VÄGA VÕIMAS! Taktikaliselt uisutanud Saskia Alusalu teenis olümpial 4. koha

Saskia Alusalu. Foto: AFP PHOTO/Scanpix

Saskia Alusalu tegi täna Lõuna-Koreas PyeongChangi taliolümpiamängudel naiste ühisstardiga sõidu finaalis Eesti kiiruisutamise ajalugu, võideldes taktikaga punkte teenides vabariigi 100. aastapäeval välja 4. koha.

Alusalu alustas võistlust 2. poolfinaaliga. 16 ringi jooksul uisutatakse vahedega 4 sprindiringi, mille esimesed kolm teenivad vahefinišites vastavalt 5,3 ja 1 punkti. Finišis antakse võitjale 60 punkti, teisele kohale 40 ja kolmandale kohale 20 punkti. Esimesel sprindiringil ei õnnestunud Alusalul ühtegi punkti saada. Teisel punktiringil kukkusid ees kolm uisutajat ja ringi teisena lõpetanud Alusalu sai kirja 3 punkti. Finiširingi lõpetas Alusalu 7. kohal ning platseerus samale kohale ka punktide arvestuses, millega tagas pääsu finaali. Kummastki poolfinaalist jõudis 12 startinust edasi 8 uisutajat.

Finaalis tegi Saskia Alusalu taktikalise käigu, kui otsustas teisel ringil grupil eest ära minna. Ta uisutas kiiresti vahe 150 meetrini ja võitis üksteise järel suure eduga kolm sprindiringi, teenides sellega vahefinišites kokku maksimaalsed 15 punkti. Kolm ringi enne lõppu püüdis suur grupp Alusalu kinni ja möödus temast, kuid vaatamata sellele kuulub eestlannale nendel olümpiamängudel ühisstardiga sõidus 4. koht.

“TOP 8 oli eesmärk ja see sai ära täidetud. Treeneriga tegime plaani, et läheme punktide peale välja ja siis hoian nii palju kui võimalik. Jälgisin ekraanilt, kui suur vahe on ja kuidas pean tempot valima. Päris raske, aga olen rahul. Mõtlesin tehniliselt mida tegema pean. Kui kätte saadakse, siis kaovad punktid ära, teadsin, et pean endast maksumimi andma, et finišisse jõuaks. Ei pidanud finaali jõudmiseks palju energiat kulutama,” rääkis Alusalu pärast võistlust. Kui eessõitjad ei oleks poolfinaalis kukkunud, siis oleks ta järgmise vahefiniši peale mänginud.

Olümpiavõitjaks tuli esimesena finišeerinud jaapanlanna Nana Takagi 60 punktiga. Hõbemedal kuulus Lõuna-Korea kiiruisutajale Boe-Reum Kimile 40 punktiga. Pronksile sõitis end kolmandana lõpetanud hollandlanna Irene Schouten 20 punktiga.