Vihmasajus Paide-Türi rahvajooksu võitis Ibrahim Mukunga Wachira

Ibrahim Mukunga Wachira Paide-Türi rahvajooksul. Foto: Mardo Lundver
Ibrahim Mukunga Wachira Paide-Türi rahvajooksul. Foto: Mallor Malmre

Eesti Linnajooksude sarja viimase osavõistlusena täna toimunud Paide-Türi rahvajooksu võitsid tihedas vihmasajus keenialane Ibrahim Mukunga Wachira ja homme 14-aastaseks saav Luna-Aleksandra Lagoda.

Mukunga juhtis 13,6 km pikkust põhidistantsi algusest peale. Talle kuulub ka jooksu rajarekord 40.30,5 aastast 2014. Täna rajarekordi uuendamine oleks tähendanud talle 1000 euro suurust boonusraha, kuid arvestades vihmast ja jahedat ilma oleks uue rajarekordi püstitamine olnud keenialasele raske. Mukungat asus jälitama kolmeliikmeline grupp, kuhu kuulusid Kaur Kivistik, Ilja Nikolajev ja Roman Fosti.

Neist esimesena jäi grupist maha eile Tartu Linnamaratoni raames peetud poolmaratoni distantsil ajaga 1:17.50 10. koha saanud Fosti. Kuigi mees väitis, et tegi eilset jooksu soojenduseks, võis see tänast jooksu silmas pidades siiski oma jälje jätta.

Teise-kolmanda koha peale käis heitlus Kaur Kivistiku ja Ilja Nikolajevi vahel, kuigi mitte kaua. Väikese edumaaga püsis teisel kohal Kivistik, kes asus vahepeal isegi vaid 50-60 m kaugusel liidrist Mukungast, ent Kirna vahefinišis oli meeste vahe 18 sekundit ning aina kasvas. Sama tegi ka Kaur Kivistik Ilja Nikolajeviga. Neljanada jooksev Roman Fosti jäi kaugele maha.

Türi staadionile jõudiski esimesena kõik vahefinišite võidud ja auhinnad noppinud Ibrahim Mukunga Wachira ajaga 40.45,2. Teisena lõpetas Kaur Kivistik ajaga 41.21,0. “Enne jooksu oli plaan võit ikkagi kodumaale jätta, aga Mukunga tänane seisund natuke üllatas, et ta kenasti lõpuni vastu pidas. Arvestades tänast ilma oli tema aeg väga korralik. Mul läksid viimased 3 km raskeks. Lootsin, et vahe väheneb, kuid seekord särtsu polnud ja viimastel kilomeetritel ei õnnestunud järgi võtta,” tunnistas Kivistik ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Kolmas koht kuulus Ilja Nikolajevile 41.56,7-ga. Neljandana lõpetanud Roman Fosti kaotas Mukungale nelja minutiga (44.49,3).

Luna-Aleksandra Lagoda tammepärg kaelas Türi staadionil. Korraldajate foto
Luna-Aleksandra Lagoda võitjapärg kaelas Türi staadionil. Korraldajate foto

Naistest võitis Paide-Türi rahvajooksu homme oma 14-aastast sünnipäeva tähistav Luna-Aleksandra Lagoda (TÜASK) ajaga 49.16,8, finišeerides üldarvestuses 19. kohal. Kokku on läbi ajaloo sel rahvajooksul naine suutnud esikahekümne sisse mahtuda kolmel korral. Teisena lõpetas eile Tartus 10 km jooksu võitnud Kaisa Kukk (Treeningpartner) ajaga 50.46,4. Kolmanda koha sai eile Tartus 10 km distantsil teine olnud Kaia Lepik (Täppsportlased) 51.20,8-ga.

“Mul oli täna kergem. Tempo ka kiirem ja ühtlasem. Hooaja viimane võistlus ja nüüd puhkan. Jooksime täna Kaisaga koos, pigem toetasime teineteist ja lihtsalt lõpp osutus temal kiiremaks. 3 km enne finišit läks ta natuke ette ja mina tiksusin omas tempos lõpuni. Ilm oli väga külm ja kuni lõpuni soojaks ei saanudki,” ütles Lepik ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Kirnalt Türile kulgenud poole lühema võistlusmaa 6,5 km pikkusel distantsil pakkus üllatust Rapla jooksuklubi mees Mardo Lundver, kes suutis Olavi Allase tempos püsida kümmekond minutit, kuigi esimese vahefiniši võitis Allase. Pärast seda kiirendas Allase ja otsustas võitu kaitsta, mis ka õnnestus ajaga 19.42,6. Lundverist möödus ka poolel maal kolmas olnud Teet Kokk, kes finišeeris teisena ajaga 20.15,0. Mardo Lundver pidi leppima kolmanda kohaga. Tema lõpuaeg 20.21,4.

“Mõneks ajaks õnnestus Allasele kõrvale tõmmata. Proovisin hoida ühtlast tempot, mis enam-vähem ka õnnestus. Küllap ta taastus esimesest vahefinišist, mille võitis. Ju siis tol lõigul võttis Allase veidike rahulikumalt, sest reaalselt esikohta keegi tal täna ei ohustanud. Vahetult enne finišit, mil umbes 150 meetrit lõpuni, keeldus organism absoluutselt koostööst ja Kokk tegi otsustava spurdi. Mul väike viirus sees hetkel, eeskätt nohu, seetõttu olin läbi kui Läti raha. Mitu minutit lõõtsusin staadionikattel,” rääkis Lundver ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. “Tegin siiski oma ära ja tulemusega jään üldjoontes rahule. Lõpp jääb ainult kripeldama, aga ega ma kaua seetõttu ei põe. Konkurendil oli võidunälg suurem,” lisas jooksumees.

Naistest võitis Kirna-Türi jooksu Kelly Nevolihhin (KJK Vike) tulemusega 23.11,7. Teise koha sai Jekaterina Mirotvortseva (KJK Kalev Sillamäe) 24.36,1-ga ja kolmanda koha Tiina Kala (SK Jooksupartner) 25.21,2.