane tänu hästi määritud suuskadele eessõitvale konkurendile selga. Hiljem suutis Kärp oma positsiooni kolme koha võrra parandada ning lõpetas võistluse 17. kohal, kaotades võitjale 5.23,6. Andreas Veerpalu jõudis finišisse 38. kohal (+12.51).

Algo Kärp ütles pärast finišit, et tänane sõit oli algusest peale raske. “Keskendusin oma sõidule. Olen 50 km oma karjääri jooksul suusatanud küll ja tean, kuidas teha enda jaoks hea sõit. Loomulikult on grupis lihtsam, kuid tuleb ka enda enesetunnet jälgida. Ei tohi vahepeal üle pingutada. Hoolderühm panustas hästi. Suusad olid väga head. Allamäge sõites libisesin konkurendile suure hooga selga. Ta pani kurvi kinni ja mul polnud kuhugi minna. See võttis viieks kilomeetriks rütmi ära, aga eks käib asja juurde,” tõdes Kärp.

Liidegrupis hakkasid olulised muutused toimuma 23. kilomeetril, kui eest said kolmekesi ära soomlane Iivo Niskanen, Kasahstani suusataja Aleksei Poltoranin ja norralane Niklas Dyrhaug. Norralane trios kaua ei püsinud. Ka Poltoranin ei jõudnud enamsoomlasega koos suusatada ning jäi 30 km peal temast maha 13 sekundiga. Mehe tempo vajus sedavõrd, et tagant tulnud venelane Aleksander Bolšunov sai ta kätte. 37 km jõudis venelane järgi üksinda ees suusatanud Niskananile. Kuna Niskanen vahetas enne viimast 8 km pikkust ringi suuski, õnnestus Bolšunovil soomlase ees saavutada 11-sekundiline edumaa.

Tänu paremini libisevatele suuskadele sõitis Niskanen venelasega vahe kinni ja libises 1,5 km enne lõppu laskumisel kümnekonna meetriga Bolšunovi eest ära ja kasvatas edasi vahet veelgi. Soomlane finišeeris kindla olümpiavõitjana, läbides maratonidistantsi ajaga 2:08.22. Venelane Aleksander Bolšunov kaotas talle 18,7 sekundiga.

Pronksmedalit jahtisid neli meest – norralased Martin Johnsrud Sundby, Hans Christer Holund, kanadalane Ales Harvey ja venelane Andrei Larkov. Nad püüdsid 5 km enne lõppu kinni ka pikalt Iivo Niskaneniga koos suusatanud ning kolmandale kohale langenud Aleksei Poltoranini, kellest kohe ka mööda tuiskasid. Nelikust näitas kiireimat minekut venelane Andrei Larkov, võites pronksmedali (+2.37,5). Alex Harvey lõpetas 4. kohal, edestades 0,1 sekundiga norralast Martin Johnsrud Sundbyd. Kasahstani suusataja Aleksei Poltoranin väsis niivõrd, et jõudis finišisse alles 15. kohal (+5.15).