Ajakiri Jooksja

Värskes numbris: Jooksja tulipunktis on olümpia, naised ja teadlikum treenimine

2 minutit lugemist

Olümpiakuul ilmunud Jooksja esikaanelugu käsitleb esimest korda olümpiamängudel võistlevate Anette ja Andreas Veerpalu sportlikku kujunemislugu. Juba pisipõnnidena suusad alla pannud kahekordse olümpiavõitja Andrus Veerpalu tütar ja poeg on õppinud nii isalt kui ka Norra ja Soome treeneritelt, et tippu tuleb rühkida läbimõeludult, tasakaalukalt ja kannatlikult.

Eesti sportlaste võimalusi olümpiamängude ülitihedas konkurentsis vaevad treenerid Indrek Tobreluts ja Anti Saarepuu, kellest esimene ootab laskesuusatajatelt ja teine murdmaasuusatajatelt kohta teise kümne alguses. Sõna saab ka 17-aastasena olümpial debüteeriv mäessuusataja Tormis Laine, kes harrastab usinalt ka vastupidavusalasid.

Jooksutreener Urmas Randma entusiastlikul vedamisel tegutsevas Treeningpartneris on ühtehoidvad ja sihikindlad harrastajad. Oma spordilugu tutvustavad Kristiina Nurk, Sirli Laido, Gunnar Kingo ja Raido Raspel.

Vaprad ja visad naised

Mitme teema peategelased on naised. Piibe Tammemäe ja Mariann Sulg jutustavad seiklusspordi katsumustest looduse meelevallas. Kuus aastat tagasi Jooksja esikaant kaunistanud triatleet Liis-Grete Arro kiidab jäises vees karastamise kasulikkust. Personaaltreener Laura Vitsut soovitab harjutusi raseduse ajaks. Triatleet Sirlet Viilas kirjeldab elamusi, mida koges jooksjate maal Keenias ujudes ja rattaga sõites.

Sissevaate maailmaklassi tarkvarasse saame Renato Canova ja Dan Pfaffi abil. Mõlema tipptreeneri kreedo on õpetada hoolealusi harjutamise põhimõtteid hästi mõistma, mis on üks tippu jõudmise eeldusi.

Maratonijooksus Euroopa rekordi püstitanud norralase Sondre Nordstad Moeni ettevalmistust käsitleb Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi juht ja kergejõustikutreener Harry Lemberg. Juhiseid kevadiseks ettevalmistuseks annab Täppsportlaste juhendaja Riho Ment. Triatleet Villu Vakra toob ettevalmistusse vaheldust mitmekesise võhmatreeninguga, mida tasub proovida ka jooksjatel, suusatajatel ja ratturitel.

Järelkasvust on luubi all suusaradadel edukad kaksikõed Kaidy ja Keidy Kaasiku Järvamaalt Amblast, võidukas jooksupoiss Kristian Otlot Harjumaalt Jürist ja andekas jooksutüdruk Luna-Aleksandra Lagoda Kohtla-Järvelt ning terava jalaga rattur Norman Vahtra Tartust.

Tarkus tarviline vara

Liikuma inspireeriv Margus Silbaum tõstab väga suuri raskusi ja annab nii treeningu- kui ka toitumisalast nõu. Vastuolulises astmaravimite kasutamises otsib selgust Priit Pullerits.

Spordipsühholoog Külliki Taylor arutleb eesmärkide seadmise ja nende täitmiseks vajalike hoiakute üle. Kuidas vigastatuna sportimise hirmudest jagu saada, kirjutab sügisel sääreluu murdnud Aet Kiisla.

Joogatreeningust vaimustunud Taisi Kõiv innustab ka teisi joogatundi külastama. Suusakamraadid Endrus Arge ja Erkki Hummal naudivad lumerohket talve ja välismaratone.

Füsioterapeut Priit Lehismets ning tennisistid Kenneth Raisma ja Daniil Glinka võrdlesid, mille poolest erineb sõudeergomeetritel Concept2 ja WaterRoweril harjutamine. Gea Otsa teeb ülevaate, kuidas suurte ettevõtte spordiklubide juhid Enno Kiviloo Teliast, Sergei Karelin turvafirmast G4S, Indrek Raig Omnivast ja Kristjan Jääts Eesti Energiast töötajatele liikumisvõimalusi pakuvad.

Fitlapi toiduretsepte sobib proovida enne suusasõidule minekut. Nõuanderubriigis tutvustame jooksujalatseid, pealampe, pulsikelli, reisikindlustust, näonaha hoidmist.