Urmas Põldre korraldab enda juubeli puhul jooksu

Urmas Põldre Saaremaa kolme päeva jooksul. Foto: Riho Lüüs
Urmas Põldre tänavusel Saaremaa kolme päeva jooksul. Foto: Riho Lüüs

27. novembril 50-aastaseks saav pikamaajooksja, treener ja spordiklubi UP Sport asutaja ning juht Urmas Põldre korraldab 26. novembril Harjumaal Rae vallas Järvekülas oma juubeli puhul 5 kilomeetri pikkuse jooksu, kuhu on oodatud kõik jooksuhuvilised.

Start antakse kell 12 Leerimäe tee 17 maja ees. Peetri koolis autasustatakse kolme paremat meest ja naist ning parimaid alla 18 a noormeest ja neidu ning üle 40 meest ja naist. Jooksu auhinnad on välja pannud Ensto ja Teraapialaegas. Osalustasu maksmine käib vastavalt südametunnistusele. Jooksust saadav tulu läheb Rae valla noorte jooksjate toetusfondi. Registreerida saab jooksule UP Sport kodulehel

Urmas Põldre sõnul otsustas ta juubelijooksu korraldada, sest keegi ei ole varem Eestis niimoodi sünnipäeva tähistanud. Ta peab enda jooksjakarjääri kõige eredemaks hetkeks 2002. aasta Hamburgi maratonil saadud tulemust 2:25.39. “Mul oli hea lennuk peal. Pidin end tagasi hoidma, et liiga vara kihutama ei hakka. Kahju ainult, et terve teise poole pidin üksi jooksma,” meenutas Põldre ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Esimest korda suutis ta maratonil aja alla 2:30 joosta 1998. aastal Berliinis. “Jooksin koos uus-meremaalasega. Lõpuaeg tuli 7 sekundit alla 2:30, siis oli pisar silmis ikka küll,” tõdes Põldre.

1999. aastal Eesti meistrivõistlustel 10 000 m isikliku rekordi 32.02, millega sai 4. koha, jäädes napilt medalita. Viimasel 200 meetril möödus temast Vladimir Bõtšuk. “Viimased kaks kilomeetrit jooksin 6.05-ga ja viimase kilomeetri 3.00-ga,” lausus Põldre. Hiljem õnnestus tal võita Eesti meistrivõistlustelt samal distantsil hõbe- ja pronksmedaleid. Ka Elvas murdmaajooksu Eesti meistrivõistlustel võitis ta 1999. aastal hõbemedali. Oma karjääri jooksul ei ole Põldre kunagi lõunalaagrites käinud ja harjutas kaks korda päevas kehalise kasvatuse õpetaja töö kõrvalt. “Paaril korral õnnestus mul isegi nädalas üle 200 kilomeetri koguda. Pidin kõvasti vaeva nägema, sest annet mul polnud,” lausus Põldre, kes peab ennast tulemuste põhjal harrastajaks.

Veel 2006. aastal jooksis Urmas Põldre 39-aastasena Nõmme seeriajooksul 10 000 m 32.30-ga ja läks sama aasta juunis veteranide EMile, kuid väga palavas 34-kraadises kliimas ei õnnestunud tal kiiremini joosta kui 34.30-ga. See tulemus andis talle pronksmedali. “Kuni kolmanda kilomeetrini juhtisin veel 3.20 tempoga, aga siis sattusin nagu vati sisse,” nentis Põldre.

Vaatamata vanusele lubas Põldre edasi joosta nii nagu tervis võimaldab. “Taastumine läheb aeglasemaks ja kiirused ei ole enam need, kuigi tahaks ikka kiiresti joosta. Keha ei tule järgi,” rääkis Põldre. Viimase kaheksa aasta jooksul on tal põlvedele tehtud kokku neli operatsiooni. “Praegu tunnen rõõmu sellest, et üldse joosta saan. Koht vanuseklassis tähendab mulle boonust,” ütles Põldre.