Üle 20 Eesti jooksja treenib Portugalis Monte GordosAtlandi ookeaniäärses tuntud Portugali treeningukeskuses Monte Gordos oled nagu siberi-eesti külas – eestikeelset juttu kuuled ikka ja jälle. Traditsiooniliselt annavad kesk- ja pikamaajooksjad just selles väikelinnas ettevalmistusperioodile viimast lihvi.


Vähe laagrites käinud mehena ei oska millegagi võrrelda, aga julgen arvata, et palju paremaid tingimusi tahta oleks märk ärahellitatud sportlasest. Kui midagi on puudu, siis kõrgmäestiku hõre õhk ja sobiva pinnasega mäkkejooksu rajad. Keskuse sobivust tõestab lisaks meie jooksjatele (üle 20 jooksja) võib pargiradadel  näha Soome, Venemaa, Rumeenia, Ukraina, Poola ja teiste riikide paremaid. Mitmete treeneritega ja jooksjatega olen saanud kogemusi vahetada. Kõik on olnud seda meelt, et igal kevadel leiad end jälle just Monte Gordost.
Stamina – ArcoTransport tiimi jooksjatest on laagris Merill Mägi, Evelin Talts, Priit Aus ja Vladimir Vaher. Kõik nad on väga tublilt harjutanud, Merilli ja Evelini suutlikus selgub 7. aprillil Pariisi maratonil, kusjuures Merill jookseb maratoni esimest korda elus. Staadionijooksjatel Priidul ja Voval (Vladimiril) selguvad tõehetked kevadel – suvel. 

Mis on silma jäänud?

Hommikul oma õpilasi jooksuringilt oodates on aega olnud ka teiste eesti jooksjate tegemisi silmanurgast kiigata. Õed Luiged menutavad mulle ülikooliaegseid sõpru, kaksikvendasid Rinaldosid (maratonijooksjad) – ma ei suutnud neid mitte kuidagi eristada. Jooksusamm ja näoilmed ütlevad, et õed on ettevalmistusperioodil head tööd teinud ja hooajaks valmis. Sander Jürsilt võib tänavu head uut taset oodata kõigil pikematel jooksudistantsidel. Veterane esindab laagris Andrus Lein, kes harjutab suurte koormustega ja usutavasti on tal ees ka rasket tööd väärivad edukad jooksud. Suurde sporti pürgiv Heinar Vaine teeb kogenud meeste „tuules“ samuti head tööd.
Keio Kits teeb “kuulijänni”

Viljar Vallimäe on lisaks väga headele jooksutulemustele ka suurepärane laagrikaasalane, kes alati heas tujus ja kellega on ka hea „villast“ visata. Kindlasti on Viljar praegu elu parimas sportlikus vormis. Kaupo Sasmin taastub kannakõõluse operatsioonist. Lisaks aeglastele jooksukilomeetritele tuleb tal palju tuima tööd teha (vesijooks, ÜKE, eriharjutused, rattasõit jne). Võin kinnitada, et tegu on väga tõsise spordimehega. Keio Kits üllatas mind sellega, et ta teeb trenni lõpus palju „kuulijänni“ kiviga. Väga hea eeskuju teistelegi – jooksumees peab olema sitke nagu kümnevõistleja. Tartu jooksjatest olen lippamas näinud ka Kenny Kivikast ja viimasel ajal heas hoos olevat Allar Lampi. 

Kohal ka Grit Šadeiko ja Rasmus Mägi

Kui tahan näha kiiremaid ja graatsilisemaid jooksuliigutusi, jälgin Grit Šadeiko, Rasmus Mägi ja Raimond Valleri tegemisi, kes on ka oma traditsioonilises laagripaigas suveks „müüri ladumas“. Kõiki noori tegijaid ma kahjuks ei tunne, aga rõõmsaid ja sportlike eesti kergejõustiklasi on siin harjutamas veelgi.
Kokkuvõttes oli hingekosutav ja huvitav töökas kuu. Ühte julgen treenerina öelda: Eesti jooksutraditsioonid jätkuvad. On neid, kes tahavad ja julgevad tugevalt harjutada. On neid, kellele tulevikus loota. Ilusat ja saavutusterohket jooksuhooaega!

URMAS RANDMA
Stamina-Arcotransport tiimi treener