Ugandalane Stephen Kiprotich kavaldas olümpiamaratonil keenlased üle

23-aastane ugandalane Stephen Kiprotich võitis täna, Londoni olümpiamängude viimasel päeval, meeste maratonijooksu ajaga 2:08.01, kavaldades 37. kilomeetril oma taktikaga üle kaks järgmist kohta võtnud keenlased Abel Kirui ja Wilson Kipsang Kiprotichi.

Kokku startis maratonile 105 meest 67 riigist. Stardi ajal oli õhusooja 18 kraadi, õhuniiskus 77 protsenti ja puhus tuul 3,2 m/s. Esimesed 5 kilomeetrit läbiti ajaga 15.23. 20 sekundi sisse mahtus tol hetkel 79 meest. Järgmised viis kilomeetrit kulgesdi brasiillase Franck de Almeida vedamisel, 10 km vaheaeg 30.38. 15. kilomeetril (44.58) läks liidergrupist minema keenlane Wilson Kipsang Kiprotich, kasvatades edu jälitajate ees 13 sekundile. Kaks kilomeetrit hiljem jättis maratoni pooleli USA rekordi omanik (2:04.58) Ryan Hall. Keenlase Kiprotichi juhtimisel (vahe jälitajatega 16 sekundit) jõudsid maratoonarid poolele distantsile. Keenlase vaheaeg 1:03.15.
Alates 26. kilomeetrist jooksid kolmekesi ees keenlased Abel Kirui ja Wilson Kipsang Kiprotich ning ugandalane Stephen Kiprotich. Trio läbis koos 30 kilomeetrit ajaga 1:30.15 ja 35 kilomeetrit ajaga 1:46.03. Nüüd hakkasid keenlased ugandalase eest ära minema, kuid kaks kilomeetrit hiljem osutus situatsioon vastupidiseks. Ugandalane Stephen Kiprotich jooksis keenlastele järgi, tegi kiirenduse, jättis nad selja taha ning pidas finišini üksinda vastu. Uganda võitis viimati olümpiamängudelt kuldmedali 1972. aastal. Hõbemedalile tuli keenlane Abel Kirui ajaga 2:08.27 ja pronskile tema kaasmaalane Wilson Kipsang Kiprotich ajaga 2:09.37. Parima eurooplasena  sai 9. koha poolakas Henryk Szost 2:12.28-ga. Etiooplaste jaoks oli tegemist täieliku ebaõnnestumisega, sest kõik kolm selle riigi maratoonarit katkestasid. Sama saatus tabas ka prantslasi. 105 startinust lõpetas maratoni 85.