Ultrajooksjad võitlesid Võrumaal esimese lume ja libedusega

Haanja100 ultrajooksul osalejad alustasid hommikul vara pealampidega jooksmist. Foto: Võrumaa Spordiliit
Haanja100 ultrajooksul osalejad alustasid hommikul vara pealampidega jooksmist. Foto: Võrumaa Spordiliit

Kui ultrajooksjad laupäeva hommikul vara Võrumaal 6,7 km pikkusel ringil Haanja100-l alustasid,ei osanud nad aimatagi, millise kannapöörde ilm teeb, sest päeva jooksul alanud lörtsisadu tegi raja ettearvamatult libedaks ja pani osalejate kannatuse proovile.

Haanja100 võitis Urmas Peiker, kes suutis 100 km läbida ajaga 9:01.59. Mees ei ole jooksuvõistlustel eriti käinud, sest on viimastel aastatel treeninud täispikaks triatloniks. “Jooks on olnud minu tugevam ala, mida raskem ja pikem, seda parem. Kiirust mul väga ei ole. Sel aastal võtsin vaheaasta,” ütles Peiker ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. “Teadsin, et ettevalmistus ei ole nii pikaks võistluseks piisav ja lihas läheb ühel hetkel katki. Taktika oli lihtne. Distantsiga ultras seadsin eesmärgiks võimalikult kiiresti rada läbida. Teadsin, et ilm läheb väga halvaks ja kasutasin alguses veel joostavat rada selleks, et võimalikult kiiresti progresseeruda,” avaldas Peiker edu võtme.

Et rada lõpuks lörtsisaju tõttu nii raskesti läbitavaks muutub, seda ta ei osanud ette arvata. “Kui kuulsin kolm ringi enne lõppu, et teine koht on peaaegu ringiga maas ja kolmas poolteist ringi, siis läks vaimselt lihtsamaks, füüsiliselt aga kõige raskemaks. Vedasin tahtejõuga ja sisuliselt liikumatute jalgadega lõpuni. Läks nii libedaks, et laskumistel ei suutnud ma mitu korda kangeid jalgu enam kontrollida ja võitlesin end finišini,” tunnistas Peiker.

Teise koha sai Cris Poll spordiklubist ProRunner ajaga 9:20.12 ja kolmanda koha Sander Hannus 10:07.18-ga. “Alustasin koos Sandriga. Läbisime ringe ca 36 minutiga. Esimeme ring tuli natuke kiirem. Kuuendal ringil tekkis meil väike vahe sisse ja pidin üksi edasi võitlema. Terve jooksu vältel pidev sadu nii lume, kui ka vihma näol, tegi raja väga pehmeks ja libedaks ning pani võistlejaid tõsiselt proovile. Kõik, kes nendes oludes 100 km läbisid, on tegijad,” kiitis Poll.

Naistest võitis Haanja100 ultrajooksu Marjaliisa Umb ajaga 11:27.05. “Tingimused olid seekord päris keerulised. Hommikune lumesadu oli veel talutav, aga kui hakkas tõsiselt sadama, muutus rada ikka väga poriseks ja raskeks. Läksin rajale eesmärgiga rada läbida ja parimal juhul 11 tunniga. Kui möödusin teistest naistest ja vahe järgmistega suurenema hakkas, tekkis küll võitmise soov,” lausus Umb. Seekordseks võidu võtmeks pidas ta lisaks enda valmisolekule head toetusmeeskonda, kes sundis vahepeal riideid vahetama ja tegi paar ringi seltskonna mõttes kaasa.

Kaks järgmist kohta läksid Lätisse. Teisena lõpetas aija Line tulemusega 12:57.44 ja kolmandana Lauma Cernevska 13:05.54-ga. Kokku suutis 100 km läbi joosta 74 startinust 36 osalejat.

Haanja100 tulemused