Võidupüha maratoni võitsid Kristo Reinsalu ja Maris Tamm

Kristo Reinsalu võitjana finišis. FOTO: MARELI REINHOLD

Täna Pärnumaal toimunud ning finišiga Pärnu kesklinnas Rüütli platsil lõppenud 4. Pärnumaa Võidupüha maratoni võitis meestest Kristo Reinsalu, naistest valitses kolmandat aastat järjest Maris Tamm.

Eesti Sõjameeste Pärnumaa ühenduse poolt välja pandud unikaalse rändkarika sai aastaks enda valdusesse ülekaalukalt võitnud Reinsalu, kes läbis Torist, Eesti sõjameeste mälestuskiriku juurest alanud maratonidistantsi ajaga 2:46.56. Tema eelmine Võidupüha maratoni võit pärines aastat 2012. “Lõpus läks raskeks. Hindasin algul oma võimeid üle, sest ilm oli salakaval. Alustasin liiga kiiresti, alates 36 kilomeetrist läks raskeks. Lõpp hea, kõik hea. Ma ei julge öelda, et klassikalise “Haamri” sain, aga tempo langus osutus teises pooles päris märkimisväärseks. Ilmselt oleks pidanud rohkem vedelikku tarbima,” lausus Reinsalu Jooksuportaalile. Ta suutis end lõpus läheneva Sander Hannuse ees kokku võtta.

Reinsalu jaoks oli Võidupüha maraton juba kolmas maraton kolme kuu jooksul. Tema treeningmetoodiga näeb ette joosta korralikku pikka või lühikest distantsi. “Olen terve juunikuu teinud keskmaa trenni ja jooksnud 400 m ja 800 m lõike. Täna jooksin pikka otsa, mitte ei võistelnud maratonis,” märkis Reinsalu. Juulis tahab ta võistelda 10 000 m Eesti meistrivõistlustel. Staadionijookse Reinsalu veel maha kandnud ei ole ja loodab nii mõnelgi distantsil isiklikku rekordit parandada. “Tuleb kiiruslikke võimeid hoida ja nii palju kui võimalik ka arendada,” lisas ta.

Teise koha sai täna Reinsalu järel Sander Hannus 2:48.27-ga ja kolmanda koha Jaanus Pedak 2:57.43-ga. Rohkem kolme tunni alistajaid ei olnud.
Maris Tamm võitis Võidupüha maratoni kolmandat korda. FOTO: HELEN PADDERNIK

Naistest võitis Võidupüha maratoni kogu jooksu Mari Boikoviga konkureerinud Maris Tamm (TÜASK) ajaga 3:13.00. “Jooksin täna 7 minutit kiiremini kui mullu ja seda tänu Marile, kellega distantsil “puid ja maid” jagasime. Poolel maal sain ta kätte, kuid metsast välja tulles 35. kilomeetril läks Maris must uuesti mööda. Arvasin juba, et olen võidu käest lasknud ja kaotanud Marile. Vahe ei suurenenud. Hoidsin tast “hammastega” kinni ja 39. kilomeetril sain kätte ning jooksin ette,” rääkis Tamm Jooksuportaalile. Tema isiklik rekord on 3:12.10, mille saavutas 2010. aastal. Täna aitas Tammel osaliselt maastikul kulgenud maratoni võita juuni algul toimunud kolmepäevane katsumus – Otepää jooksutuur, kus rasket maastikku tuli taluda ja kus ta samuti esikoha võttis. Nüüd võtab Tamm nädalase jooksupausi ja ravib pärast tänast maratoni tunda andma hakanud hüppeliigest.

Viimastel kilomeetritel Tammele alla jäänud Boikov (Estonian Ultrarunners Team) lõpetas teisena ajaga 3:14.43. Kolmas koht kuulus Klarika Kuusele (Treeningpartner) 3:25.14-ga. Maratoni suutis läbida 151 jooksjat.
Paikuselt Reiu puhkekeskuse kõrvalt alanud poolmaratoni võitis meestest Kaupo Sasmin (Sparta) ajaga 1:10.28. Teise koha sai Veiko Sulev 1:17.33-ga (treeningplaan.ee) ja kolmanda koha soomlane Juho-Veikko Hytönen 1:17.46-ga. Naistest võidutses poolmaratonil Annika Vaher (JK Sarma) ajaga 1:29.40. “Huvitav rada. Super hea enesetunne. Eesmärk oli võita ja saada aeg alla 1:30,” ütles esimest korda sel rajal jooksnud Vaher Jooksuportaalile. Teiseks tuli Õnne-Liisa Jakobson 1:35.01-ga. Kolmas oli Merle Lilleoru 1:36.27-ga. Kokku lõpetas poolmaratoni 258 jooksjat.