Ultratriatleet Rait Ratasepp muutis katsumuse marsruuti

Rait Ratasepp Tartu Ülikooli spordifüsioloogia laboris.
Rait Ratasepp Tartu Ülikooli spordifüsioloogia laboris.

Eile alustas ultratriatleet uskumatu katsumusega, plaanides teha viis järjestikust triatlonit – 19 km ujuda, 900 km sõita rattaga ja 211 kilomeetrit joosta. Ujumine Tartus Arctic Sport spordiklubi 25-meetrises basseinis läks plaanipäraselt. Pärast 6 h 51 min kestnud ujumist tundis ta end hästi, lasi end arstil üle vaadata ja andis meditsiinilaborile Synlab varem kokku lepitud vere üldise seisundi, põhielundite tööd ja lihaskoormust hindavate analüüside tarbeks verd ning siirdus rattaselga, et läbida Võru, Valga, Pärnu, Rakvere ja taas Tartus lõpetada.

Tänane öö, enam kui 9 tundi ratast vihma käes, sh 4 tundi lausvihmas pani ultratriatleeti oma plaanid ümber hindama. Kuna ilmateade näitab vihma ja tugevat tuult üle Eesti, jätkab Rait Tartu Ülikooli spordifüsioloogia labori sisetingimustes, kus ta saab oma rattaga pukki sõita – ilma pikkade riietevahetuste, kuivatuspeatusteta jne. Heatujuline Ratasepp ütleb, et rasketes tingimustes sõitu rõõmustasid Valgas ja Võrus vastu tulnud fännid ja teepeal tervitanud autojuhid.

Kohe kui ilm paraneb, jätkab ta sõitu välitingimustes. Trajektoor selgub jooksvalt, sõltuvalt sellest, kui kaugele ilm lubab minna. Peale muudatusotsust tegi Ratasepp varahommikul 1 h 20 minutilise une, sõi putru ja kommenteerib: “Füüsiliselt on kõik hästi, 19 km ujumisest ja seni õues sõidetud 246.5 km ratta järel on füüsis väga hea ja olen valmis jätkama.”

Eile õhtul saabusid ka laborianalüüside tulemused. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp annab teisele verekontrollile järgmise hinnangu: “Hemoglobiin, erütrotsüüdid, hematokrit, naatrium peegeldavad, et vedelikku peaks organismis olema piisavalt. Süsivesikuid on saanud hästi – veresuhkur on hea. Valkude lammutamist peegeldav uurea on jäänud samaks ehk siis valkude lammutamine ei ole ujumisel intensiivistunud. Ehk on siin mõttekoht ja parema vastupanuvõime tagamiseks suurendada just valkude mitte niivõrd süsivesikute saamist? See, et leukotsüüdid ja neutrofiilid ning kreatiini kinaas on päris korralikult tõusnud, on füsioloogiline vastus füüsilisele koormusele.”

Järgmine vereanalüüside võtmine on plaanis peale rattasõitu, eeldatavasti pühapäeval. Lisaks jälgib koguaeg ultrasportlase keha koostist ja tervisenäitajaid Tartu Ülikooli doktorant Silva Suvi, kes koostöös professor Vahur Ööpikuga teevad sellest spordipingutusest teadustöö. Kell 8.20 sai Raidu ratas pukki seadistatud ja ta jätkab sisetingimustes. Ees on veel 653 km rattasõitu ja 211 km jooksu.

Rait täiendab: „Pukil sõit ei ole kindlasti mugavuslahendus. Ajalises mõttes võtab distantsi läbimine kindlasti rohkem aega, sisetingimustes on palav ega saa kasutada kõiki lihaseid, mida välitingimustes. Nii et esimesel võimalusel pöördume välja tagasi Eestimaa loodusesse.“

Kuidas sportlasel läheb ja millal ta katsumusega taas välitingimustesse siirdub, saab jälgida tema fännilehelt