UP Sport tegi uue krossijooksusarja

Rae valla lahtiste krossijooksu meistrivõistluste start möödunud aastal. Foto: UP Sport
Rae valla lahtiste krossijooksu meistrivõistluste start möödunud aastal. Foto: UP Sport

MTÜ UP Sport vanameister Urmas Põldre vedamisel tegi Harjumaal Rae vallas Jüri terviseradadel krossijooksusarja, mille avab järgmisel teisipäeval, 11. oktoobril toimuv Rae Run sügiskross. Selle raames viiakse ühtlasi läbi Rae valla lahtised krossijooksu võistlused.

Seni korraldas krossijooksusarja teadaolevalt ainsana spordiklubi Stamina. Urmas Põldre sõnul tekkis krossijooksu sarja mõte juba eelmisel aastal, et oleks eelkõige noortele midagi pakkuda, kuid päris teoks sai asi nüüd.

Kui juba noortele korraldada ja neid arvuti tagant ära meelitada, siis ei saa ju ka täiskasvanuid kõrvale jätta. Ega neid krossijooksusarju just Eestis palju ei ole,“ ütles Põldre Ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Maanteejookse on tema meelest Eestis liiga palju. „Vahepeal võiks pehme peal joosta, need säästavad jalgu ja teevad jalad tugevamaks,“ kiitis Põldre.

11. oktoobril toimuvad Rae Run ligi 6 km pikkusel sügiskrossil on kavas ka teatejooksud. „Inglismaal on krossiteatejooksud populaarsed. Suurte linnamaratonide sees joostakse samuti teatejookse, aga Eestis krossiteatejookse ei tehta,“ tõdes Põldre.

Rae Run teatejooksu mõte sai alguse aastaid tagasi, kui ta käis Euroopas maratone jooksmas. „Alati tõmbasid jooksu ajal tähelepanu energilised teatejooksjad, kes sinust rajal mööda tormasid ning kellele õnnestus paremal juhul enne järgmist teatevahetust järgi jõuda. Said küll aru, et nemad jooksevad vaid osa pikast jooksust, kuid siiski, neile järelejõudmine innustas edasi püüdlema,“ märkis Põldre. Eestis sellist lähenemist kasutatud veel pole, kus samal ajal täisdistantsi jooksmisega on rajal ka teatejooksjad.

Rae Run sügiskrossi teatejooksudes on neli vahetust. Osaleda võivad meeskonnad, naiskonnad, segavõistkonnad (võistkonnas pooled on naised või noored (nooremad kui A klass) ja noortevõistkonnad (kõik jooksjad A-klass, sünd. 1999 või nooremad). Teatejooksud toimuvad samal ajal ja samal rajal põhijooksuga. Esimese kolme vahetuse jooksjad läbivad ca 1,6-2 km ja viimase vahetuse jooksja ca 800 m.

Rae Run sügiskrossil auhinnatakse iga vanuseklassi (TE, PE, TD, PD, TC, PC, TB, PB, TA, PA, M, N, M40, N40) kolme parimat ja teatejooksude parimat mees-, nais-, sega- ja noortevõistkonda esemeliste auhindadega.

Krossijooksusarja järgmise etapina on tuleva aasta 18. aprillil kavas Rae Run kevadkross. 12. augustil toimub II Peetri Noortejooks ja päev hiljem, 13. augustil Rae Run suvekross. Lähemat infot krossijooksusarjast saab kodulehelt www.upsport.ee