Pärnumaa Võidupüha maratoni võit läks Suurbritanniasse

Võitja finišis tammepärjaga. Foto: Albert Sillaste
 Jonathan Rosebrier finišis tammepärjaga. Foto: Albert Sillaste

Täna Pärnumaal Torilt alanud ja Pärnus Rüütli platsil lõppenud Pärnumaa Võidupüha maratoni võitis Jonathan Rosenbrier Suurbritanniast tulemusega 2:39.12, mis on uus rajarekord. Varasem rajarekord 2:40.05 kuulus Mario Mustasaaarele, mille ta jooksis möödunud aastal. Naistest võitis maratoni Klarika Kuusk Treeningpartnerist, kes pidas tänast jooksu oma elu seniseks raskeimaks maratoniks.

Jonathan Rosenbrier tahtis joosta enda isiklikku rekordit, mis on tänasest lõpuajast kaks minutit parem ja tegi selle nimel kõvasti tööd. Juba poolel maal edestas Rosenbrier lähimaid jälitajaid kolme ja poole minutiga, saades poolmaratoni vaheajaks 1:18.49. Järgmistena läksid vaheaajapunktist koos läbi Indrek Ilumäe ja Mari Mustasaar (1:22.18). Neist omakorda üle minuti jäi maha Margus Luhtoja (1:23.24).

“Vastutuules oli raske joosta, kuid mulle meeldib Eesti mets ja selle pinnas ning nautisin jooksu,” ütles britt finišis. Viimati jooksis ta Tokyo maratoni, millest pole enda sõnul hästi taastunud. Rosenbrier lubas järgmisena ette võtta Tartu Linnamaratoni. Teise koha sai täna mullune võitja Mario Mustasaar (Sparta/Alternatiivsed Jooksjad) ajaga 2:45.29.

Kolmandaks tuli Indrek Ilumäe (Treeningpartner) 2:47.50-ga. “Viimasel hetkel otsustasin startida ja registreerisin. Täiesti pingevabalt läksin starti. Kümmekond kilomeetrit jooksin Margus Luhtoja vedamisel ja edasi paarisrakendina. Väga mugav ja mõnus trenni tempo. Metsarajad kurnasid aga jalad ära. Mario Mustasaarega tekkis mul vahe Kahe Silla Jooksu radadel, 32-34 kilomeetril. Sealt edasi tiksusin lihtsalt vaikselt lõpuni,” rääkis Ilumäe ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Naiste esikolmik autasustamisel. Foto: Eliise Saarna
Võidupüha maratoni naiste esikolmik autasustamisel. Foto: Eliise Saarna

Naistest võitis maratoni Klarika Kuusk (Treeningpartner) ajaga 3:11.12. Ta on oma elus jooksnud 33 maratoni, kuid tänast pidas ta neist kõige raskemaks. “See oli mu elu kõige raskem maraton. Täitsa hullult raske. Mul kadus igasugune maratonide jooksmise isu ära,” ütles Kuusk ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Maratoni esimest poolt pidas ta väga heaks, selle läbis ta 1:29.37-ga, joostes meeste taga tuule varjus.

“Edasi tuli mets. Torm ajas käbid maha ja jooksin käbide otsas. Mul ei olnud lihtsalt enam jõudu teist poolt joosta. Lõpupoole mõtlesin, et tuleks ometi finiš,” lisas Kuusk. Võidust ei tundnud ta mingit rõõmu, sest ei jäänud oma tänase jooksuga üldse rahule. “Võibolla homme tuleb jooksuisu uuesti tagasi,” arvas Kuusk.

Teiseks tuli Siiri Pilt 3:29.36ga ja kolmandaks Astrid Asi 3:34.42-ga. Paikuselt alanud ja samuti Pärnus Rüütli platsil lõppenud poolmaratoni võitis Marek Nõmm ajaga 1:14.52. Teisena lõpetas Timmo Jeret 1:17.53-ga ja kolmandana Martin Tarkpea 1:20.34-ga.

Naistest võitis poolmaratoni lõpus rajalt eksinud Minna Kuslap ajaga 1:31.22. “Läksin jooksma isiklikku rekordit, aga paraku eksisime paari inimesega rajalt viimastel kilomeetritel. Tegime Vallikraavi ringi takka järgi. Kahjuks võttis see segadus oma aja. Tuul tegi ka natuke oma tööd, seega tuleb aega proovida uuesti joosta järgmisel võistlusel,”  tõdes Kuslap. Tema järel sai teise koha tagasi jooksurajale jõudnud Anu Teppo 1:32.55-ga ja Kairi Saks 1:36.29-ga.

Pärnumaa Võidupüha maraton tõi kokku 665 erinevas eas spordisõpra. Torist, Eesti Sõjameeste Mälestuskiriku juurest startinud maratoniraja läbis 143 jooksjat ning poolmaratoni distantsil finišeerus 259 osalejat. Pärnus Rüütli platsil toimunud Draakoni lastejooksudel pani oma võimed proovile 263 väikest jooksjat. Ühes maratoni stardipauguga kanti teatejooksjate poolt Rüütli platsile Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud mälestustuli. Tule võtsid vastu Laidoneri Seltsi liikmed eesotsas Trivimi Vellistega ja saatsid selle tänavusse Võidupüha paraadi linna Rakverre.