VÕIMAS! Roman Fosti sai Pekingi MMi maratonil 20. koha

Roman Fosti. FOTO: ERKKI EHASALU
32-aastane Roman Fosti sai täna Pekingis alanud maailmameistrivõistlustel maratonijooksus 20. koha tulemusega 2:20.34. Tegemist on Eesti maratoonarite poolt saavutatud kõigi aegade parema kohaga MMil. Seni oli MMil Eesti jooksjatest parim koht ette näidata Pavel Loskutovil, kes sai 1997. aastal 48. koha.
Pekingi aja järgi kell 7.35 asus 21-kraadise soojaga (finišis 27 kraadi) starti 67 jooksjat, eesotsas maailmarekordi omaniku keenialase Dennis Kipruto Kimettoga. Stardinimekirja järgi oli Fosti isikliku rekordiga 2:17.54 kõige nõrgem. Esimesed 5 kilomeetrit läbiti liidrite vedamisel 16.06-ga ja 10 kilomeetrit 31.51-ga. Teine viis kilomeetrit kaeti kiiremini, mistõttu liidergrupis suutis püsida 40 meest, Fosti jätkas väikses grupis nende järel. 15. kilomeetril kaotas Fosti liidrile 1.06.
20. kilomeetriks suur grupp lagunes ja 22-liikmelises liidergrupis püsisid enamuses Aafrika riikide jooksjad ning eurooplastest ainsatena itaallased Daniele Meucci ja Ruggero Pertile, kes läksid ka jooksu vedama. Itaallased rebisid kahekesi grupist lahti. 25 kilomeetri vaheaeg läks Euroopa meistrile Meuccile ajaga 1:19.16. Targalt alustanud Roman Fosti parandas oma positsiooni igas vaheajapunktis, kerkides 25. kilomeetriks 36. kohale, kaotades liidrile Meuccile kahe minutiga. Edasi tegi Lesoto mees Tsepo Ramonene tugeva spurdi, minnes üksi eest ära, kasvatades 30. kilomeetriks (1:35.02) edu 13 sekundile. Fosti tõusis viie kilomeetriga koguni 9 kohta ettepoole, olles vaheajapunktis 27. Maailmarekordi omanik Kimetto jäi Fostist maha.
Lesotol kaua ees joosta ei lastud. Ta võeti eritrealase Ghirmay Ghebreslassie ja etioopialase Yemane Tsegay poolt kinni, kes võtsid kaksijuhtimise enda peale. Lausa uskumatu tõusu teinud Fosti möödus veel neljast jooksjast, olles 35. kilomeetriks juba 23. kohal. Viis kilomeetrit hiljem jätkas ees üksinda ees eritrealane Ghebreslassie, kes tuli ka maailmameistriks ajaga 2:12.27. Hõbemedali võitis etioopialane Tsegay ajaga 2:13.07. Pronks kuulus ugandalasele Munyo Solomon Mutaile 2:13.29-ga.